Kdy má majitel nemovitosti povinnost předložit PENB?

10.7.2015   Aktualizace 17.2.2021

Právní záležitosti

Autor Veronika Váňová

Kdy má majitel nemovitosti povinnost předložit PENB?

Pořizování PENB, tzv. průkazů energetické náročnosti budov se dotkla novela platná od 1. července 2015. Oproti minulosti přináší změnu v povinnosti uvádět energetickou třídu nemovitosti - nově tato povinnost padá na realitní kancelář, která nemovitost inzeruje. Proto se s touto informací můžeme v inzerci jednotlivých RK setkávat.

Kdy má majitel nemovitosti povinnost předložit PENB?

Možná vás také zarazilo, proč je mnoho nemovitostí, i těch evidentně nově postavených, zařazeno do energetické třídy G, tedy té nejhorší. 97 % ze všech bytových a rodinných domů v ČR nespadá do nejnižší energetické třídy G, ačkoli to tak podle inzerce nevypadá. Tato situace nastane tehdy, kdy majitel nemovitosti nedodá "své" realitní kanceláři energetický štítek. Zákonnou povinnost předat energetický štítek (PENB) má majitel nemovitosti totiž až v okamžiku podpisu kupní smlouvy, a to do rukou kupujícího (resp. nájemce při podpisu smlouvy nájemní).

Ač tedy v inzerci jejich nemovitost vykazuje na první pohled negativní charakteristiku, často majitelé s pořízením PENB vyčkávají až do okamžiku, kdy je téměř jisté, že se prodej či pronájem jejich nemovitosti uskuteční. Pokud by z transakce sešlo, ať už z důvodů ležících na straně majitele (např. prodej si rozmyslel) či zájemce o nemovitost, jednalo by se pro majitele nemovitosti o zbytečnou investici v řádu několika tisíců Kč.

Povinnost vypracovat průkaz energetické náročnosti budovy je u objektů k celoročnímu bydlení s plochou větší než 50 m2 (součet všech ploch v objektu v půdorysech a podlažích). Dále u objektů, které jsou v katastru nemovitostí zapsány jako prostor určený k podnikání. Při prodeji či pronájmu bytové jednotky je povinnost vypracovat průkaz na vlastníku budovy. Za nedodržení této zákonné povinnosti hrozí majiteli bytového domu (SVJ ci BD) pokuta až do výše 200 000 Kč.

Ilustrační foto obývací pokoj

97 % ze všech bytových a rodinných domů v ČR nespadá do nejnižší energetické třídy G, ačkoli to tak podle inzerce nevypadá.


U bytů (nikoliv u domů) je však možné PENB nahradit vyúčtováním energií (dodávek plynu, elektřiny a tepla) za předchozí 3 roky. Důležité a pozitivní je také to, že povinnost obstarávat PENB neplatí pro chaty a chalupy užívané sezónně a také pro domy postavené či zrenovované před r. 1947. Dále také pro některé specifické nemovitosti - např. pro ty do plochy 50 m2 či určené pro náboženské účely, obranu a bezpečnost státu apod.

Co se nový majitel o nemovitosti dozví z PENB?

  • celkové informace o stavu konstrukcí objektu
  • zateplení podlah
  • zateplení stěn
  • zateplení stropů
  • zateplení střešní konstrukce tepelně-izolační vlastnosti oken a dveří, rozměry oken a dveří
  • informace o kvalitě technologií na ohřev teplé vody či vytápění

Z uvedených informací se může kupující dozvědět o celkovém obrazu objektu, jeho kvalitě a o závadách z pohledu úniků tepla, vlhkosti, tepelných mostů atd. a dále účinnosti tepelného zdroje. 

Chcete výhodněji prodat nemovitost? Pomůžeme vám s výběrem nejlepšího makléře.


Nejčtenější příspěvky na blogu

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY