Ideální polovina nemovitosti

Ideální polovina nemovitosti je zvláštní formou spoluvlastnictví, kdy není přesně dáno, která konkrétní půlka nemovitosti komu patří - tuto polovinu nelze na papíře nijak vyznačit či znázornit nebo - v terénu - ji nijak oplotit či ohradit.

Má se za to, že právo nemovitost užívat (a také povinnost se o ni starat, udržovat ji apod.) je pro oba spoluvlastníky rovné, totožné, tedy pro každého z nich “spravedlivě” poloviční. Už z popisu je jasné, že v praxi tento stav přináší mnoho komplikací. Tato nepraktická situace vzniká nejčastěji z dědictví (dva sourozenci se stanou spoluvlastníky domu po smrti svých rodičů), dále také ze soudního vypořádání majetku po rozvodu (společného jměné manželů).

Vlastnictví ideální poloviny nemovitosti přináší mnoho komplikací a nejčastěji vzniká na základě dědictví či rozvodu.

Problémy přináší jednomu ze spoluvlastníků případná exekuce nařízená na druhého spoluvlastníka - exekuční rozhodnutí se totiž uvaluje na celou nemovitost, nikoliv na její poloviční část. Další nesnází je i ručení nemovitostí (zástavní právo) pro účely získání hypotéky - banky neakceptují nemovitost v podílovém vlastnictví jako zástavu.

Důležité je mj. i to, že občanský zákoník ukládá povinnost každému ze spoluvlastníků nabídnout svůj podíl při případném prodeji druhému spoluvlastníkovi - jedná se o tzv. předkupní právo - a zákoník pamatuje i na možné “nekalé” situace a ukládá povinnost prvnímu spoluvlastníkovi nabídnout tomu druhému svůj podíl k odkupu za cenu, která nebude vyšší než později veřejně požadovaná prodejní cena, pokud druhý spoluvlastník odmítne. Ideálním řešením v případě nezájmu obou spoluvlastníků o odkoupení toho druhého podílu je prodej dané nemovitosti (např. byt zděděný po rodičích sourozenci prodají a zisk si rozdělí rovným dílem).

Ideální polovina nemovitosti

Nový občanský zákoník ukládá povinnost nabídnout svůj podíl při prodeji druhému spoluvlastníkovi.

Ideální polovina vs SJM: majetek v SJM je tzv. bezpodílové vlastnictví, nelze jej určit žádným podílem. Ideální polovina je naopak podíl přesně poloviční, byť nikoliv fyzicky vytyčený. V katastru nemovitostí se ideální polovina zobrazuje v kolonce Podíl jako zlomek “½”. U nemovitostí v SJM je před jmény vlastníků uvedena právě zkratka “SJM”.

Nejnovější dotazy z oblasti: Ideální polovina nemovitosti

Odkup ideální poloviny rodinného domu

05.01.2021

Dobrý den,

můj dotaz se týká odkoupení poloviny domu. Po smrti mého dědečka mají každou polovinu RD na sebe psanou můj otec se svou sestrou. S přítelem bychom chtěli dům zrekonstruovat a řešíme možnost hypotéky, abychom tetu vyplatili.

Hypotéku si chce vzít přítel na sebe a otcovu polovinu budu mít já. Lze naši situaci řešit tímto způsobem? Nebo by musel mít můj přítel souhlas ode mě, jako spoluvlastníka, že tu polovinu může koupit?

Děkuji za odpověď. P.

Ideální polovina RD - vyplacení

15.11.2020

Dobrý večer,

s bývalou přítelkyní vlastníme každý ideální polovinu RD, který je těsně před dokončením rekonstrukce. Já mám na sebe hypotéku, kde je bývalá řítelkyně vedená jako spoludlužník.

Bohužel nejsme jeden druhého schopni vyplatit, bývalá přítelkyně dům prodat nechce, naopak se tam chce nastěhovat a RD užívat s tím, že mi nebude bránit v přístupu do nemovitosti. Je toto možné a jak lze situaci, prosím, řešit?

Děkuji za odpověď.

L.

Ideální polovina RD - souhlas s rekonstrukcí

17.03.2020

Dobrý den,

po smrti babičky zdědila maminka ideální polovinu RD, kde jsou dvě samostatné bytové jednotky, jedna v přízemí, druhá v 1NP, dále je v dům celý podsklepený a má prostornou půdu. Druhou ideální polovinu RD vlastní její bratr, který ve svém bytě již cca 50 let bydlí. Vztahy mezi rodinami jsou již velmi dlouho nedobré. Maminka svou část darovala mě, přepis na katastru je proveden.

Jelikož je třeba se podílet nejen na zálohách na plyn, vodu a elektřinu, vzala jsem si půjčku a samostatný byt po babičce rekonstruuji s tím, že po rekonstrukci ho…

Idealni polovina RD versus hypoteka napsana na jednoho spoluvlastnika

06.03.2020

Dobry den,

hypoteka je napsana pouze na me. Takze banka ma zastavni pravo na cely RD. V manzelstvi jsem daroval idealni polovinu manzelce, avsak hypoteka cela zustala na me. Jsme v procesu nesporneho rozvodu, kde mame u notare oddelene majetky, ze se do 3 let vyrovname.

Manzelka ted vsak vyhrozuje, ze chce prodat svoji idealni polovinu. Chce mi ji vsak prodat za daleko vetsi cenu, kterou stejne nemuzu zaplatit, protoze mam hypoteku uz na tento RD. Banka me informovala, ze by k prodeji poloviny musela dat souhlas a pokud by souhlas banka dala, musela…

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Pokračovat
Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím