Spoluvlastnictví domu

Spoluvlastnictví domu

16.05.2018

Dobrý den, se sestrou jsme majitelky rodinného domu ještě spolu s dalším spolumajitelem.My se sestrou máme každá 1/4 a třetí majitel 1/2 podílu. V domě má trvalý pobyt.Spolumajitel není příbuzný a nekomunikujeme spolu.Dříve jsme se snažili o kontakt s ním ale každý pokus ignoroval. Je již ve vysokém věku a ani nevíme,jestli stále v domě bydlí nebo je v domově důchodců. Má dvě děti.Pokud by došlo k jeho úmrtí,je nějaká šance že se to dozvíme, abychom mohli řešit prodej domu s jeho pozůstalými?Máme strach,aby se do domu nenastěhoval někdo z jeho příbuzných bez našeho vědomí.Sledujeme katastr,jestli tam nenastává nějaká změna.Když dojde k vyrovnání pozůstalosti,změní se automaticky jméno nového majitele na katastru? Mockrát děkuji za radu

Odpovědi na dotaz

Re: Spoluvlastnictví domu

Dobrý den,pokud pán nekomunikuje, záleží na tom jaký je váš zájem - co s domem zamýšlíte. Pokud je to získání fin. prostředků za váš podíl a pán nekomunikuje. Jsou dvě cesty zkusit jej obeslat či zkontaktovat jeho rodinu a nvrhnout řešení. Obě strany máte navzájem předkupní právo na zbývající podíly. Nabídněte jim využití předkupího práva za cenu obvyklou. když nevyužijí a vy budete chtít své peníze,tak můžete podat žalobu na vypořádání podílového spoluvlastnictví. Pokud by pán zemřel, změny v rámci dědického řízení se propíší na katastr,ale postup je stejný jako se stávajícím majitelem, jen budete mít právní nástupce,což jsou dědici zemřelého.

Re: Spoluvlastnictví domu

Dobrý den, dům má jen jednu bytovou jednotku? Pokud ano, měli by jste vědět o jeho využívání a zároveň by Vám měl být hrazen nájem za její užívání. V katastru budou změny vidět a budete o tom i písemně vyrozuměny. Nicméně doporučuji se pobavit s právním zástupcem a řešit případně nájemné či prodej podílů třetí osobě.

Re: Spoluvlastnictví domu

Dobrý den. V případě úmrtí spoluvlastníka bude jeho podíl na nemovitosti automaticky předmětem dědického řízení, pokud dědici pozůstalost dědici například neodmítnou. Návrh na zápis nového vlastníka podílu na nemovitostech na list vlastnictví vedený u příslušného katastrálního úřadu zajišťuje většinou v rámci dědického řízení notář. Zkusila jste kontaktovat děti spoluvlastníka, když on sám nekomunikuje?

Re: Spoluvlastnictví domu

Dobrý den, správce pozůstalosti vás o probíhajícím řízení informovat nebude, jelikož nejste účastníky řízení. Jedině kdyby bylo nutno zaplatit daň z nemovitosti v době řízení. Doporučuji bedlivě sledovat veškeré změny v KN. Při vyrovnání se automaticky jméno nového majitele na katastru nemění, podává návrh dědic, často prostřednictvím notáře, který dědictví projednával.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY