odstoupení od smlouvy

odstoupení od smlouvy

23.05.2015

Dobrý den, 19.5.2015 jsem podepsala zprostředkovatelskou smlouvu na prodej bytu (u mě doma). Ve smlouvě je uvedená pětiměsíční výpovědní lhůta (14-ti denní doba uvedena není). Chtěla bych smlouvu ukončit, jak mám postupovat? Děkuji za odpověď. M. Zlatá

Odpovědi na dotaz

Re: odstoupení od smlouvy

Dobrý den, pokud byla zprostředkovatelská smlouva uzavřena mimo provozovnu a makléř vás před jejím uzavřením neseznámil s vašimi právy, mimo jiné s právem na odstoupení od této smlouvy ve lhůtě 14 dnů od data jejího uzavření, máte právo na odstoupení od smlouvy dokonce 1 rok a 14 dnů. Pokud tedy chcete smlouvu ukončit, nic vám v tom nebrání, času máte více než dost. Pokud jste makléře/RK výslovně nepožádala o nějaká plnění v souvislosti s objednanými realitními službami před uplynutím těchto lhůt, nenesete dokonce ani žádné náklady, které by makléři nebo RK vznikly. Každopádně doporučuji si předem rozmyslet co podepisujete a s kým, než ex-post řešit jak od smlouvy odstupovat (i když je to samozřejmě vaše právo). Držím palce, Jan Novotný

Re: odstoupení od smlouvy

Dobrý den, kolega p. Novotný to napsal přesně. Držím palce ke kladnému vyřízení

Re: odstoupení od smlouvy

Dobrý den paní Zlatá. Správně byste měla být realitní kanceláří poučena o možnosti odstoupení podle ust. § 1811 odst. 2 a § 1820 odst. 1 zák. č. 89/2012 Sb.., které pojednává o 14ti denní výpovědní lhůtě. Toto poučení nemusí být předáno při podpisu smlouvy, stačí, když ho má RK zveřejněné na svých web stránkách, zkontrolujte si to. Pokud jste nebyla poučená a ani to není zveřejněné na web stránkách RK, pak se tato lhůta prodlužuje o 1 rok, jak již bylo řečeno. Pokud ale máte ve smlouvě ujednáno, že souhlasíte, aby Realitní kancelář započala s aktivitami na podporu prodeje předmětných nemovitostí bezprostředně po uzavření smlouvy a v souladu se smlouvou a RK doloží, že alespoň den před odesláním odstoupení zajistila osobu se zájmem o koupi Vaší nemovitosti podle podmínek ve smlouvě, pak se výpověď řídí ujednání ve smlouvě. Oznámení o odstoupení od Zprostředkovatelské smlouvy musí mít tyto náležitosti: Adresát (zprostředkovatel): ..., se sídlem: ..., tel …., e-mail: ..., Fax: ... Sdělení: Oznamuji, že tímto odstupuji od Zprostředkovatelské smlouvy ze dne ... vztahující se k nemovitým věcem v k.ú. ... Vaše jméno a příjmení: ..., Vaše adresa: ..., tel., email, (vše dle údajů ve smlouvě) Datum: ..., Váš podpis:

Re: odstoupení od smlouvy

Dobrý den paní Zlatá, doporučuji pečlivě prostudovat smlouvu: poučení o využití práva na odstoupení od smlouvy, o podmínkách, lhůtách a postupech pro uplatnění takového práva bývá často již zakomponováno do textu smluv uzavíraných mimo obchodní prostory. Pokud takové poučení neproběhlo, můžete od smlouvy odstoupit do jednoho roku a 14 dní. Pokud byste byla poučena o právu odstoupit od smlouvy v této lhůtě, běží 14denní lhůta pro odstoupení ode dne, kdy jste poučení obdržela. Dále bývá již standardní součástí tohoto typu smlouvy prohlášení, že výslovně žádáte, aby zprostředkovatel započal s plněním této smlouvy ještě před uplynutím lhůty pro odstoupení. V takovém případě počítejte při odstoupení od smlouvy s požadavkem zprostředkovatele na uhrazení vynaložených nákladů za služby poskytnuté do okamžiku odstoupení od smlouvy. V případě nejasností jsem plně k dispozici, Lenka Zapletalová AZURO reality

Re: odstoupení od smlouvy

Dobrý den paní Zlatá, nezbývá mi než souhlasit s odpovědí kolegy pana Novotného, která je vyčerpávající. S přáním úspěšného odstoupení od smlouvy, Martin Kaňok, RE/MAX Diamond Group

Re: odstoupení od smlouvy

Dobrý den, pokud jste smlouvu podepsala u Vás doma, máte samozřejmě právo od ní odstoupit bez udání důvodu v zákonné lhůtě. Doporučuji osobně doručit výpověď na realitní kancelář a nechat si potvrdit kopii o převzetí výpovědi. Lucie Tůmová

Re: odstoupení od smlouvy

Dobrý den, není co dodat, vysvětlení zde od kolegy Novotného je vyčerpávající, též potvrzuji.Samozřejmě si od rk nechte potvrdit kopii o převzetí výpovědi.
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím