Spoluvlastnictví nemovitosti

Spoluvlastnictví vzniká nejčastěji po dědictví, kdy se několik příbuzných společně dělí o různé podíly na nemovitosti. Dalším důvodem vzniku spoluvlastnictví je situace po  rozvodu, když se ze společného jmění manželů (SJM) stane podílové spoluvlastnictví (většinou každý z manželů získá spoluvlastnický podíl o velikosti ideální poloviny nemovitosti).

Spoluvlastnictví nemovitosti

Spoluvlastnictví nemovitosti nejčastěji vzniká po dědictví.

Pokud ze spoluvlastnictví nemovitosti plyne zisk (např. z pronájmu), na tento zisk mají právo všichni vlastníci (podle velikosti svých podílů). Pokud však plynou z vlastnictví nemovitosti jakékoliv výdaje, hradí je též všichni. Nelze opravovat dům bez souhlasu druhého vlastníka či žádat po něm náklady za rekonstrukce, pokud tato nebyla dohodnuta. Výdaje spojené s opravami a nutnou rekonstrukcí domu jsou velmi častým důvodem rozporů. Pokud se spoluvlastnictví ukončí prodejem, zisk se dělí podle výše spoluvlastnických podílů.

Ve spoluvlastnictví proti své vůli nemůže být nikdo nucen setrvávat (viz § 1140 občanského zákoníků). Pokud to je možné, lze část ze spoluvlastnictví oddělit. Spoluvlastníci nechají vypracovat tzv. prohlášení vlastníka, s nímž musí všichni zúčastnění souhlasit. Toto prohlášení musí podat na katastr nemovitostí, kde provede vklad takového návrhu.

Pokud to je technicky možné, lze pomocí prohlášení vlastníka nemovitost rozdělit na 2 samostatné nemovitosti a tím se "vyvázat" ze spoluvlastnictví.

V případě, že nemovitost není možné rozdělit na samostatné části a spolumajitelé se nedokáží shodnout na prodeji, může soud vydat příkaz k prodeji celé nemovitosti (formou veřejné dražby). Druhou možností je, že soud přiřkne nemovitost jedné či více stranám a soud určí částku, kterou musí tato strana vyplatit. Ke kupní ceně musí nabyvatel zaplatil daň z nabytí nemovitosti, která činí 4 % z ceny.

Nejnovější dotazy z oblasti: Spoluvlastnictví nemovitosti

Spolumajitel nereaguje - prodej nemovitosti

17.09.2020

Dobrý den,

chceme odkoupit chátrající nemovitost v našem okolí. Vlastníky této nemovitosti jsou 3 lidé. Jeden vlastní 1/3, druhý vlastní 1/3 a třetí vlastní také 1/3.

Jeden vlastník odmítá jakkoliv komunikovat s námi, s ostatními spoluvlastníky, s úřadem obce, do které nemovitost spadá, s policií (dům svým stavem ohrožuje okolí). Zbývající dva vlastníci chtějí nemovitost prodat.

Obáváme se, že když od obou vlastníků 1/3 odkoupíme jejich podíl, do domu se nastěhujeme a opravíme ho, ozve se vlastník zbylé 1/3 a bude chtít odprodat svůj podíl,…

Spoluvlastnictví - povolení k prodeji nemovitosti

27.01.2020

Dobrý den,

vlastním 1/6 pozemku za mým domem a jedná se mi o to, že zbylí spoluvlastníci chtějí pozemek prodat, na tomto pozemku by se pak měl stavět dům. Já ale nechci svou část prodat a už vůbec nechci, aby se na tomto pozemku něco stavělo. Mohu se nějak bránit? Můžou spoluvlastníci vůbec svou část bez mého souhlasu prodat? A pokud ano, může tam někdo bez mého souhlasu postavit dům?

Děkuji, Borovcová

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím