Nezkolaudovaný dům - rekreační chata

Nezkolaudovaný dům - rekreační chata

01.10.2015

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o radu. Mám zájem o rekreační objekt (chata přestavěná na dům) k trvalému bydlení. Dům však není zkolaudován jako RD. Stavební zákon výslovně zakazuje užívat stavbu v rozporu s kolaudačním rozhodnutím. Jaké je to však v praxi? Opravdu to natolik vadí? Existují nějaká "skrytá" rizika? Nebo je ve výsledku rozdíl pouze v tom, že na dané adrese nemůže být přihlášeno trvalé bydliště? Mnohokrát děkuji! Karel

Odpovědi na dotaz

Re: Nezkolaudovaný dům - rekreační chata

Dobrý den. Tady je důležité, zda na stavbu bylo vydáno povolení stavebního úřadu, na jehož základě je třeba stavbu zkolaudovat. Pokud ale prodávající nemají ke stavbě žádnou dokumentaci a chtěl byste mít vše v pořádku, tj. zkolaudovat stavbu, pak se zpětně provede tzv, pasport stavby oprávněným stavebním projektantem, stavba se nově zaměří atd. a podá se žádost o kolaudaci. Každý stavební úřad Vám poradí postup. Měla-li původní stavba číslo evidenční, můžete se na této adrese přihlásit i k trvalému pobytu.

Re: Nezkolaudovaný dům - rekreační chata

Pokud chata byla modernizována, není podmínkou, aby byla kolaudována jako rodinný dům. Chata bývá definována jako "Objekt rodinné rekreace", který ovšem lze využívat celoročně a k trvalému bydlení /lze např. přihlásit trvalé bydliště/. Rizika pro vás však existují, např.: 1. při koupi chaty s využitím hypotečního úvěru získáte u banky o něco horší podmínky ve srovnání s nákupem rodinného domu 2. při užívání chaty k trvalému bydlení některé obce znevýhodňuji chataře ve srovnání s rezidenty ve výši poplatků /odvoz a likvidace odpadů, cena vodného a stočného/ 3. u rekreačních nemovitostí nemusí být zajištěna údržba veřejné přístupové cesty v zimních měsících 4. u rekreačních nemovitostí může dojít k situaci, že je není možné připojit na místní čističku odpadních vod a problematika řešení odpadních vod (příp.povrchových vod) je individuální (výrazně dražší ve srovnání s připojením k veřejné kanalizaci) Doporučuji navštívit místně příslušný stavební úřad a ověřit si, zda lze požádat o dodatečnou kolaudaci (rekolaudaci) chaty, vyžádat si z archivu stavebního úřadu vyžádat stavební dokumentaci, kde zjistíte, zda byla přestavba chaty povolena či nikoli a můžete se zeptat i na podmínky případného dodatečného povolení stavby (tzn. můžete požádat o povolení již uskutečněné rekonstrukce).

Re: Nezkolaudovaný dům - rekreační chata

Dobrý den pane Karle, stavební zákon říká, že lze bydlet pouze v budovách určených kolaudačním rozhodnutím k trvalému bydlení. Nicméně nikdo vám samozřejmě nemůže zakázat, abyste ve své chatě měl všechny své věci a strávil jste v ní 365 dní a nocí za rok. Jediný problém, který by mohl nastat, je s trvalým bydlištěm. Občan České republiky může být hlášen k trvalému pobytu v objektu, který je určen k bydlení, ubytování a nebo individuální rekreaci a je označena číslem popisným nebo evidenčním (případně ještě orientačním). Může se stát, že budova bude mít číslo evidenční a stejně v ní nebudete moci mít trvalé bydliště. Zda se v budově dá trvale bydlet, vám sdělí na příslušném obecním úřadu, případně vám poradí, co by bylo potřeba provést za změny, aby ke změně užívání mohlo dojít. S přáním pěkného dne. Martin Kaňok, RE/MAX Diamond Group

Re: Nezkolaudovaný dům - rekreační chata

Co se týče trvalého bydliště, tak v tom problém v praxi není, spousta chatek v zahrádkářských koloniích má dnes přihlášené své majitele k trvalému pobytu, jediné v čem bude zásadní rozdíl, je v případě financování hypotékou, tam můžete narazit.

Re: Nezkolaudovaný dům - rekreační chata

Dobrý den, i když se jedná o rekreační objekt, neměl by být problém s přihlášením trvalého bydlení. Pokud ale došlo k nějaké stavební úpravě, určitě by mělo být dané do pořádku, aby fyzický stav nemovitosti odpovídal právnímu stavu. Navíc, pokud byste na financování využil hypotéční úvěr se zástavou nemovitosti, bude toto po Vás banka vyžadovat. Jestliže je prodej přes realitní kancelář, měli by s tímto pomoci.

Re: Nezkolaudovaný dům - rekreační chata

K tomu aby objekt mohl splňovat požadavky RD musí splňovat určité technické parametry dle kolaudačního rozhodnutí. Jak již zmínili kolegové dá se trvale bydlet i v rekreačním objektu.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY