Uzitna vs. podlahova plocha podkrovi

Uzitna vs. podlahova plocha podkrovi

07.11.2016

Dobry den,zajimalo by me,jak se spravne stanovi podlahova a uzitna plocha v podkrovi.Podlahy v podkrovi v byte,ktery chceme kupovat,jsou 68 m2,avsak bez ohledu na skosene steny.Zapocitava se do podlahove i uzitne plochy plocha,kde neni světla výška 1,2 m?Dekuji za odpoved.

Odpovědi na dotaz

Re: Uzitna vs. podlahova plocha podkrovi

Legislativa stanovuje podlahovou plochu ve dvou různých předpisech různým způsobem (např. v zákoně 107/2006 Sb. a vyhlášce 372/2001 Sb.). Přesné stanovení plochy je často odlišné dle interpretace zákonů, norem, které na plochu odkazují. Definice dle zákona 107/2006 Sb.: podlahovou plochou bytu se myslí součet podlahových ploch všech místností bytu a jeho příslušenství, a to i mimo byt, pokud jsou užívány výhradně nájemcem bytu; podlahová plocha sklepů, které nejsou místnostmi, a podlahová plocha balkonů, lodžií a teras se započítává pouze jednou polovinou. Definice dle zákona 372/2001 Sb.: podlahová plocha místností bytu a nebytového prostoru kromě teras, balkónů a lodžií (i zasklených) a vedlejších prostorů, které jsou umístěny mimo byt; do podlahové plochy se započítává i plocha zastavěná kuchyňskou linkou, vestavěným nábytkem, kamny nebo jiným topným tělesem. Nezapočítává se plocha okenních a dveřních ústupků. Pozn.: - jednotlivé plochy jsou vymezeny vnitřním lícem svislých konstrukcí stěn včetně jejich povrchových úprav (např. omítky), - do podlahové plochy místností se nezapočítávají nosné sloupy uprostřed místností, plocha dveřních a okenních ústupků, - do podlahové plochy místností se započítávají plochy využité k zastavění zařizovacími předměty (např. nábytek, vestavěný nábytek, umyvadlo, vana včetně schodišťového stupně, kuchyňská linka, lednice, plynový a elektrický sporák, kamna nebo jiná otopná tělesa); příčky, které nerozdělují místnosti a nejsou postaveny až ke stropu (např. dělící příčky v koupelnách opticky oddělující záchodovou mísu od ostatního prostoru, mobilní příčky atd.) Užitná plocha - definice je převzata z Nařízení komise (ES) č.1503/2006. Užitná plocha budovy se měří uvnitř vnějších stěn, ale nezahrnuje: - konstrukční plochy (např. plochy komponent, které vytyčují hranice stavby, podpěry, sloupy, šachty, komíny) - funkční plochy pro pomocné využití (např. plochy, kde jsou umístěna zařízení topení a klimatizace nebo energetické generátory) - průchozí prostory (např. schodišťové šachty, výtahy, eskalátory) Součástí celkové užitné plochy obytné budovy jsou plochy používané jako kuchyně, obývací pokoje, ložnice a místnosti s příslušenstvím, sklepy a společné prostory používané majiteli bytových jednotek.

Re: Uzitna vs. podlahova plocha podkrovi

Správné stanovení (dle předpisu) bude v souvislosti s tím, kdy došlo k prohlášení vlastníka domu o rozdělení na bytové jednoty (před nebo po 1.1.2014). Jsou zde dva zákony a každý to počítá jinak. Nově se započítává i podíl na spol.prostorech a zastavěná plocha (tedy zastavěné plochy pod příčkou, nosnou zdí,..) Pokud se rozhodujete jestli koupit nebo ne, tak si vezměte metr, a prostory si přeměřte. Tedy tu plochu kde se Vám bude dobře bydlet (v 1,2 -1,4 a víc). Může být dům s velmi plochou střechou a i když budete měřit plochu s v.1,2m tak se tam nebudete cítit dobře a byt nekoupíte. Nenechte se tlačit do koupi bytu, který Vám nevyhovuje z hlediska velikosti.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY