Dobrý den, k Vaší otázce by bylo třeba znát další konkrétní informace. Pokud byste chtěl/a celou situaci probrat konkrétně, klidně mi zavolejte a pokusíme se najít odpověď k Vašemu případu. Přeji Vám příjemný den. Mirka Havlová
Zobrazit
Dobrý den, možnost jak z nekomunikujícího vlastníka "dostat" jeho podíl je žaloba u soudu na určení vlastnictví. Tu mohou podat buď současní 2 spolumajitelé, otázka je, jestli se jim tím chce zabývat. Druhou možností je, že jejich podíly od nich odkoupíte a poté podáte na soud vy žalobu o určení vlastnictví. Tam můžete prokázat svůj oprávněný zájem nemovitost zvelebit a tím přiklonit soud v rozhodnutí na svou stranu. Navíc budete většinovým vlastníkem nemovitosti, což je…
Zobrazit
Dobrý den, pokud s realitní kanceláří nemáte podepsanou rezervační smlouvu, neměla by po Vás požadovat úhradu vzniklých nákladů. Nevím však, jestli v mailové komunikaci nemáte domluvu ohledně přípravy kupní smlouvy a podobně, co byste jim zde potvrdili. V tomto případě by mohli mít doklad o tom, že jste je o tyto smlouvy požádali. V okamžiku, kdy se zadá příprava kupní smlouvy advokátovi, vznikají náklady kanceláři vůči němu. A to by pak po Vás případně mohli zkusit…
Zobrazit
Dobrý den, to je mi líto, že se Vám musela přihodit zrovna taková zkušenost. Velice záleží na tom, jakým způsobem máte sepsanou kupní smlouvu, do jaké míry si zájemci nemovitost prohlédli včetně možnosti vzít si na obhlídku nemovitosti odborníka. Občas není od věci u starších nemovitostí nechat si vypracovat technickou zprávu od odborníka, která je přiložena s kupní smlouvou kupujícímu. Protože bohužel neznám okolnosti prodeje a neviděla jsem kupní smlouvu, nemohu Vám dát…
Zobrazit
Dobrý den, je mi líto, že jste se museli setkat s takovýmto jednáním. Bohužel pokud není podepsána rezervační smlouva, nemá makléř vůči Vám žádné závazky. Nicméně z profesionálního hlediska je to velmi neprofesionální. Z mé vlastní zkušenosti, pokud začnu s někým jednat o připravovaném prodeji, pracuji na něm i přes další zájemce, případně komunikuji nastalou situaci se všemi stranami a snažím se najít akceptovatelné východisko, nicméně nejvýhodnější pro mého klienta, kterým…
Zobrazit
Dobrý den, vzhledem k tomu, že strýc je vlastníkem ideální poloviny celé neovitosti, pak by na polovinu nájmu mít nárok mohl. Pokud uvádíte, že vztahy v rodině nejsou ideální, a máte strach, že by po Vás podíl na nájemném ještě mohl požadovat, jsou dvě možnosti, které bych volila (pokud samozřejmě bude možná domluva): 1) sepsat se strýcem písemnou dohodu, že nepožaduje podíl za nájemném, nebo - a k tomu bych se přikláněla spíš 2) pokusit se strýcem domluvit, aby se dům…
Zobrazit
Dobrý den, reaguji na komentáře výše na možnosti rozdělení lesního pozemku. V minulosti jsem se svým klientem řešila rozdělení lesa. Jednala jsem i s odborem lesního hospodářství. Odtud jsem dostala informaci, že nejsou vůbec nakloněni dělení lesních pozemků a jejich dělení není zdaleka tak jednoduché, jako dělení jakéhokoliv jiného typu pozemku. Bylo by s tím spojeno spoustu podkladů, papírování, zdůvodňování a ani tak není jisté, zda dělení lesního pozemku vůbec dovolí.…
Zobrazit
Dobrý den, jedná se o celkem komplikovanou situaci, kterou bych Vám také doporučila řešit s právníkem, který už zvolí nejlepší postup k nápravě.
Zobrazit
Dobrý den, postup, který je v tuto dobu stanovený by měl být následující. Pokud bratr najde zájemce, se kterým se domluví na kupní ceně za nemovitosti, podepíše s ním kupní smlouvu a její kopii by Vám měl zaslat s informací, že máte možnost uplatnit předkupní právo. Vy máte 3 měsíce na vyjádření. Pokud s kupní cenou budete souhlasit, máte možnost v této lhůtě předkupní právo uplatnit, a nemovitost koupíte vy za sjednanou cenu s tímto zájemcem. Pokud by však bratr nedodržel…
Zobrazit
Dobrý den, je mi líto, že tato nepříjemná situace pro Vás musela nastat. Nicméně, jak píší kolegové výše, jako makléři jsme smluvně Vázáni prodávajícímu, jehož zájmy musíme hájit a tím současně je i dosažení pro prodávajícího co nejvyšší prodejní ceny. Ve své praxi, pokud existuje více zájemců, vždy je upozorňuji, že tato situace může nastat. Dokud není podepsána rezervační smlouva, nemovitost se stále prodává, rezervaci nastavuji až tehdy, jakmile je smlouva podepsána a…
Zobrazit
Dobrý den, celá situace, jak ji popisujete je složitější na řešení. Pokud bude pozemek vlastnit jenom manžel, a navíc tam bude předkupní právo tchána, může se stát, že se toto nebude líbit bance, pokud si o hypotéku budete žádat společně. Proto bych Vám doporučila, před tím, než proběhne darování, začít řešit možnosti i s bankou, zda jsou ochotni tolerovat tento způsob řešení. Proto by bylo lepší, kdyby Vám tchán pozemek věnoval do SJM nebo Vám na něm byl darován alespoň…
Zobrazit
Dobrý den, stejně jako kolegové výše bych Vám doporučila věnovat nemovitost do výhradního vlastnictví dcery. Nic poté nebrání tomu, aby dcera s partnerem se psala u notáře nebo advokáta smlouvu o budoucím finančním vypořádání v případě, že by došlo k jejich rozchodu. Samozřejmě pak bude potřeba, aby si každý z nich pečlivě evidoval jednotlivé náklady, které bude investovat do dané nemovitosti.
Zobrazit
Také potvrzuji informaci, kterou Vám poskytla paní magistra Štarmanová. Administrativa kolem dělení pozemku opravdu netrvá dlouho, proto je možné dělit pozemek až poté, co naleznete vhodného zájemce o koupi. Výhodou také je, že se můžete dohodnout na hranicích pozemku tak, jak budou zájemci vyhovovat. Přeji Vám hodně úspěchu. Mirka Havlová
Zobrazit
Od daně z nabytí nemovitých věcí bohužel osvobozen nejste. V zákonem stanovené lhůtě tří měsíců následující po měsíci, kdy došlo k převodu vlastnického práva k nemovitostem, je nutné podat na místně příslušném finančním úřadě daňové přiznání. K výpočtu daně je možné využít buď směrnou hodnotu nebo znalecký posudek. Výše daně je 4% a vypočte se z vyšší částky, kdy porovnáte kupní cenu s částkou, která je ve výši 75% z odhadu nebo směrné hodnoty. Pozor, pokud došlo k převodu…
Zobrazit