Rozdělení nemovitosti - les

Rozdělení nemovitosti - les

28.12.2019

Dobrý den,

v restituci nám byl vrácen les. Jsme v katastru uvedený čtyři vlastníci. Jeden má polovinu, druhý čtvrtinu a další dva osminu. Ti se o les - resp. ani o rozdělení - nezajímají.

Je možné je nějakým způsobem přinutit k rozdělení a zápisu do katastru nemovitostí?

Děkuji Vám za odpověď.

E.K.

Odpovědi na dotaz

Re: Rozdělení nemovitosti - les

Dobrý den, pokud není možná dohoda, bohužel se budeme muset obrátit na právníka a soud.

Re: Rozdělení nemovitosti - les

Dobrý den, reaguji na komentáře výše na možnosti rozdělení lesního pozemku. V minulosti jsem se svým klientem řešila rozdělení lesa. Jednala jsem i s odborem lesního hospodářství. Odtud jsem dostala informaci, že nejsou vůbec nakloněni dělení lesních pozemků a jejich dělení není zdaleka tak jednoduché, jako dělení jakéhokoliv jiného typu pozemku. Bylo by s tím spojeno spoustu podkladů, papírování, zdůvodňování a ani tak není jisté, zda dělení lesního pozemku vůbec dovolí. Proto bych Vám raději doporučila vstoupit s ostatními spoluvlastníky do jednání a jejich podíly od nich buď vykoupit nebo se dohodnout obecně na odporodeji celého pozemku jinému majiteli. Každý z Vás poté podle velikosti podílu dostane svůj podíl z prodejní ceny. Přeji Vám hodně štěstí.

Re: Rozdělení nemovitosti - les

Na váš dotaz, jak "přinutit" spoluvlastníky sděluji, že násilná vede cesta přes soud, a to návrhem na zrušení spoluvlastnictví. K vypořádání spoluvlastnických podílů může dojít na příkaz soudu, v případě, že mezi spoluvlastníky není možná žádná dohoda. Katastrální úřad zapíše změny vlastnického práva jen na základě dokladu (např. dohody s úředně ověřeným popisem účastníků). Doporučuji Vám nejprve najít nějakou shodu na řešení, např. vyplatit spoluvlastníky. S jednáním a přípravou dohody mezi spoluvlastníky může pomoci zkušený realitní makléř nebo advokát. Pokud však dojde snaha na řešení dohodou, nezbývá než se obrátit na soud a požádat o zrušení spoluvlastnictví.

Re: Rozdělení nemovitosti - les

Než pozemky dělit zkusil bych zda usliší na peníze a pokud je to z vaší strany možné pokusil bych se podíl vykoupit. Jinak je opravdu jediná, zdlozuhavá a nejistá cesta přes soud.

Re: Rozdělení nemovitosti - les

Dobrý den, Doporučuji osminové případně i čtvrtinového vlastníka vyrovnat a vymazat z LV...;-))). Pokud nelze, mám zkušenosti s podobným případem , který řešil a pracoval na něm pouze hlavní vlastník na základě plných mocí zbývajících vlastníků, bohužel vše na svoji režii.

Re: Rozdělení nemovitosti - les

Bez dohody je jedinou cestou opravdu podání návrhu na zrušení podílového spoluvlastnictví k soudu. Nicméně i zde platí, že bude třeba předem nabídnout návrh na vypořádání podílovým spoluvlastníkům a ten následně doložit soudu. Ještě je tu druhá cesta, a tou je nechat zpracovat geometrický plán a pozemek rozdělit tak, aby parcely odpovídaly spoluvlastnickým podílům. Ale dělit pozemky na stále menší a menší díly je nerozum a podmínkou je opět dohoda všech.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY