Ideální polovina nemovitosti

Ideální polovina nemovitosti je zvláštní formou spoluvlastnictví, kdy není přesně dáno, která konkrétní půlka nemovitosti komu patří - tuto polovinu nelze na papíře nijak vyznačit či znázornit nebo - v terénu - ji nijak oplotit či ohradit.

Má se za to, že právo nemovitost užívat (a také povinnost se o ni starat, udržovat ji apod.) je pro oba spoluvlastníky rovné, totožné, tedy pro každého z nich “spravedlivě” poloviční. Už z popisu je jasné, že v praxi tento stav přináší mnoho komplikací. Tato nepraktická situace vzniká nejčastěji z dědictví (dva sourozenci se stanou spoluvlastníky domu po smrti svých rodičů), dále také ze soudního vypořádání majetku po rozvodu (společného jměné manželů).

Vlastnictví ideální poloviny nemovitosti přináší mnoho komplikací a nejčastěji vzniká na základě dědictví či rozvodu.

Problémy přináší jednomu ze spoluvlastníků případná exekuce nařízená na druhého spoluvlastníka - exekuční rozhodnutí se totiž uvaluje na celou nemovitost, nikoliv na její poloviční část. Další nesnází je i ručení nemovitostí (zástavní právo) pro účely získání hypotéky - banky neakceptují nemovitost v podílovém vlastnictví jako zástavu.

Důležité je mj. i to, že občanský zákoník ukládá povinnost každému ze spoluvlastníků nabídnout svůj podíl při případném prodeji druhému spoluvlastníkovi - jedná se o tzv. předkupní právo - a zákoník pamatuje i na možné “nekalé” situace a ukládá povinnost prvnímu spoluvlastníkovi nabídnout tomu druhému svůj podíl k odkupu za cenu, která nebude vyšší než později veřejně požadovaná prodejní cena, pokud druhý spoluvlastník odmítne. Ideálním řešením v případě nezájmu obou spoluvlastníků o odkoupení toho druhého podílu je prodej dané nemovitosti (např. byt zděděný po rodičích sourozenci prodají a zisk si rozdělí rovným dílem).

Ideální polovina nemovitosti

Nový občanský zákoník ukládá povinnost nabídnout svůj podíl při prodeji druhému spoluvlastníkovi.

Ideální polovina vs SJM: majetek v SJM je tzv. bezpodílové vlastnictví, nelze jej určit žádným podílem. Ideální polovina je naopak podíl přesně poloviční, byť nikoliv fyzicky vytyčený. V katastru nemovitostí se ideální polovina zobrazuje v kolonce Podíl jako zlomek “½”. U nemovitostí v SJM je před jmény vlastníků uvedena právě zkratka “SJM”.

Nejnovější dotazy z oblasti: Ideální polovina nemovitosti

Ideální polovina nemovistosti - výpočet plochy bytů

08.07.2019

Dobrý den,

jsem vlastník ideální poloviny nemovitosti. S druhým vlastníkem se nemůžeme dohodnout na výpočtu obytných ploch a příslušenství. Jednáme o prohlášení vlastníka na 2 byty. Spočítali jsme vnitřní plochu, co kdo užívá. Někdo říká, že máme plochu počítat i s obvodovými zdmi. Soused ted zase přišel s tím, že schody se nepočítají.

Ráda bych věděla, jak se počítá plocha, jestli mně můžete poradit. Soused užívá o 34 m2 větší plochu, ráda bych zůstala majitelkou id.poloviny, ale myslím si, že by druhý majitel se měl se mnou rovnat z nadužívání.…

Prodej ideální poloviny nemovitosti bez prohlášení vlastníka

29.04.2019

Dobrý večer,

 

vlastním s bratrem rodinný dům, každý máme ideální polovinu. Nemáme sjednané prohlášení vlastníka, ale oba víme, co každému patří a dle toho nemovitost užíváme a každý investujeme do té ,,své", ale asi 10 let spolu nekomunikujeme.

Nyní se bratr rozhodl svoji polovinu prodat a poslal mi nabídku předkupního práva a navrhl mi odprodej své poloviny za částku, kterou vzhledem ke stavu poloviny kterou užívá on, nepřiměřeně vysokou.

Mohu se dožadovat snížení ceny, popř. musí mi předložit odhad na jehož základě stanovil cenu?…

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

VYHLEDEJTE SI NEJLEPŠÍHO MAKLÉŘE VE VAŠEM OKOLÍ

Se správným makléřem prodáte výhodněji, rychleji a bez starostí.

 

99%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím