Kolaudace nemovitosti

Kolaudaci nemovitosti předchází povolení stavby. Stavební povolení a projektová dokumentace, která odpovídá skutečnosti je zásadní pro úspěšné vydání kolaudačního souhlasu.

Ke zkolaudování nemovitosti je nutné předložit dokumentaci, která splňuje všechny normy, požadavky a předpisy. Dále je potřeba doložit všechny zákonem stanovené revize, bezpečnostní předpisy (požární hlásič, hasicí přístroj, zábradlí u schodiště, ohnivzdorný sádrokarton atd.) atd.

Kolaudace nemovitosti

K obývání nového domu postačí tzv. „povolení užívání stavby“. Doložíte-li příslušné dokumenty a stavební úřad do 30 dnů písemně nezakáže užívání stavby, můžete se stěhovat.

Kolaudace je úřední povolení, které opravňuje k užívání stavby. K obývání nového domu stačí i tzv. „povolení užívání stavby“. Doložíte-li příslušné dokumenty a písemně oznámíte stavebnímu úřadu (30 dní předem), že se chcete nastěhovat a stavební úřad do 30 dnů písemně nezakáže užívání stavby, můžete se stěhovat. Pokud se však někdo nastěhuje do domu dřív než kolaudační rozhodnutí nabylo právní moci nebo dřív než uplynula 30 denní lhůta od oznámení užívání stavby, vystavuje se riziku vysoké pokuty.

Nejnovější dotazy z oblasti: Kolaudace nemovitosti

Změna rekreačního objektu na obytný

11.01.2019

Dobrý den, uvažuji o koupi domu, který je veden jako objekt k rekreaci, stojí ale v území, které je v katastru obce vedeno jako obytná oblast. Pokud dům koupím, budu se časem chtít do domu přestěhovat nastálo. Jak velké je v takovém případě riziko, že stavební úřad změnu v užívání nepovolí? Děkuji za odpověď.

Žádost o předčasné užívání stavby

13.09.2016

Dobrý den. Požádala jsem staveb. úřad o předčasné užívání stavby. RD je dokončen už 2 roky podle projekt. dokumentace. Není zkolaudována příjezdová cesta u RD. Je fyzicky hotová, ale investor a zhotovitel cesty je v insolvenci. Pozemky pod komunikací nejsou moje. Dále během stavby jiného RD ( je tam 15 stavebních míst ) se přišlo na špatné zaměření pozemků. Předmětná komunikace vede tím pádem přes další pozemky než bylo vydáno stavební povolení na cestu. Všichni majitelé předmětných pozemků udělili souhlas s novým dělením i stavbou komunikace na nových pozemcích.( na…

Nepovolené užívání stavby

14.12.2015

Dobrý den, koupil jsem starý RD a ten jsem se rozhodl opravit. Vzal jsem si na to půjčku na stavební spoření. Opravu jsem měl pouze na stavební ohlášení. Když jsem chtěl na stavebním úřadu povolení k užívání, zjistil jsem, že z důvodu odchylky od stavebního plánu mě na RD nevydají toto již zmíněné povolení k užívání. Prý jsem z toho domu udělal ubytovnu a ne RD. Takže jsem se asi po téměř dvou letech dohadování rozhodl, že z RD udělám již zmiňovanou ubytovnu. Zajistil jsme nový projekt, projektant vyřídil všechny vyjadřovačky, sehnal jsem si i souhlas Stavební Spořitelny…

Má stavební úřad možnosti a povinnosti stav - neoprávněné užívání stavby prokázat.

24.11.2015

Majitel sousedního téměř dostavěného rodinného domu jej již déle jak rok užívá bez kolaudace stav. úřadu. Souhlas k užívání je podmíněn zejména požadavky na požární bezpečnost, a to vybudováním veřejně přístupné účelové komunikace a požární nádrže 14 m3. Ani jedno doposud soused nezačal realizovat. Problém je v tom, že uvedený RD tak nesplňuje protipožární opatření stanovená stavebním povolením. V případě požáru je ohrožen náš dům, který je v těsné blízkosti. Stavební úřad ale oponuje tím, že může provést kontrolu, zda je objekt neoprávněně užíván, ale tuto musí ohlásit…

Nezkolaudovaný dům - rekreační chata

01.10.2015

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. Mám zájem o rekreační objekt (chata přestavěná na dům) k trvalému bydlení. Dům však není zkolaudován jako RD. Stavební zákon výslovně zakazuje užívat stavbu v rozporu s kolaudačním rozhodnutím. Jaké je to však v praxi? Opravdu to natolik vadí? Existují nějaká "skrytá" rizika? Nebo je ve výsledku rozdíl pouze v tom, že na dané adrese nemůže být přihlášeno trvalé bydliště? Mnohokrát děkuji! Karel

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím