Doba vystěhování

Doba vystěhování

13.01.2014

Dobrý den, prodávám byt a následně kupuji jiný. Jaká je běžná doba na vystěhování. Realitní kancelář mi do kupní smlouvy napsala 15 pracovních dní, zdá se mi to málo. Je to prý standartní postup? Děkuji za odpověď.

Odpovědi na dotaz

Re: Doba vystěhování

Pro případy, kdy klienti prodávají a následně kupují nemovitost je důležité dojednat podmínky předem, tedy dávno ještě PŘED KUPNÍ SMLOUVOU. V době, kdy se domlouvají podmínky REZERVACE, je třeba s oběma smluvními stranami /kupujícími i prodávajícími/ vyjednat jejich časové potřeby. Vyklizení bytu /resp.vystěhování z nemovitosti/ obvykle v těchto případech vážeme na termín, kdy jsou uvolněny finance z úschovy a od té doby počítáme obvykle cca 60 dnů. V některých případech klientům navrhuji, že po prodeji svého bytu půjdou na omezený čas do podnájmu a v klidu si hledají nový byt.

Re: Doba vystěhování

Záleží pouze na tom co společně podepsáním smlouvy ujednáte. když se Vám doba na vystěhování zdá málo, požádejte makléře o úpravu.

Re: Doba vystěhování

Dobrý den, záleží od jakého úkonu je počítáno těch 15 pracovních dnů. V praxi bývá zvykem předání nemovitosti do 10-ti dnů po úhrazení kupní ceny na účet vlastníka, tzn. po převodu vlastnického práva na katastru nemovitostí (katastr nemovitostí aktuálně cca 25 dnů doba řízení). Takže od podpisu kupní smlouvy máte dostatek času, protože kupující musí složit peníze do úschovy, pak se podává návrh na vklad do katastru nem. a po přepisu vlastnického práva na kupujícího jsou ulolněny peníze. Takže když to shrnu běžně cca 35 až 40 dnů od podpisu kupní smlouvy. Vše však záleží na dohodě.

Re: Doba vystěhování

Záleží na okolnostech. Pokud prodáváte družstevní byt, je délka obchodu oproti osobnímu vlastnictví mnohem kratší a tudíž na vystěhování postačí i 15 dnů. U osobního vlastnictví se lhůta může pohybovat klidně okolo dvou měsíců. Vše by Vám měl být schopen vysvětlit Váš makléř.

Re: Doba vystěhování

Pro případy, kdy klienti prodávají nemovitost je důležité dojednat podmínky předem, tedy dávno ještě PŘED KUPNÍ SMLOUVOU. V době, kdy se domlouvají podmínky REZERVACE, je třeba s oběma smluvními stranami /kupujícími i prodávajícími/ vyjednat jejich časové potřeby. Vyklizení bytu /resp.vystěhování z nemovitosti/ obvykle v těchto případech vážeme na termín, kdy jsou uvolněny finance z úschovy a od té doby počítáme obvykle cca 60 dnů.

Re: Doba vystěhování

Dobrý den. Obvyklá doba předání nemovitosti novému vlastníkovi je do 15 kalendářních dní od povolení vkladu vlastnického práva v katastru nemovitostí na nového vlastníka. To znamená obecně a přibližně a dle typu financování koupě: 2 týdny od rezervace do podpisu kupní smlouvy, např. 2 týdny od podpisu kupní smlouvy do úhrady kupní ceny, 4 týdny katastr + 15 dní = 2,5 měsíce (v současné době si katastrální úřad bohužel v mnoha případech nesprávně vykládá dobu, po kterou nesmí povolit vklad a o tuto dobu prodlužuje celé řízení). Pokud od zjištění, že je Vaše nemovitost rezervována není pro Vás 2,5 měsíční doba pro vystěhování dostačující, doporučuji se s kupujícím dohodnout na době delší. Pokud se však bude jednat o déle, než 1-2 týdny, pravděpodobně (pokud kupující nebude nutně potřebovat v nemovitosti bydlet) bude kupující požadovat nájemní smlouvu a kompenzaci za dobu, kdy v podstatě budete obývat jeho nemovitost (neřku-li v případě hypotéky, kdy bude nucen hradit splátku hypotéky za měsíc, kdy v nemovitosti nemohl bydlet).

Re: Doba vystěhování

Doba pro vystěhování má několik faktorů a především záleží na domluvě s prodávajícím již při náběru nemovitosti. Určitě doporučuji až po úplném ukončení a realizici obchodu. Pokud je nemovitost neobývaná a prázdná již v nabídce. Je to výhoda pro kupujícího, neboť nemusí čekat na prodávajícího až byt vyklidí. Většinou se svými klienty domluvím dle jejich potřeb. V průměru to vychází 20dní na vystěhování. Vše je na domluvě. A kupující by tuto informaci měl dostat již na prohlídce od makléře.

Re: Doba vystěhování

Dobrý den, vystěhování a předání bytu by mělo v každém případě být vázáno na provedení vkladu vlastnického práva na katastru nemovitostí. Nelze tedy ve smlouvě přesně specifikovat počet dní od podpisu smlouvy, ale počet dní od provedení vkladu. To je potom výrazný rozdíl, neboť smlouvy s návrhem na vklad na katastr se většinou dávají po obdržení kupní ceny do úschovy (není-li tam úvěr, to si banka pak může vyžádat jiný postup). Na zaslání peněz je v kupní smlouvě také vymezen určitý termín. Na katastru to pak trvá teď po novém roce minimálně 24 dní, až pak dochází ke vkladu, po něm k uvolnění peněz z úschovy prodávajícímu a pak tedy by mělo dojít k předání bytu. Což tedy může klidně být přibližně 6 týdnů po podpisu smlouvy. Každopádně kupní smlouva je dohoda mezi kupujícím a prodávajícím, tedy na době předání se musíte s kupujícím vzájemně dohodnout. Držím Vám palce, ať obchod dobře dopadne. Hezký den, Adamů.

Re: Doba vystěhování

Dobrý den, termín vystěhování je samozřejmě záležitostí, která se diskutuje na počátku prodeje .Rk si svévolně do smlouvy nijaký termín napsat nemůže (standartní postup toto určitě není.Pokud se Vám termín nezdá,ihned požádejte o úpravu .Běžná lhůta pro uvolnění nemovitosti bývá buď po najití náhradího bydlení cca 2-3 měsíce, s čímž je kupující už dopředu obeznámen a s tím si byt i rezervuje, nebo pak do 2-4 týdnů po zápisu na katastru.Uvolnění bytu bývá vždy velmi individuální a je diskutováno ještě před podpisem rezervace....Jednoznačný standard tu rozhodně neplatí.

Re: Doba vystěhování

Dobrý den, vystěhování je standardem zpravidla do 10 pracovních dnů po zapsání vkladu vlastnictví na katastru nemovitosti. Než však z zapsání vlastnictví dojde, předchází po rezervaci vypracování kupních a úschovních smluv a zajištění financování, doladění smluv (většinou 4-6týdnů), dále složení prostředků na účty, vklad na KN (1-2 týdny), proces na katastru (nyní s NOZ pomalejší 4-8 týdnů). Tedy osobně bych předpokládal, že vystěhování máte min. 2 měsíce, spíše však 3 a více. Daniel Kotula

Re: Doba vystěhování

Dobrý den, standardně, realitní kancelář s Vámi ještě před zahájením prodeje uzavře smlouvu o zprostředkování prodeje, kde Vám doporučí / navrhne dostatečně dlouhou dobu na vystěhování právě podle toho, jestli máte kam jít nebo budete teprve shánět. Zde leží i odpověď. Je nesmysl podepisovat kupní smlouvu s 15 dni na vystěhování, když ve smlouvě na koupi nového bytu si majitelé vymíní např. 30 dní. Kupní smlouvu je dohoda prodávajícího a kupujícího a tudíž kancelář, pakliže jste se jí k těm 15 dnům již nezavázal ve zmíněně zprostředkovatelské smlouvě , Vám těch 15 dní může navrhnou. Vám ovšem doporučuji termín prodloužit tak, aby korespondoval s požadavky majitelů bytu, který kupujete. Jestli byt nemáte ještě vybraný, nechal bych si minimálně 30 dní (standard) na sehnání bytu + dalších 30 dní na vystěhování majitelů kupovaného bytu. Hodně štěstí. p.s. počítejte s tím, že nová majitelé mohou trvat na tom, že Vám byt předají až po té, co obdrž peníze z advokátní úschovy resp. po té, co dojde k přepisu vlastnictví na katastru v případě osobního vlastnictví. To bude trvat cca 1 měsíc. PK

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY