Spoluvlastnictví domu

Spoluvlastnictví domu

16.05.2018

Dobrý den, se sestrou jsme majitelky rodinného domu ještě spolu s dalším spolumajitelem.My se sestrou máme každá 1/4 a třetí majitel 1/2 podílu. V domě má trvalý pobyt.Spolumajitel není příbuzný a nekomunikujeme spolu.Dříve jsme se snažili o kontakt s ním ale každý pokus ignoroval. Je již ve vysokém věku a ani nevíme,jestli stále v domě bydlí nebo je v domově důchodců. Má dvě děti.Pokud by došlo k jeho úmrtí,je nějaká šance že se to dozvíme, abychom mohli řešit prodej domu s jeho pozůstalými?Máme strach,aby se do domu nenastěhoval někdo z jeho příbuzných bez našeho vědomí.Sledujeme katastr,jestli tam nenastává nějaká změna.Když dojde k vyrovnání pozůstalosti,změní se automaticky jméno nového majitele na katastru? Mockrát děkuji za radu

Odpovědi na dotaz

Re: Spoluvlastnictví domu

Dobrý den,pokud pán nekomunikuje, záleží na tom jaký je váš zájem - co s domem zamýšlíte. Pokud je to získání fin. prostředků za váš podíl a pán nekomunikuje. Jsou dvě cesty zkusit jej obeslat či zkontaktovat jeho rodinu a nvrhnout řešení. Obě strany máte navzájem předkupní právo na zbývající podíly. Nabídněte jim využití předkupího práva za cenu obvyklou. když nevyužijí a vy budete chtít své peníze,tak můžete podat žalobu na vypořádání podílového spoluvlastnictví. Pokud by pán zemřel, změny v rámci dědického řízení se propíší na katastr,ale postup je stejný jako se stávajícím majitelem, jen budete mít právní nástupce,což jsou dědici zemřelého.

Re: Spoluvlastnictví domu

Dobrý den, dům má jen jednu bytovou jednotku? Pokud ano, měli by jste vědět o jeho využívání a zároveň by Vám měl být hrazen nájem za její užívání. V katastru budou změny vidět a budete o tom i písemně vyrozuměny. Nicméně doporučuji se pobavit s právním zástupcem a řešit případně nájemné či prodej podílů třetí osobě.

Re: Spoluvlastnictví domu

Dobrý den. V případě úmrtí spoluvlastníka bude jeho podíl na nemovitosti automaticky předmětem dědického řízení, pokud dědici pozůstalost dědici například neodmítnou. Návrh na zápis nového vlastníka podílu na nemovitostech na list vlastnictví vedený u příslušného katastrálního úřadu zajišťuje většinou v rámci dědického řízení notář. Zkusila jste kontaktovat děti spoluvlastníka, když on sám nekomunikuje?

Re: Spoluvlastnictví domu

Dobrý den, správce pozůstalosti vás o probíhajícím řízení informovat nebude, jelikož nejste účastníky řízení. Jedině kdyby bylo nutno zaplatit daň z nemovitosti v době řízení. Doporučuji bedlivě sledovat veškeré změny v KN. Při vyrovnání se automaticky jméno nového majitele na katastru nemění, podává návrh dědic, často prostřednictvím notáře, který dědictví projednával.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím