Nové zpřísnění pravidel pro hypotéky

Nové zpřísnění pravidel pro hypotéky

Česká národní banka zpřísňuje podmínky pro získání hypotéky. Od října 2018 budou muset žadatelé splňovat hned několik nových pravidel, která ovlivní výši hypotéky. Zároveň se opět zvyšuje základní úroková míra.

 

Úroková sazba se během roku 2018 začala pomalu zvyšovat a napomohla tomu právě i ČNB, která zvedla základní úrokovou míru o 0,25 %. Dosáhnout na vlastní bydlení bude tedy složitější nejen z důvodu extrémně vysokých cen nemovitostí, ale také kvůli nárokům na žadatele o hypotéku. 

 

Maximální výše dluhu žadatele – DTI

Nové pravidlo, která začíná platit od října 2018, stanovuje, že celkové zadlužení žadatele nesmí být vyšší než devítinásobek čistého ročního příjmu žadatele. Pokud čistý roční příjem žadatele je 360 000 Kč, banka poskytne hypotéční úvěr v maximální výši 3 240 000 Kč.

 

Maximální měsíční splátka – DSTI

Omezení se týkají i pravidelných měsíčních splátek hypotéky, jejichž maximální výše by měla být 45 % čistého měsíčního příjmu. Pokud tedy použijeme příklad z předchozího odstavce, tak při čistém měsíčním příjmu 30 000 Kč může být splátka hypotéky ve výši 13 500 Kč, ne však více.

 

Konec stoprocentních hypoték 

LTV (tedy loan to value, poměr výše hypotéky k ceně nemovitosti) bude maximálně 90 %. Banka může žadateli poskytnou pouze 90 % z kupní ceny nemovitosti. I banky jsou však v tomto omezeny. Půjčky s LTV 80 – 90 % pomohou poskytnou pouze u 15 % hypoték. 

Žadatel s čistým měsíčním příjmem 30 000 Kč si tedy může dovolit koupi nemovitosti v maximální ceně 3 600 000 Kč. To s ohledem na ceny nemovitostí ve větších městech jako je Brno, znamená byt v novostavbě o dispozici 1+kk – 2+kk, nebo například starší panelákový byt 3+1. Spousta lidí tedy v tuto chvíli volí nájem před koupí. Pronajímatelé nemovitostí na zvýšenou poptávku reagují rychle a tak i průměrná výše nájmu roste.


Nejčtenější příspěvky na blogu

Výše provize realitních kanceláří

Výše provize realitních kanceláří

2.2.2018   Aktualizace 29.1.2021

Prodej nemovitosti

Autor Ing. Ondřej Kosina

Výše provize realitní kanceláře je pro spoustu majitelů první otázkou, kterou se při prodeji nemovitosti zabývají. Velká většina se rozhodne byt prodávat sama právě kvůli snaze za provizi ušetřit. Mají pocit, že zaplatí spoustu peněz téměř za nic…

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím