Kdy má majitel nemovitosti povinnost předložit PENB?

Kdy má majitel nemovitosti povinnost předložit PENB?

Pořizování PENB aneb Průkazů energetické náročnosti budov se dotkla novela platná od 1. července 2015. Oproti minulosti přináší změnu v povinnosti uvádět energetickou třídu nemovitosti - nově tato povinnost padá na realitní kancelář, která nemovitost inzeruje. Proto se s touto informací můžeme nyní v inzerci jednotlivých RK setkávat.

Pokud jste si této novinky všimli, možná vás také zarazilo, proč je mnoho nemovitostí, i těch evidentně nově postavených, zařazeno do energetické třídy G, tedy té nejhorší. Tato situace nastane tehdy, kdy majitel nemovitosti nedodá "své" realitní kanceláři energetický štítek. Zákonnou povinnost předat energetický štítek má majitel nemovitosti totiž až v okamžiku podpisu kupní smlouvy, a to do rukou kupujícího (resp. nájemce při podpisu smlouvy nájemní).

Ač tedy v inzerci jejich nemovitost vykazuje na první pohled negativní charakteristiku, často majitelé s pořízením PENB vyčkávají až do okamžiku, kdy je téměř jisté, že se prodej/pronájem jejich nemovitosti uskuteční. Pokud by z transakce sešlo, ať už z důvodů ležících na straně majitele (např. prodej si rozmyslel) či zájemce o nemovitost, jednalo by se pro majitele nemovitosti o zbytečnou investici v řádu DOPLNIT, KOLIK CCA PENB STOJÍ.

U bytů (nikoliv u domů) je však možné PENB nahradit vyúčtováním energií (dodávek plynu, elektřiny a tepla) za předchozí 3 roky. Důležité a pozitivní je také to, že povinnost obstarávat PENB neplatí pro chaty a chalupy užívané sezónně a také pro domy postavené či zrenovované před r. 1947. Dále také pro některé specifické nemovitosti - např. pro ty do plochy 50 mči určené pro náboženské účely, obranu a bezpečnost státu apod.


Zdroj: zákon č. 103/2015, kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., O hospodaření energií, ze dne 19.července 2012, ve znění pozdějších předpisů, http://www.sbirka.cz/POSL4TYD/NOVE/15-103.htm

 

Chcete si vyzkoušet nezávaznou spolupráci s kvalitním realitních makléřem?
 
 
 

Nezávazně poptat realitní makléře >>

 Jak nalézt spolehlivého realitního makléře s referencemi?

Oslovte stovky makléřů ze všech realitních kanceláří v ČR a vyberte si ty nejlepší

 

Zadání popávky je nezávazné a zdarma. Je pouze na Vás, zda na nabídky budete reagovat. Váš kontakt uvidí pouze ti makléři, které si sami vyberete.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím