Dohoda

Dohoda

28.11.2015

Dobrý den, prodával jsem nemovitost sám a telefonicky se mi ozval makléř, že mi s prodejem pomůže. Nemám s ním uzavřenou žádnou písemnou smlouvu o zprostředkování, jen jsme se dohodli o ceně po telefonu. Platí tato telefonická dohoda, jako kdybych podepsal zprostředkovatelskou smlouvu? Děkuji

Odpovědi na dotaz

Re: Dohoda

Dobrý den. Ústní dohoda p latí, ale v případě jakýchkoli nejasností těžko prokážete, v jakém znění jste se vlastně dohodli atd. Doporučuji Vám vyžádat si od makléře řádnou smlouvu o zprostředkování, případně můžete uzavřít jen objednávku realitních služeb. Tato situace se může samozřejmě obrátiti i proti makléři, je to oboustranná nejistota.

Re: Dohoda

Prodej nemovitosti patří mezi poměrně složité marketingové a právní úkony. Oprávnění (mandát) k zastupování ve věci nabídky a zajištění prodeje "po telefonu" považuji za nezodpovědné. Zkušený makléř by měl osobně nebo ve spolupráci se stavebním technikem posoudit stav nemovitosti, zjistit tržní hodnotu a všechny právní i faktické okolnosti prodeje a po vyhodnocení nabídnout majiteli seznam kroků, které bude jeho jménem činit. Majitel by měl makléři jeho naplánované úkony akvizice odsouhlasit. Pro své rozhodnutí by měl majitel od makléře dostat podrobné informace o prodeji a získat návrhy postupu a o tom by měla být uzavřena písemná dohoda. Jakoukoli jinou formou spolupráce mezi majitelem a makléřem považuji za riskantní a ohrožující obchodní výsledek.

Re: Dohoda

Dobrý den, ano ústní dohoda je platná, ale pokud by se cokoli stalo tak s tímto případem u soudu neuspěje ani jedna strana. Nemáte svědky, bylo by to pouze tvrzení proti tvrzení. Dohoda se tím pádem nedá dokázat.

Re: Dohoda

Dobrý den, ano ústní dohoda je platná, ale pokud by se cokoli stalo tak s tímto případem u soudu neuspěje ani jedna strana. Nemáte svědky, bylo by to pouze tvrzení proti tvrzení. Dohoda se tím pádem nedá dokázat.

Re: Dohoda

A jedna zásadní otázka: Jak chce "váš telefonický makléř" prodávat nemovitost, která mu nestála ani za to, aby se na ni osobně podíval?! Neriskujte prosím svou nemovitost takovýmto pokoutným prodejem bez znalosti právní problematiky. Svěřte se raději profesionálovi který vám nemovitost nejen prodá, ale dokáže vám i vydělat peníze a ještě zajistit bezpečný převod.

Re: Dohoda

Dobrý den, dohoda po telefonu je velmi zvláštní. Dohoda platí, ale je těžko prokazatelná,pokud si tedy makléř nenahrál rozhovor o této dohodě. Je těžko uvěřitelné, že makléř, který se dohodne s klientem "od stolu", dokáže nemovitost prodat. Nikdy ji neviděl, nezná místo ani stav nemovitosti. Zajímalo by mě, jestli si ještě pamatuje Vaše jméno, nebo vy jeho a z jaké je realitní kanceláře. O každám makléři hodně napoví reference. Radila bych, obraťte se na realitního makléře, který má zkušenosti a klané reference, dohodněte se s ním na prodeji Vaší nemovitosti a uvidíte, že budete nadmíru spokojen. Ušetří Vám to čas a v konečném důsledku i peníze.

Re: Dohoda

Dobrý den, pokud se Vám makléř volá, ví o Vás a snaží se pomoci s prodejem. V dnešní době jsou realitní makléři velmi dobře školeni, mají svoje mentory k ruce, kteří s nimi konzultují všechny možné varianty z realitní praxe. A to že makléř zná z NOZ variantu před smluvní odpovědnosti, jedná v dobré víře, že dojde k brzkému uzavření písemné smlouvy. Jde o velice neformální uzavření smlouvy, ústní dohody také možná varianta emailové komunikace.

Re: Dohoda

Dohoda nemusí mít písemnou podobu a platí i smlouva uzavřená podáním ruky. Místní kolorit je smlouvy uzavřené ústně nedodržovat, proto se upřednostňuje systém "co je psáno, to je dáno". Vždy ale platí, že je dobré obchodovat s tím, koho znám, na koho mám reference či jehož činnost je garantována profesním sdružením.

Re: Dohoda

Dobrý den, v písemné dohodě o zprostředkování je specifikována prodávaná nemovitost, prodejní cena, výše provize, práva a povinnosti smluvních stran a také délka trvání dohody a možnosti prodloužení nebo ukončení smlouvy. Nemám informace, zda jste minimálně tyto parametry probírali nebo jestli jste se bavili pouze o ceně. Solidní makléř si vždy byt prohlédne osobně a nedomlouvá tyto záležitosti po telefonu. Jestli chcete, aby Vám s prodejem pomohl profesionál, vyberte si ho sám například podle referencí.

Re: Dohoda

Dobrý den, i ústní smlouva je smlouva, ale prokázání je velmi složité. Předpokládám, že se po telefonu těžko domluvíte na všech ustanoveních smlouvy. Pokud jste řešili pouze prodejní cenu, je to klasický informační hovor. Doporučím stejně se obrátit na realitní kancelář, protože prodej nemovitosti opravdu není jednoduchá záležitost.

Re: Dohoda

V předchozích odpovědích Vám všichni radí, že se máte obrátit na jiného realitního makléře, když tento s Vámi neuzavřel žádnou smlouvu. Mě ale spíše připadá, že celý problém bude v tom, že smlouva nebyla uzavřena proto, že jste to nechtěl Vy a jen ste svolil, že může makléř vaši nemovitost také nabízet. To je dnes takovým trendem, že prodávající nechtějí nic uzavírat. Ačkoliv ústní dohoda je právně platnou dohodou, prakticky je to, jako by nebyla. V podstatě tedy pro Vás nic z takovéto telefonické dohody nevyplývá. Bohužel je chybou mnoha makléřů, že se k takovéto nepísemné spolupráci vůbec sníží a pak to také vypadá. Makléř nemůže odvést kvalitní práci a jen poškozuje svými špatnými výsledky pověst kvalitních a profesionálních realitních makléřů.

27.12.2015

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY