Katastr nemovitostí

Zákon č. 256/2013 Sb. o katastru nemovitostí stanovuje, že se jedná o veřejný seznam. Kdokoli má tedy právo do katastru nahlížet, pořizovat si z něj kopie, výpisy nebo náčrty a získávat z něj údaje z listin (např. kupních smluv). Každý má tedy právo nahlížet prostřednictvím dálkového přístupu k údajům uloženým v katastru.

Katastr nemovitostí

Každý má právo nahlížet k údajům uloženým v katastru nemovitostí.

Katastrální zákon stanoví, která práva se zapisují k nemovitostem evidovaným v katastru a jakými údaji musejí být označeny nemovitosti v listinách pro zápis, určuje pořadí zápisu práv do katastru a je stanoveno, jak a kdy právní účinky zápisu nastávají. Zákon např. upravuje práva vlastníka podat písemný návrh na opravu chyby v katastrálním operátu atd. V katastru se zapisuje a eviduje mimo jiného:

a) geometrické určení a polohové určení nemovitostí a katastrálních území,

b) druhy pozemků, čísla a výměry parcel, údaje o budovách, kterým se přiděluje číslo popisné (nebo evidenční v číslo), údaje o stavbách, kterým se číslo popisné ani evidenční nepřiděluje,

c) cenové údaje, údaje pro daňové účely

e) údaje o právech, údaje o vlastnících

f) upozornění týkající se nemovitosti, pokud jiný právní předpis stanoví povinnost vyznačit je v katastru nebo jsou potřebná pro správu katastru,

g) úplná znění prohlášení o rozdělení práva k domu a pozemku na vlastnické právo k jednotkám (dále jen „prohlášení vlastníka domu“),

h) dohody spoluvlastníků o správě nemovitosti (rozdělení pozemku, vlastnické právo, nájemní smlouva)

A dále:

a) jméno, popřípadě jména, a příjmení vlastníků (fyzických osob), jejich rodné číslo, a nemá-li je, datum narození, a adresa místa trvalého pobytu

b) název nebo obchodní firma (v případě právnické osoby), identifikační číslo nebo jiný obdobný identifikační údaj, je-li přidělen a sídlo firmy.

Při převodu vlastnických práv (či jiných změn) se podává návrh na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru nemovitostí. Toto lze podat pouze na stanoveném formuláři, který obsahuje náležitosti určené zákonem (§ 14 odst. 1 zákona č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí).

Nejnovější dotazy z oblasti: Katastr nemovitostí

Zahrada a zahradní domek

27.05.2020

Dobrý den,

před 7 roky jsem koupili zahradu a bohužel až před časem jsme zjistili následující: součástí zahrady je malý betonový domek na čerpadlo na vodu a elektroměr (rozměry asi 1x2m), tento domek má ovšem svoje parcelní číslo a je veden na svém vlastním listu vlastnictví (jiném, než má zahrada).

Tento fakt byl všemi stranami přehlédnut v době prodeje (kupovali jsme přes realitku). Samozřejmě, že když jsme kupovali zahradu, tak jsme počítali s tím, že koupíme i ten malý domek.

Aby to bylo komplikovanější: v kupní smlouvě je uvedeno číslo…

Rozdělení objektu, který je zapsán v KN jako rodinný dům na samostatné byty

10.09.2019

Dobrý den, katastrální úřad nechce zapsat sdužení vlastníků bytových jednotek u dvou obejktů, které jsou v katastru (nově) vedeny jako rodinné důmy, dle úředníků je to možno jen u bytových domů. Stavební úřad nechce provést případnou změnu užívání na bytové domy, pro nesoulad s ÚP (ochranné pásmo dráhy - byty pro drážní zaměstnance). Jedná se o domy stáří cca 130 let, které oba byly užívany jako domy s nájemními byty. Toto je uvedeno i v kupní smlouvě. Při koupi bylo na katastru uvedeno u objektů "objekt k bydlení". Katastr při digitalizaci sám od sebe převedl obejkty na …

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím