Bytové družstvo (BD) a družstevní vlastnictví

Družstevní vlastnictví bytů má na území ČR dlouhou tradici. Rozdíl oproti vlastnictví osobnímu spočívá v tom, že vlastníkem fakticky není žádná osoba, ale družstvo. Bytové družstvo je specifickou právnickou osobou (společenstvím), která byla založena za účelem zajištění bytových potřeb svých členů. Bytové družstvo tedy vlastní byty (družstevní byty), které přenechává svým členům k užívání.

Rozdíl oproti vlastnictví osobnímu spočívá v tom, že vlastníkem fakticky není žádná osoba, ale bytové družstvo.

Zatímco SVJ je založeno vlastníky bytů za účelem správy jejich bytového domu, bytové družstvo je vlastníkem bytů jako takových a k tomu samozřejmě vykonává běžnou správu domu a řeší stejné "provozní" problémy jako SVJ. Mezi tyto společné provozní problémy patří řešení nákladů na opravy a údržbu domu, na služby společně spotřebovávané (např. osvětlení chodeb a jejich úklid) a také na odměny členům výboru resp. představenstva.

Tříčlenné představenstvo je statutárním orgánem družstva (u menších družstev může být nahrazeno osobou předsedy) a fakticky celé družstvo řídí (analogie k výboru SVJ). Členové bytového družstva se scházejí obdobně jako členové SVJ na členské schůzi, kde se o důležitých otázkách hlasuje. Praktický dopad rozdílu ve vlastické formě pak pociťují ti, kteří se chystají si pořídit družstevní byt (jeho prodejní cena bývá zpravidla nižší než u bytu ve vlastnictví osobním), a to při pokusu o jeho financování.

Bytové družstvo (BD) a družstevní vlastnictví

"Majitel" bytu (člen družstva) nemůže byt jednoduše pronajmout, neboť není jeho vlastníkem.

Při zakoupení družstevního bytu (přesněji: při převodu družstevního podílu) totiž není možné získat hypotéční úvěr. Některé banky však nabízejí možnost hypotéční úvěr získat, ale za podmínky, že družstevní byt bude do určité doby převeden do osobního vlastnictví. Dalším praktickým rozdílem pak je pronájem bytu: člen družstva ("majitel" bytu) nemůže byt jednoduše pronajmout, neboť není jeho vlastníkem - jedná se tedy o podnájem. Podmínky podnájmu pak mohou být ve stanovách družstva různým způsobem upraveny: buď může být podnájem zcela zakázán, nebo automaticky povolen, případně může podléhat schválení.

Nejnovější dotazy z oblasti: Bytové družstvo a družstevní vlastnictví

Anuita a nájemné

20.08.2017

Dobrý den, ráda bych se zeptala na jednu věc. Syn nedávno koupil byt. Ještě sedm let by měl splácet anuitu a po splacení mu bude byt převeden do osobního vlastnictví. Při převodu obec,která se podílela finančně na stavbách bytovek vydala potvrzení o tom, kolik peněz musí syn zaplatit bytovému družstvu, kolik peněz musí syn zaplatit na fond oprav a další částka je nájemné, které má povinnost taktéž platit do převodu do osobního vlastnictví, měsíčně , do konce roku 2023. Stejně jako první dvě platby.Předchozí majitel platil za všechny tři položky dohromady 2200 korun.…

ideální polovina bytu

26.07.2017

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, jak je to s placením do fondu oprav v bytovém družstvu. Jsem vlastníkem poloviny bytu 3+1 a platím celý fond oprav, bez účasti druhého vlastníka bytu. Je možné abych platila jen polovinu fondu oprav? V bytě nikdo nebydlí a proti druhému majiteli je vedeno exekuční řízení. Děkuji Vám za odpověď.

Pronájem a následná koupě v bytu

29.04.2016

Dobrý den,chci koupit byt v DV,peníze budu mít ale až cca za 2 měsíce,prodávající souhlasí s tím,že se mohu do bytu nastěhovat a platit mu nájem,potom doplatit částku za byt.Je to přes RK,která tento postup majitelé zná,chtějí se mnou sepsat rezervační smlouvu a složit 100 000 Kč,jako záruku,že byt opravdu koupím,na co si dát pozor při sepsání smlouvy,asi tam bude i ten pronájem,jen nevím jak se to řeší.Děkuji

Závazný navrh na uzavření smlouvy

08.02.2016

Dobrý den, podepsala jsem s RK závazný navrh na uzavření smlouvy o převodu družstevního podílu dle par.1731 a následujících.zakona C. 89/2012Sb. jako zájemce. Nabidka na uzavření smlouvy je učiněna jako neodvolatelna. Po akceptaci se zavazuji podepsat rezervační smlouvu. Bohužel z osobních důvodu jsem nucena odstoupit. Za jakých podmínek je to možné, když je nabídka neodvolatelna? Budu muset zaplatit nějakou odměnu RK? Děkuji za odpověď. Říha J.

Prodej bytu v OV, ale SVJ neexistuje

20.01.2016

Dobrý den. Jsem vlastník bytu v domě, jehož původním vlastníkem bylo družstvo, které všechny byty převedlo do OV. Všechny byty s novými vlastníky, jsou zapsané na katastru s účinky vkladu prosinec/2012. Původní Družstvo, ale nesvolalo 1. Shromáždění vlastníků. Společenství vlastníků není zaregistrováno. Nyní bych rád byt prodal, ale mám informaci, že Katastr nemovitostí nezapíše nového vlastníka, když Společenství vlastníků není zaregistrováno. Je tato informace pravdivá? Neexistuje nějaký způsob, jak při prodeji povolit novému vlastníku zápis, když už byt v katastru na…

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím