Realitní kanceláře v Praze a jak mezi nimi vybrat tu nejlepší

Realitní kanceláře v Praze a jak mezi nimi vybrat tu nejlepší
Kolik je vlastně v Praze realitních kanceláří a jak mezi takovým množstvím vybrat tu opravdu spolehlivou, která prodá vaši nemovitost rychle, za dobré peníze a bez zbytečných komplikací? Kdo už prodával byt či dům, ví, že zorientovat se mezi realitkami v Praze není nic jednoduchého. Jak tedy na to? Co vše prověřit a na co si dát pozor?

V Praze je až čtvrtina všech českých realitních kanceláří

Neexistuje žádná oficiální přesná statistika, kolik je na trhu realitních kanceláří. Statistický úřad sice nějaká data uvádí, ale kolik je opravdu aktivních realitek, které mají v portfoliu nemovitosti, můžeme pouze odhadovat. Nicméně dle dostupných údajů (seznamy realitních kanceláří v Praze a ČR) je až čtvrtina českých realitek v Praze a těch aktivních je tam určitě přes sto. A vybírat ze sta možností už vyžaduje důkladnost. 

Zpět na obsah

Existují skvělé, ale i mizerné realitní kanceláře

S realitními kancelářemi je to stejné jako s ostatními službami. Je jich na trhu spousta, ale místo aby čelily konkurenci kvalitní a lepší prací, často ty podprůměrné vymýšlejí různé triky, jak získat zákazníka a dostat co nejjednodušeji provizi. Určitě jste už narazili na skvělé řemeslníky, finanční poradce či právníky stejně jako na ty mizerné, kteří z vás jen vytáhnou peníze a neodvedou pořádnou práci. V Praze, kde je konkurence opravdu velká, to vše platí dvojnásob.

Realitky Praha

Nespoléhejte na kamarády a známé, ti mohli mít jinou situaci a jiné požadavky, a přestože byli s realitkou spokojeni, neznamená to, že budete i vy.

Zpět na obsah

V Praze nezná každý každého, přesto jsou reference nutností

Samozřejmě si můžeme veškeré realitní kanceláře v Praze vyhledat na internetu a přečíst si o nich spoustu informací. Základem jsou reference a hodnocení klientů. Ty by měly být uvedeny jak na webu, tak na sociálních sítích. Pokud realitka žádná hodnocení nemá, zpozorněte. V Praze jsou sociální média v propagaci naprosto nezbytná a všichni profesionální makléři jsou zvyklí je používat. A reference by na nich rozhodně neměly chybět. Pročtěte si také případné komentáře a hodnocení. Nespoléhejte pouze na kamarády a známé, ti mohli mít jinou situaci a jiné požadavky, a přestože byli s realitkou spokojeni, neznamená to, že budete i vy. 

Zpět na obsah

Důvěřuj, ale prověřuj

Veškeré dostupné informace si důkladně ověřte. Především se podívejte, kolik let je realitka na trhu a jak vypadá jejich nabídka nemovitostí. Nejlepší realitní kanceláře pracují pouze exkluzivně a nenabízejí velké množství nemovitostí najednou, protože se každé zakázce opravdu věnují. Zkontrolujte úroveň propagace – jaké marketingové nástroje používají, jaká je kvalita textů, fotografií, videí atd. Ověřte také pravdivost jejich referencí, ne vždy jsou od skutečných klientů. 

RK Praha

Nejlepší realitky jsou dnes spíše marketingovými agenturami než "organizátory prohlídek".

Zpět na obsah

Za provizi vyžadujte maximum služeb

V Praze je běžná provize realitní kanceláři kolem 3 až 5 % z prodejní ceny. Některé kanceláře požadují víc, některé míň. Než se začnete radovat, že jste ušetřili, nechte si důkladně popsat, co vše je v provizi zahrnuto. Může se totiž stát, že za svá 3% nedostanete vůbec nic, zatímco za 5 % máte kompletní služby. Ty by dnes už měly zahrnovat přípravu nemovitosti na prodej (homestaging, profesionální fotografie), cílenou propagaci (weby, sociální média, 3D prohlídka, bannery apod.) a poprodejní administrativu (vyřízení hypotéky, sepsání smluv, vklad na katastr nemovitostí, pomoc s předáním nemovitosti a přepisy). Přesný popis služeb, které za provizi dostanete, zaneste do zprostředkovatelské smlouvy, kterou s realitkou podepíšete. V žádném případě neakceptujte, aby se služby realitky smrskly na pouhé absolvování prohlídky se zájemci. 

Zpět na obsah

Největší nemusí znamenat nejlepší

Velikost kanceláře nemusí nutně vypovídat o její kvalitě. V Praze existuje několik opravdu velkých kanceláří, které aktivně inzerují svoje služby a jsou vidět na každém kroku. Ale často v nich pracují spíše průměrní makléři, u kterých sice máte jistotu, že za nimi stojí velká kancelář s vypracovanými procesy, ale jejich výkony k těm nejlepším nepatří. Zkušení profesionálové pracují často sami nebo v menších kancelářích, nepotřebují zázemí velké realitky.

Chcete výhodně prodat v Praze nemovitost? Vybírejte nejlepší pražské realitky zde.


Nejčtenější příspěvky na blogu

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY