Jak stanovit prodejní cenu nemovitosti?

Jak stanovit prodejní cenu nemovitosti?

Nastavení správné prodejní ceny je jednou z nejdůležitějších věcí při prodeji nemovitosti. Výše nastavené prodejní ceny ovlivňuje jak konečnou realizační cenu, tak rychlost prodeje. Při nízko nastavené prodejní ceně se zbytečně připravujete o peníze nebo naopak při příliš vysoké ceně se nemovitost stává dlouhodobě neprodejnou.

Dávejte si pozor na nereálně vysokou prodejní cenou navrženou realitní kanceláří či realitním makléřem. Často to dělají záměrně s tím, aby se Vám zalíbili a začali jste s nimi spolupracovat. Časem prodejní cenu budou korigovat.

Pozor také na případy, kdy jste "přestřelili" prodejní cenu a nemovitost ne a ne prodat. Ačkoliv nemovitost stále a stále zlevňujete, žádný seriózní kupec není na obzoru. Zde se doporučuje na nějakou dobu "zmizet" z trhu; tj. přestat nemovitost nabízet a stáhnout inzerát z realitních serverů.

Existuje několik základních variant zjištění tržní ceny při prodeji nemovitosti nemovitosti:

1Srovnávací metoda

Tato jednoduchá metoda porovnává srovnatelné nemovitosti nabízené na realitních serverech. Nevýhodou této metody je, že konečná realizační cena často nekoresponduje s inzerovanou cenou. Pokud např. 70 % srovnávaných nemovitostí se inzeruje déle než několik měsíců, existuje velká pravděpodobnost, že mají nereálně vysoko nastavenou prodejní cenu a díky tomu i Vy následně můžete mít s prodejem problémy. Dále je nutné srovnávat srovnatelné nemovitosti.

image

Nelze porovnávat ceny nemovitostí podle inzerovaných cen na realitních serverech - realizační cena se často liší od ceny inzerované.

2Data z katastru nemovitostí

V katastru nemovitostí lze nalézt informace o reálných prodejních cenách nemovitostí z vašeho okolí. Komplikací při použití této metody je, že potřebujete dostatečně velký reprezentativní vzorek podobných nemovitostí, abyste získali směrodatné hodnoty. Tato metoda bude jinak spolehlivá v případě prodeje bytu 2+kk na velkém pražském sídlišti a jinak v případě prodeje vesnického domku např. v jižních Čechách.

3Cenové mapy

Cenové mapy ve většině případů využívají data z inzercí realitních serverů. Dále mohou využívat data z katastru nemovitostí. Na internetu je jich přístupná spousta. Banky a větší realitní kanceláře mají své vlastní sofistikované cenové mapy.

4Znalecké posudky

Znalecký posudek vypracovávají soudní znalci jmenovaní soudem či Ministerstvem financí. Znalecký posudek se ve většině případů nerovná tržnímu odhadu. Nejvíce se znalecké posudky používají pro zjištění výše daně (z nabytí nemovitosti, dědické, darovací).

5Tržní analýza

Téměř všechny realitní kanceláře a realitní makléři nabízejí "odhad prodejní ceny zdarma" či "tržní analýza zdarma". Cílem je vždy uzavřít s Vámi zprostředkovatelskou smlouvu. Tržní analýza kombinuje všechny výše uvedené metody.

image

Nejpřesnější stanovení prodejní ceny bývá u ověřeného realitního makléře s referencemi, který se specializuje na danou lokalitu.

Pokud je tržní analýza provedena skutečným odborníkem, který působí na trhu dlouhodobě, má prokazatelné zkušenosti s danou lokalitou a ověřené reference, jedná se o nejpřesnější metodu stanovení prodejní ceny.

Jak nalézt odborníka, který Vám ušetří čas a peníze tím, že nastaví optimální cenu z hlediska utržené ceny i rychlosti prodeje? Nejlepší realitní makléře naleznete jednoduše zde.


98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím