Trojstranná rezervační smlouva bez podpisu prodávajícího

Trojstranná rezervační smlouva bez podpisu prodávajícího

28.12.2015

Dobrý den, prosím o radu. S RK nemám uzavřenou exkluzivní smlouvu, po delší době se našel zájemce o koupi bytu. Zaslali mi návrh Rezervační smlouvy na e-mail ke kterému jsem se písemně nevyjádřila. PO 2 týdnech jsem byla v nemocnici a RK mi telefonicky sdělila, že budou podepisovat Rezervační smlouvu se zájemcem následující den, že můj podpis doplníme dodatečně. Zatím nemám podepsáno, ale již jsem obdržela návrh Kupní smlouvy atd., řešili jsme s notářkou připomínky. Nemám dobrý pocit z RK ani z prodeje, co mi hrozí za sankce dle nového OZ pokud se rozhodnu byt neprodat? Již se udělal odhad nemovitosti a zájemce si řešil navýšení předschválené hypotéky. Děkuji. Neužil

Odpovědi na dotaz

Re: Trojstranná rezervační smlouva bez podpisu prodávajícího

Dobrý den, vždy záleží co máte ve smlouvě. Každopádně pokud je tam zájemce a smlouvu by jste za pomocinotářky odsouhlasili, asi bych tam nic neřešil. POuze si ohlídejteúschovu kupní ceny atd. Ale s tím notářka poradí

Re: Trojstranná rezervační smlouva bez podpisu prodávajícího

Iva Kopecká | 04.01. » Dobrý den, paní Neužilová. Máte-li zájem prodat, je zde kupující a shodli jste se na kupní ceně i odměně pro RK, pak nic nebrání tomu, abyste přistoupili rovnou k podpisu kupní smlouvy, kde je uvedena RK jako zprostředkovatel i výše odměny atd. Ve smlouvě vyřešíte ihned i kdo platí jaké náklady apod. Potřebujete jen velmi zkušeného makléře a kvalitní, vyváženou, kupní smlouvu, ve které budou ochráněny zájmy všech účastníků a náležitě uvedeny i povinnosti a případné sankce pro situace, kdy by došlo k porušení zásadního ujednání. Věřím, že vše dobře dopadne.

Re: Trojstranná rezervační smlouva bez podpisu prodávajícího

...a na začátku každého takovéhoto problému je nejasná dohoda o spolupráci při zprostředkování. Jasná zprostředkovatelská dohoda (smlouva) opravdu chrání nejen realitního makléře a to že za svou odvedenou práci dostane zaplaceno, ale i prodávajícího a v konečné fázi i kupujícího, který si třeba vyřídí hypotéku a prodávající se rozhodne neprodat a kupujícímu zůstanou na krku náklady na hypotéku... Podstatné je aby byla zprostředkovatelská smlouva časově ohraničena např na 3 měsíce a šla snadno vypovědět při nespokojenosti s makléřem. Bez podepsané zprostředkovatelské smlouvy pracují opravdu jen ti makléři, kteří jsou obchodně slabí a nedokážou přesvědčivě argumentovat prodávajícímu proč je pro něj smlouva výhodná. Pak se není co divit, že s jejich prací není klient spokojen a snaží se je různě obejít.

Re: Trojstranná rezervační smlouva bez podpisu prodávajícího

Dobrý den pane Neužile, záleží, zdali máte alespoň nevýhradní smlouvu o spolupráci uzavřenou či nikoliv. Dle NOZ však platí, že i ústní dohoda je smlouvou. Pokud máte s RK smlouvu o zprostředkování uzavřenou, může být podepsaná smlouva rezervační pouze mezi zprostředkovatelem a kupujícím. V třístranné rezervační smlouvě se přistupuje většinou, když RK nemá s majitelem (Vámi) smlouvu o zprostředkování podepsanou. Sankce jsou v takových smlouvách vyšší (standardně dvojnásobek provize RK, ale každá RK má jiné podmínky smlouvy). Je to z důvodu, aby jste Vy, jakožto majitel prodej skutečně uskutečnil a byt v součinnosti s prodejem jako takovým. Bohužel mi zde chybí informace, zdali máte nějakou smlouvu s RK podepsanou (pokud ano, musel bych vidět podmínky) a také neznám podmínky rezervační smlouvy, abych Vám mohl pomoci konkrétně. Hezký den s přáním krásného Nového roku Tomáš Březina

Re: Trojstranná rezervační smlouva bez podpisu prodávajícího

Dobrý den pokud máte zájemce a vše probíhá v souladu rezervační smlouvy, kupní smlouvy a smlouva o advokátní úschově pouze konzultujte správnost smluv. Je jen otázka jak jste dohodnuti s RK zda provizi za služby hradíte Vy či kupující. Někdy dělám i obrácený obchod kdy na základě poptávky rezervujeme konkrétní nemovitost a tam pak hradí provizi kupující s tím ,že jsem s prodávajícím domluvena na prodejní ceně.

Re: Trojstranná rezervační smlouva bez podpisu prodávajícího

Dobrý den, hodně záleží také jak je sepsána zprostředkovatelská smlouva. Pokud budu vycházet z nevýhradního zastoupení a nedošlo k podpisu prodávajícího ani Vám nebylo zasláno oznámení o složení rezervace doporučeným dopisem. Neměla by jste platit žádné sankce, které bývají ve výši jedné provize.Někdy jsou i sankce ve smlouvě za ušlý zisk, který je sjednán předem, může byt uveden v procentech z provize.

Re: Trojstranná rezervační smlouva bez podpisu prodávajícího

Dobrý den, podstatné je zda chcete či nechcete prodat. Pokud podepíšete přes notáře kupní smlouvu včetně svěření kupní ceny do úschovy, nevidím v tom problém. Pro Vás tam riziko nebude. Ohledně rezervační smlouvy, tak záleží zda vůbec máte s RK podepsánu zprostředkovatelskou smlouvu. Pokud ano, klidně i nevýhradní a je tam ustanovení, že zplnomocňujete pro podpis rezervační smlouvy zprostředkovatele (RK), tak je to v pořádku. Pokud nemáte podepsáno nic, tak záleží na Vás. Ano, ústní smlouva je smlouva, ale prakticky nevymahatelná. Jak dokáže protistrana, že byla uzavřen? Ohledně rezervační smlouvy, jediná platná je trojstranná smlouva. Rezervační smlouva mezi RK a kupujícím jsou neplatné respektive podstatné náležitosti smlouvy jsou nevymahatelné. Nejvyšší soud ČR to konstatoval několikrát. Bohužel spousta RK si toho není vědoma.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY