Ideální polovina domu a její odkoupení

Ideální polovina domu a její odkoupení

29.01.2022

Hezký den. Ráda bych dostala odpověď na následující otázku. Jsem ideálním vlastníkem poloviny domu. Uvažuji o rozchodu s partnerem, který je druhým z vlastníků. Ráda bych od něho odkoupila druhou polovinu domu. Jenže on o odkoupení nechce ani slyšet (důvody z jeho strany jsou hned dva.. za prvé jeho ego, tedy nechce mi dům nechat jen tak a dělá naschvály, za druhé chce z domu jeho prodejem "vytřískat" finanční maximum) a říká, že se dům prodá.

Já dům prodávat v žádném případě nechci, o dům stojím. Vůbec nevím, co mám dělat, jelikož jsem v začarovaném kruhu. Mám ho dát k soudu a vyžadovat odkoupení domu? Nebo mám jinou cestu? Ceny nemovitostí jsou teď hodně vysoko, jak bude posuzovat případně soudní znalec nemovitost? Hrají při soudním řízení také roli skutečnosti, že mám malé děti, které zde mají domov? Děkuji za Vaši odpověď.

Odpovědi na dotaz

Re: Ideální polovina domu a její odkoupení

Dobrý den, podílové spoluvlastnictví není nikdy jednoduché. Nejjednodušší je samozřejmě dohoda a vypořádání. Pokud se nedohodnete, je možné podat žalobu na vypořádání spoluvlastnického podílu k soudu. Cena se stanovuje soudním znalcem podle ceny obvyklé. Děti na hodnotu nemovitosti nemají vliv. Nejlepší by bylo, kdybyste mu nabídla polovinu tržní ceny eventuálně poníženou o případnou hypotéku. Pokud se nedohodnete, soudním sporem dojdete k podobnému verdiktu, ale bude vás to stát čas a peníze. Pokud by to bylo nad vaše fin. možnosti, tak je lepší bohužel nabídnout nemovitost dobrovolně k prodeji přes RK na trh a získat z prodeje maximum. RK by vám mohla zajistit nestrannost a odosobnit prodej od emocí, které jej logicky budou provázet.Držím palce. Andrea Kohoutová makléřka

Re: Ideální polovina domu a její odkoupení

Dobrý den, souhlasím s kolegyní v tomhle tom případě je buď možnost prodat za nejvyšší cenu nebo vyplatit spoluvlastníka. Ještě je možnost přikázaní prodeje soudem.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY