Prodej nemovitosti

Pokud jste se 100% rozhodli prodat svoji nemovitost (byt, důmpozemek) - ať už samostatně nebo přes realitku - níže uvádíme shnutí možného postupu. První věcí je stanovení prodejní ceny bytu. Na stanovení prodejní ceny nemovitosti existuje několik metod, o kterých si detailně můžete přečíst v samostatném článku.

Stanovení prodejní ceny je jednou z nejtěžších věcí při prodeji nemovitosti.

Další důležitou věcí je prezentace nemovitosti. Doporučujeme udělat alespoň základní homestaging. Dále doporučujeme pořídít fotky od profesionálního fotografa se širokoúhlým objektivem. Jedná se o investici v řádech stokorun. Vzhledem k prodejní ceně či výši provize RK se jedná o zanedbatelnou částku. Následuje vytvoření textu inzerátu - ten by měl být pravdivý, co nejvíce atraktivní a bez pravopisných chyb. Můžete využít profesionálních služeb copywritera. Poslední věcí je samostná inzerce. Na trhu jsou cca 3 nejdůležitější realitní servery. Pozor si dávejte na servery typu bezrealitky, které jsou hojně navštěvované realitními makléři, kteří se budou snažit ne vždy fér způsoby nabrat Váš byt. Článek, jak profesionálně prezentovat nemovitost a zvýšit její prodejní cenu až o stovky tisíc Kč si můžete přečíst zde na blogu.

Prodej nemovitosti

Kvalita prezentace nemovitosti je nesmírně důležitá. První dojem uděláte pouze jednou.

Následuje samotné vyjednávání se zájemci. Ne každý zájemce je vhodný na to, abyste ho vzali na prohlídku. Dejte si pozor na "převlečené" realitní makléři, realitní "turisty" atp. Je nutné zvolit správnou strategii při vyjednávání. Kdy kývnout na požadovanou slevu a kdy radši počkat na dalšího zájemce. Pro samoprodejce je docela složité nepodlehnout tlaku při vyjdnávání. Článek o tom, jak snadlo přijít o statisíce Kč, si můžete přečíst zde.

Špatným vyjednáváním se zájemci můžete lehce přijít o stovky tisíc Kč.

Poslední věcí je řešení smluv. Nedoporučujeme používat jakékoliv smlouvy stažené z internetu. Vždy by měl smlouvy revidovat právník. Při prodeji nemovitosti se můžete setkat s následujícími smlouvami: rezervační smlouva, smlouva o budoucí kupní smlouvěkupní smlouva, dohoda o úschově kupní ceny (advokátnínotářskábankovní či u realitní kanceláře), zástavní smlouva atd. Dále je potřeba zajistit návrh na vklad vlastnického práva, daňové přiznánípředávací protokol atd.

Zdá se Vám, že je to ná Vás moc? Zvažte, zda pro Vás není lepší vyhledat ověřeného realitního makléře, který by Vám pomohl. Ve většině případů se Vám to vyplatí; získaná částka za prodej nemovitosti může být často vyšší - i v případě stotisícové provize pro realitní kancelář.

Nejnovější dotazy z oblasti: Prodej nemovitosti

Idealni polovina RD versus hypoteka napsana na jednoho spoluvlastnika

06.03.2020

Dobry den,

hypoteka je napsana pouze na me. Takze banka ma zastavni pravo na cely RD. V manzelstvi jsem daroval idealni polovinu manzelce, avsak hypoteka cela zustala na me. Jsme v procesu nesporneho rozvodu, kde mame u notare oddelene majetky, ze se do 3 let vyrovname.

Manzelka ted vsak vyhrozuje, ze chce prodat svoji idealni polovinu. Chce mi ji vsak prodat za daleko vetsi cenu, kterou stejne nemuzu zaplatit, protoze mam hypoteku uz na tento RD. Banka me informovala, ze by k prodeji poloviny musela dat souhlas a pokud by souhlas banka dala, musela…

Darování bytu vs. daň z příjmu

03.02.2020

Dobrý den,

jsem spolumajitelkou bytové jednotky, kterou mně i bratrovi darovali rodiče. Byt vlastníme rok a nebydlíme v něm. Vím, že kdybychom chtěli byt prodat, aniž bychom museli hradit daň z příjmu, je výhodné až po 5ti letech.

Ale jak je to v případě, když bych darovala bratrovi svůj podíl. Vztahuje se také na to "časový test" 5 let? A jak by to bylo v případě vyplacení podílu?

Děkuji. I.Hánová

Daň z příjmu při prodeji bytu a pozemku

08.12.2019

Dobrý den, od r. 2013 jsem členem stavebního bytového družstva založeného v r. 1960. Z titulu mého členství v tomto družstvu, na základě nájemní smlouvy, užívám od r. 2013 byt, ve kterém skutečně žiji a bydlím (mám zde i trvalé bydliště). Bytový dům byl kolaudován v r. 1992, v r. 2000 byly v katastru nemovitostí vymezeny v budově jednotky vkladem „prohlášení vlastníka“ zpracovaného dle zák. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů. Bytový dům stojí na pozemku jiného vlastníka (město).

V roce 2020 nabydu vlastnické právo k jednotce, spoluvlastnický podíl na společných…

Odstoupení od RS + ukončení smlouvy s RK

20.11.2019

Dobrý den, v březnu 2019 jsme podepsali smlouvu o výhradním zprostředkování prodeje našeho bytu s RK. Domluva s RK byla jasná- prodej bytu je za předpokladu, že my koupíme rodinný dům. Bohužel, takto to nefunguje, to jsme zjistili. Nyní jsme se dostali do situace, kdy v dubnu 2019 byla podepsána rezervační smlouva na prodej našeho bytu s termínem podpisu kupní smlouvy do 30.1.2020 ( slovy realitního makléře- nebojte se, zcela jistě najdete za tuto dobu domeček, to vím z 20leté praxe ). My jsme ale dům, odpovídající alespoň z části našim požadavkům, přes veškerou naší…

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

99%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím