Nezkolaudovaná přístupová cesta k pozemku

Nezkolaudovaná přístupová cesta k pozemku

01.10.2017

Dobrý den, ráda bych poprosila o radu. Chtěli bychom koupit pozemek, ale přístupová cesta, která k němu vede, není zatím zkolaudovaná. Je ve vlastnictví majitelky pozemku a ta ji po kolaudaci převede do vlastnictví obce. Problém je v tom, že od realitního makléře nejsme schopní zjistit, kdy je plánované dokončení. Poprvé nám řekl, že už je o kolaudaci zažádáno. Zjistili jsme, že to není pravda. Poté řekl, že paní majitelka nemá ještě vše hotové a neví, kdy se bude o kolaudaci žádat. Chtěla jsem po něm nějaké dokumenty k té přístupové cestě, myslím, že něco musí existovat, když žádali o její povolení, ale on mi na to vždycky řekne, že nic nemá a jestli je to pro nás tak důležité, ať neplatíme rezervaci na pozemek, ale prostě si počkáme. Jako druhou variantu nám nabízí zaplacení rezervačního poplatku a poté předkupní smlouvu, ve které by bylo, že pokud se cesta nezkolauduje do určité doby, od koupě odstoupíme. Než ale budeme uzavírat jakékoli rezervace nebo smlouvy, rádi bychom věděli, kdy je v plánu cestu dokončit, jestli to bude trvat měsíce nebo roky. Nemáte s tím prosím, nějaké zkušenosti, radu? Nelíbí se nám, že nám makléř poprvé lhal, ale o pozemek opravdu stojíme. Moc děkuji

Odpovědi na dotaz

Re: Nezkolaudovaná přístupová cesta k pozemku

Pokud na pozemku nelpíte, doporučuji se podívat na jiný. V tomto případě, pokud budete žádat o hypoteční úvěr ať už na koupi, či stavbu RD bude problém, pokud k pozemku nevede přístupová cesta. (Ta zatím nevede) Dokud to majitelka nevyřeší - nekupovat. Rezervace by byla možná, ale trvejte na vyváženosti smlouvy. Pokud nesplní trvejte na vrácení rezervace a pokutu ve stejné výši.

Re: Nezkolaudovaná přístupová cesta k pozemku

Dobrý den, řešil bych to následovně. Setkejte se s majitelkou a makléřem. Tam si vyříkejte časovost atd. Pokud se majitelka zaváže cestu dokončit, či zažádat o kolaudaci, v termínu, který Vám vyhovuje, trvejte na Smlouvě budoucí, se sankcí při nedodržení. Na radu kolegy bych osobně nedával. Vlastnictví cesty není pouze o vyhrnování sněhu v zimě :-) Pokud by jste cokoli potřebovali konzultovat, jsem k dispozici.

Re: Nezkolaudovaná přístupová cesta k pozemku

Dobrý den. Přístupovou cestu je k pozemku třeba ošetřit. Pokud si budete brát úvěr, bez přístupové cesty máte smůlu. Určitě pozemek s cestou nekupujte jak zde někdo navrhuje! Na obec se po kolaudaci převádí zdarma, je to výdaj navíc. Ať si to ošetří současný majitel, který chce prodávat stavební pozemek (nebo pozemky). Mimo navrhovaných postupů je zde další možnost a to, požádat majitele o vklad věcné břemeno na úžívání cesty ve prospěch pozemku který chcete koupit. Pokud se tak stane, každý budoucí majitel toho pozemku bude mít právo cestu užívat bez ohledu na kolaudaci. je to záležitost jednoho dokumentu a vkladu na katastr. Pokud Vám chce pozemek prodat a být vstřícný, provede vklad břemene zdarma. Přeji krásný den. Marek Izera

Re: Nezkolaudovaná přístupová cesta k pozemku

Dobrý den. Samozřejmě před koupí pozemku musíte mít zajištěný přístup k němu. Navrhoval bych ve Vašem případě osobně navštívit stavební odbor příslušného úřadu, který Vám pravdivě vysvětlí, v jaké fázi se řízení nachází, či zda-li vůbec je již věc v jednání. V případě, že vše bude z pohledu stavebního odboru v pořádku, nebojte se uzavřít Smlouvu o smlouvě budoucí kupní s termínem, do kdy bude cesta vyřešena a složte rezervaci. Nestane-li se tak do sjednané doby, rezervace se vrátí a smlouva zanikne. Rezervaci v tomto případě určitě složte do advokátní úschovy.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY