odstoupeni ze zprostredkovatelske smlouvy

odstoupeni ze zprostredkovatelske smlouvy

13.06.2015

Dobry den, podepsala jsem smlouvu o zprostredkovani koupi nemovitosti, podepisovala se u prodavajiciho doma, ale na smlouve je napsane, ze v realitni kancelari, zaplatila jsem rezervacni poplatek, ale kvuli podivnemu chovani maklerky a prodavajici chci od koupi odstoupit. nebyla jsem poucena moznych 14ti dnech...jde nejak odstoupit s moznosti vraceni rezervacniho poplatku? dekuji

Odpovědi na dotaz

Re: odstoupeni ze zprostredkovatelske smlouvy

Dobrý den, souhlasím s paí Váňovou. POkud o nemovitost máte zájem, nechal bych se zastuopovat a měl klid.

Re: odstoupeni ze zprostredkovatelske smlouvy

Dobrý den, pokud je důvodem Vašeho rozhodnutí opravdu jenom nedůvěra, navrhuji Vám, abyste si najala právníka nebo makléře, který Vás bude zastupovat při koupi a bude hájit Vaše oprávněné zájmy. Odstoupení z dohody o rezervaci bude mít pravděpodobně za následek pokutu za odstoupení. Neznám znění uzavřené smlouvy, neznám okolnosti, které Vás vedou k Vašemu rozhodnutí o odstoupení, myslím si, že podepsání rezervační dohody a úhrada rezervačního poplatku je vyjádřením závazného rozhodnutí a završením zájmu o koupi a mělo by proběhnout až po zralé úvaze. Pokud však nastaly závažné okolnosti, které Vám nemohly být známy v době podepsání rezervace, může to být oprávněný důvod k odstoupení od Vašeho závazku a tedy důvod k vrácení zaplaceného rezervačního poplatku. Takovým důvodem však není např.to, že nezískáte hypoteční úvěr nebo že je nízká zástavní hodnota vybrané nemovitosti. Oprávněným důvodem může být např. zjištěná technická vada nemovitosti nebo exekuce uvalená na nabízenou nemovitost atp. Pro přesnou odpověď bych potřebovala znát všechny okolnosti Vašeho případu.

Re: odstoupeni ze zprostredkovatelske smlouvy

Dobrý den, pokud jste zprostředkovatelskou smlouvu nepodepisovali v obchodních prostorách realitní kanceláře (jak uvádíte), měla realitní kancelář povinnost poučit Vás o možnosti odstoupit od smlouvy bez udání důvodu ve 14-ti denní lhůtě. Pokud se Vás taková situace týká a realitní kancelář Vás nepoučila, lze od smlouvy odstoupit do 1 roku od podpisu smlouvy. V takovém případě Vám pak nehrozí žádné sankce a měl by Vám být vrácen i rezervační poplatek. V případě podpisu v obchodních prostorách od smlouvy odstoupit nemůžete. Jestli je na smlouvě uvedeno, že byla podepsána v obchodních prostorách realitní kanceláře a tato skutečnost není pravdivá, tak pokud se Vám podaří prokázat nepravdivost tvrzení o místě podpisu, vztahovalo by se na Vás výše uvedené. Martin Kaňok, RE/MAX Diamond Group

Re: odstoupeni ze zprostredkovatelske smlouvy

Dobrý den, pokud jste se rozhodla odstoupit pouze kvůli nedůvěře v makléřku, budete muset určitě zaplatit smluvní pokutu. Řádně prostudujte rezervační smlouvu, určitě tam budete mít i článek co nastane v případě odstoupení. Rozhodně se poraďte s právníkem.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY