Dědictví a dědická daň u nemovitostí

Dědická daň, kterou byly dříve zatíženy příjmy nabyté dědictvím, a to sazbou až 20 %, se od roku 2014 zrušila. V příslušném zákoně je vyloženě uvedeno, že je tento příjem od daně osvobozen, a to jak pro fyzické, tak i pro právnické osoby. Toto vítané zjednodušení však nemění nic na tom, že s vyřízením dědictví jsou i nadále spojeny určité nutné náklady. Ty vznikají u notáře, a to za úkony, jež v rámci dědického řízení notář provádí (příprava podkladů pro soudní rozhodnutí). Výše odměny notáře se určuje z celkové hodnoty děděného majetku - ten se pro účely dědictví nechává ocenit. Výše odměny tedy není fixní a je navíc určena zákonem o notářích. Nad rámec těchto tabulkových odměn se celkové notářské náklady mohou ještě navýšit o tzv. hotové výdaje (poštovní poplatky, znalecké posudky apod.).

Dědická daň je od roku 2014 zrušena.

V rámci dědického řízení se zjišťuje rozsah majetku (vč. pohledávek), které jsou předmětem dědictví - vyhotovuje se tzv. soupis pozůstalosti. Zjišťuje se samozřejmě také okruh dědiců. Prakticky vše probíhá tak, že notář zjišťuje a ověřuje veškeré skutečnosti, a to např. v registru obyvatel, v katastru nemovitostí, u jednotlivých bank apod. Platí, že dotázané osoby musí notáři vyjít vstříc. Časově jsou tyto úkony poměrně náročné, mj. proto, že např. státní instituce, ale také banky, mají na odpověď notáři lhůtu celý měsíc. Bankovní účty se na pokyn notáře blokují a až do vyřízení dědictví s nimi nikdo nemůže disponovat. Oceňování majetku se provádí prostřednictvím znaleckého posudku nebo jednodušeji prostřednictvím odborného vyjádření, případně se na hodnotě některého majetku mohou dědicové dohodnout (např. u vybavení domácnosti, automobilu apod.). Obecně platí, že vypracování znaleckého posudku je dražší než vypracování odborného vyjádření, které pro účely dědického řízení ale naprosto postačuje.  

Dědictví a dědická daň u nemovitostí

Dědictví je možno odmítnout, což se děje v případech, kdy jsou součástí dědictví dluhy.

Notář svolává všechny účastníky dědického řízení k jeho projednání, které v ideálním případě končí schválením dohody o vypořádání dědictví všemi jeho účastníky. V případě, že se účastníci nedohodnou, dojde k rozdělení dědictví podle zákonných podílů. Dědictví je též možno odmítnout, což se děje obzvláště v případech, kdy jsou součástí dědictví dluhy či je dědictví dokonce předlužené.


Články na blogu ta téma Dědictví a dědická daň

Nejnovější dotazy z oblasti: Dědictví a dědická daň

Dědictví - jak postupovat

20.08.2020

Dobrý den,

zjistila jsem, že jsem po mojí mamince zdědila pole a další pozemky. Zemřela mi již před mnoha, mnoha lety. Nemovitost je zapsaná v katastrálním úřadě na moje jméno, ale nemohu po mamince najít žádnou smlouvu. Chtěla bych pozemek prodat. Jak v takovém případě postupovat? Kde mohu smlouvu či jiný dokument prokazující vlastnictví získat?

Děkuji. Piňosová

Spoluvlastnictví domu

16.05.2018

Dobrý den, se sestrou jsme majitelky rodinného domu ještě spolu s dalším spolumajitelem.My se sestrou máme každá 1/4 a třetí majitel 1/2 podílu. V domě má trvalý pobyt.Spolumajitel není příbuzný a nekomunikujeme spolu.Dříve jsme se snažili o kontakt s ním ale každý pokus ignoroval. Je již ve vysokém věku a ani nevíme,jestli stále v domě bydlí nebo je v domově důchodců. Má dvě děti.Pokud by došlo k jeho úmrtí,je nějaká šance že se to dozvíme, abychom mohli řešit prodej domu s jeho pozůstalými?Máme strach,aby se do domu nenastěhoval někdo z jeho příbuzných bez našeho…

společné jmění manželů

03.04.2018

Dobrý den, manžel zdědil polovinu rodinného domu, polovinu mu darovala jeho matka. Manžel se rozhodl dům prodat. V domě jsme žili spolu s detmi 22 let. I když dům je majetek manžela s prodejem nesouhlasíme. Mam dva syny, jeden studuje na vysoké škole, druhý pracuje. Manžel dlouhodobě nepracuje asi 7 let. V domě žije i jeho matka. Minulý týden jsme se odstehovali s dětmi do pronájmu, jelikož nešlo snášet manželovo arogantní chování a chci podat žádost o rozvod. Chci se zeptat jestli mam nárok na nějaké finance od manžela. Dům prodavá za 3,7milionu. Výživné prý platit…

Ideální polovina RD

22.02.2017

Dobrý den , zdědila jsem ideální polovinu RD. Smlouva spolumajitelů byla podepsaná v r. 1987. Změnila se i druhá spolumajitelka. 1. Je tato dohoda platná? 2. Musí být v dohodě rozdělení všech společných prostor (tedy půda i sklep)? 3. V případě prodeje společně - co ovlivní dělení financí JINAK než na poloviny? Děkuji a přeji hezký den

JAK NA DĚDICTVÍ A DĚDICKOU DAŇ?

Oslovte realitního makléře, který se postará o vše za vás.

Vyberte toho pravého na základě zkušeností předešlých klientů.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

JAK NA DĚDICTVÍ A DĚDICKOU DAŇ?

Oslovte realitního makléře, který se postará o vše za vás.

Vyberte toho pravého na základě zkušeností předešlých klientů.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY