Zkušený investor či obchodník dokáže připravit samoprodejce o statisíce

Zkušený investor či obchodník dokáže připravit samoprodejce o statisíce

Každý, kdo prodává nemovitost, chce především utržit co nejvyšší možnou cenu. Z toho důvodu většina majitelů nejprve zvolí metodu samoprodeje a rozhodne se nevyužít služeb makléře či realitní kanceláře. Dnes existují přímo specializované servery typu bez realitky, kde může samoprodejce inzerovat. Vše tak vypadá jednoduše a inzerent často nemovitost rychle a jednoduše prodá. Většinou se ale už nikdy nedozví, že skočil na lep zkušenému obchodníkovi a že nemovitost mohl prodat za podstatně vyšší cenu, kdyby spolupracoval s profesionálním makléřem, který zná trh a triky obchodníků nakupujících nemovitosti.

Prodat nemovitost rychle a za dobrou cenu je totiž složitější, než to na první pohled vypadá. Vyžaduje to určité zkušenosti a znalosti, abyste se nestali snadnou kořistí ostřílených obchodníků s nemovitostmi. Profesionální realitní makléř, který na trhu působí dlouhodobě, se nenechá zatlačit do nevýhodných nabídek a neprodá pod cenou. Zná totiž dobře taktiky investorů a umí na ně odpovědět. My jsme pro vás v našem článku popsali ty nejčastější, sami posuďte, jestli byste se zkušeným obchodníkům dokázali ubránit.

Kupec hledá na vaší nemovitosti chyby

Přijde kupec, který má o váš dům či byt zájem, ale neustále se mu něco na nemovitosti nelíbí. Zahrada je moc malá, okny nejspíš fouká, střecha bude asi potřebovat opravit. Najde tolik chyb, že jste nakonec rádi, když mu nemovitost prodáte jenom o půl milionu levněji, než jste chtěli. Dobrý makléř ví, že hledání chyb je jedním z nejčastějších triků zkušených obchodníků a určitě mu na něj neskočí. 

Hledání chyb na nemovitosti

Hledání chyb na nemovitosti je jedním z nejčastějších triků zkušených obchodníků.

Zkušený obchodník použije ukotvení

Mezi investory do nemovitostí se této taktice říká stanovení kotvy či ukotvení ceny. Dům stojí 7 milionů. Investor nabídne prodejci maximálně 6 milionů. Ten se zhrozí a řekne, že chce minimálně 6,8 milionu. Investor nabídne 6,4 a víc ani korunu. Prodejce na to reaguje nabídkou 6,6 milionu a níž už opravdu prý nepůjde. Investor řekne, že mu dá 6,5 a peníze hned na ruku.

Obchod je uzavřený a prodejce během chvilky přišel o půl milionu korun, protože investor byl původně připravený koupit i za původní cenu 7 milionů. Investor však neměl co ztratit a zkusil to. Vyjednávání o ceně s ostříleným investorem není nic jednoduchého a většinou je lepší ho přenechat zkušeným makléřům, kteří jsou zvyklí vybojovat dobrou cenu. 

Nabídka je časově velmi omezená

Kupec vám nabídne za nemovitost nižší cenu, než očekáváte, a nabídku časově omezí tak, abyste se museli co nejdříve rozhodnout. Většina prodejců - pokud jsou netrpěliví a chtějí co nejdříve prodat - pod takovým tlakem ustoupí a nemovitost prodá pod cenou, protože si myslí, že nabídka opravdu platí jenom tři dny a poté investor ztratí o koupi zájem. Tento časový tlak je přitom trikem, který není jednoduché prokouknout a pouze zkušení obchodníci dokážou téhle lsti úspěšně odolat. 

Zachovat trpělivost

Pro nezkušené samoprodejce je velmi náročné zachovat trpělivost a nekývnout na první nabídku.

Sofistikovaný software pomáhá investorům stlačit ceny

Samoprodejci často ani netuší, že celý jejich prodej je sofistikovaně sledován. Existují totiž softwary, které monitorují veškerou inzerci. Zaznamenávají cenu nemovitosti, jak jste ji snižovali, jak dlouho se nemovitost prodává atd. Software upozorní na dlouhodobě neprodané nemovitosti, odfiltruje inzerci realitek a umí i automaticky rozesílat dopisy na danou adresu. Díky těmto informacím vás potom může investor tlačit do nevýhodné ceny

Prodat nemovitost sám vypadá jako jednoduchá záležitost, ale jak už teď víte, na cestě vás čeká spousta pastí, které samoprodejce možná nikdy neodhalí. A nejspíš tak ani nezjistí, že kdyby spolupracoval se zkušeným profesionálem, pravděpodobně by i po odečtení provize realitnímu makléři vydělal mnohem více. Bude naopak spokojený, že ušetřil za provizi realitce.

Správné stanovení prodejní ceny a efektivní vyjednávání o ní s kupujícími je jedna z největších přidaných hodnot dobrých makléřů. My vám takové makléře pomůžeme najít.

Štítky: Prodej nemovitosti

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím