Prodej nemovitosti

Pokud jste se 100% rozhodli prodat svoji nemovitost (byt, důmpozemek) - ať už samostatně nebo přes realitku - níže uvádíme shnutí možného postupu. První věcí je stanovení prodejní ceny bytu. Na stanovení prodejní ceny nemovitosti existuje několik metod, o kterých si detailně můžete přečíst v samostatném článku.

Stanovení prodejní ceny je jednou z nejtěžších věcí při prodeji nemovitosti.

Další důležitou věcí je prezentace nemovitosti. Doporučujeme udělat alespoň základní homestaging. Dále doporučujeme pořídít fotky od profesionálního fotografa se širokoúhlým objektivem. Jedná se o investici v řádech stokorun. Vzhledem k prodejní ceně či výši provize RK se jedná o zanedbatelnou částku. Následuje vytvoření textu inzerátu - ten by měl být pravdivý, co nejvíce atraktivní a bez pravopisných chyb. Můžete využít profesionálních služeb copywritera. Poslední věcí je samostná inzerce. Na trhu jsou cca 3 nejdůležitější realitní servery. Pozor si dávejte na servery typu bezrealitky, které jsou hojně navštěvované realitními makléři, kteří se budou snažit ne vždy fér způsoby nabrat Váš byt. Článek, jak profesionálně prezentovat nemovitost a zvýšit její prodejní cenu až o stovky tisíc Kč si můžete přečíst zde na blogu.

Prodej nemovitosti

Kvalita prezentace nemovitosti je nesmírně důležitá. První dojem uděláte pouze jednou.

Následuje samotné vyjednávání se zájemci. Ne každý zájemce je vhodný na to, abyste ho vzali na prohlídku. Dejte si pozor na "převlečené" realitní makléři, realitní "turisty" atp. Je nutné zvolit správnou strategii při vyjednávání. Kdy kývnout na požadovanou slevu a kdy radši počkat na dalšího zájemce. Pro samoprodejce je docela složité nepodlehnout tlaku při vyjdnávání. Článek o tom, jak snadlo přijít o statisíce Kč, si můžete přečíst zde.

Špatným vyjednáváním se zájemci můžete lehce přijít o stovky tisíc Kč.

Poslední věcí je řešení smluv. Nedoporučujeme používat jakékoliv smlouvy stažené z internetu. Vždy by měl smlouvy revidovat právník. Při prodeji nemovitosti se můžete setkat s následujícími smlouvami: rezervační smlouva, smlouva o budoucí kupní smlouvěkupní smlouva, dohoda o úschově kupní ceny (advokátnínotářskábankovní či u realitní kanceláře), zástavní smlouva atd. Dále je potřeba zajistit návrh na vklad vlastnického práva, daňové přiznánípředávací protokol atd.

Zdá se Vám, že je to ná Vás moc? Zvažte, zda pro Vás není lepší vyhledat ověřeného realitního makléře, který by Vám pomohl. Ve většině případů se Vám to vyplatí; získaná částka za prodej nemovitosti může být často vyšší - i v případě stotisícové provize pro realitní kancelář.

Nejnovější dotazy z oblasti: Prodej nemovitosti

Prodej bez realitky nebo s realitkou?

07.03.2021

Dobrý den,

rozhoduji se mezi prodejem svého bytu s realitkou (makléřem) a samostatně bez RK. Na internetu existuje nyní mnoho služeb, které mi pomohou s prodejem a kde ušetřím za provizi realitce. Opravdu to je tak jednoduché? Není lepší prodej s RK? Resp. co je pro mě výhodnější? Nevyznám se v tom, prodej řeším poprvé.

Děkuji,

Jana H.

Ideální polovina RD - vyplacení

15.11.2020

Dobrý večer,

s bývalou přítelkyní vlastníme každý ideální polovinu RD, který je těsně před dokončením rekonstrukce. Já mám na sebe hypotéku, kde je bývalá řítelkyně vedená jako spoludlužník.

Bohužel nejsme jeden druhého schopni vyplatit, bývalá přítelkyně dům prodat nechce, naopak se tam chce nastěhovat a RD užívat s tím, že mi nebude bránit v přístupu do nemovitosti. Je toto možné a jak lze situaci, prosím, řešit?

Děkuji za odpověď.

L.

Prodej bytu s neplatícím nájemníkem

10.11.2020

Dobrý den,

chtěl bych koupit byt. V bytě ale protiprávně zůstává neplatící nájemník i po uplynutí výpovědní lhůty od stávajícího majitele bytu. Jaké mám prosím možnosti tuto situaci v případě koupě bytu vyřešit? S nájemníkem jsem nikdy neměl žádný smluvní vztah. Jakým způsobem mi majitel může předat byt, když podle zákona do něj nesmí vstoupit, pokud ho - i protiprávně - okupuje nájemník?

A jak je to s převodem plateb za energie? Majitel tyto platby po prodeji odhlásí, ale já nemám povinnost je ihned na sebe přihlásit a platit dál za okupovaný byt…

Spolumajitel nereaguje - prodej nemovitosti

17.09.2020

Dobrý den,

chceme odkoupit chátrající nemovitost v našem okolí. Vlastníky této nemovitosti jsou 3 lidé. Jeden vlastní 1/3, druhý vlastní 1/3 a třetí vlastní také 1/3.

Jeden vlastník odmítá jakkoliv komunikovat s námi, s ostatními spoluvlastníky, s úřadem obce, do které nemovitost spadá, s policií (dům svým stavem ohrožuje okolí). Zbývající dva vlastníci chtějí nemovitost prodat.

Obáváme se, že když od obou vlastníků 1/3 odkoupíme jejich podíl, do domu se nastěhujeme a opravíme ho, ozve se vlastník zbylé 1/3 a bude chtít odprodat svůj podíl,…

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Pokračovat
Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím