Výše provize realitních kanceláří

Výše provize realitních kanceláří

Výše provize realitnímu makléři je vždy důležitá. Důležitější však je, co za své peníze dostanete. Pokud si realitní kancelář účtuje poloviční provizi než ostatní, je zde něco v nepořádku. Vždy se proto zajímejte také o rozsah služeb, které Vám makléř poskytne. Někdy si totiž realitní kanceláře účtují např. právní služby, znalecké posudky či nadstandardní inzerci zvlášť. Pokud budete platit nízkou provizi, nečekejte moc kvalitní služby.

Průměrná výše provize realitních kanceláří

Provize realitní kanceláře se obecně pohybuje od 3 % do 6 % bez DPH z prodejní ceny nemovitosti. Důležitější než výše provize je, jaké služby za sjednanou provizi dostanete - rozsah marketingu, právní služby, spolupráce s makléři zastupující kupující, úschova kupní ceny, zpracování odhadu, administrativa, poprodejní služby atd.

image

Nejlepší realitní makléři nemají zapotřebí se cenově podbízet - pokud Vám někdo nabídne nízkou provizi, měli byste zbystřit.

Výše provize záleží i na tom, zda makléř pracuje exkluzivně či nikoliv. Pokud makléř nabídne nízkou provizi, do prodeje nemovitosti nebude investovat moc času ani peněz. Více o tom, proč není dobré prodávat nemovitost bez exkluzivity, naleznete v článku 4 důvody, proč neprodávat nemovitost s více realitkami a bez exkluzivity.

Výše provize dále ovlivňuje míru spolupráce dalších makléřů. Když nastavíte jako prodávající nízkou provizi, makléři zastupující kupující se k Vám nepohrnou. Polovina z nízké provize pro ně moc motivační nebude a Vy si tím pádem uzavřete velký potenciál při prodeji. Spolupráce mezi makléři je nesmírně důležitá a vede k rychlejšímu prodeji.

Mnoho prodávajících lidí se všemi náklady nepočítá při sjednávání výše provize. Dohodněte se vždy předem na všech finančních podmínkách. Zjistěte, co všechno obsahuje provize z prodeje.

Ptejte se zejména na následující věci:

  • Jaký rozsah inzerce je obsažen v obchodní provizi
  • Jakým způsobem budou vedeny prohlídky se zájemci o koupi
  • Zda makléř spolupracuje s ostatními realitními kancelářemi a makléři
  • Jak bude makléř spolupracovat s hypoteční bankou při zajištění úvěru pro kupující
  • Jak je zajištěno jednání s katastrálním úřadem, vypracování návrhů na vklad a podání zápisu do katastru nemovitostí
  • Je zajištěno zpracování odhadu ceny nemovitosti pro účely finančního úřadu a zpracování daňového přiznání v případě prodeje nemovitosti
  • Jak makléř zajistí platební schopnost zájemců o koupi nemovitosti
  • Jak bude probíhat úschova v období po podpisu kupní smlouvy a před vložením návrhu na vklad
image

Spíše než o absolutní výši provize se zajímejte o to, jaký rozsah služeb je Vám smluvně garantován.

Prodáváte nemovitost? Výběr důvěryhodné realitní kanceláře není jednoduchý. Poradíme Vám, jak vybrat správnou realitku či realitního makléře v tomto článku.

Jak nalézt skutčně profesionálního realitního makléře? Nejepší realitní makléře naleznete jednoduše zde.


98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím