Odhad ceny nemovitosti - vše, co jste kdy chtěli vědět

Odhad ceny nemovitosti - vše, co jste kdy chtěli vědět

Odhad ceny nemovitosti není nic jednoduchého. Hraje při něm roli spousta faktorů a pouze opravdoví odborníci dokážou vypočítat cenu nemovitosti správně. Na koho se ale při odhadu ceny bytu či domu obrátit? Kolik vás to bude stát? A kdy je vůbec odhad ceny nezbytný? Abyste se lépe v této problematice zorientovali, připravili jsme pro vás přehledný článek, který dokáže zodpovědět veškeré vaše otázky.

Kdy musím mít odhad nemovitosti?

Odhady cen nemovitostí se provádějí za různým účelem a často se od sebe i výrazně liší. Odhad ceny bytu či domu budete potřebovat pro banku na získání hypotéky, při dědickém řízení, při rozvodovém řízení, pro finanční úřad k zaplacení daní a v neposlední řadě při prodeji. Ne ve všech případech je ale nutné mít znalecký posudek o ceně, v některých případech vám bude stačit odhad od profesionálního realitního makléře.

Zpět na obsah

Typy odhadů cen nemovitosti

1 Bankovní odhad nemovitosti

Chcete–li si při koupi bytu či domu vzít hypotéku, budete potřebovat doložit odhad ceny nemovitosti. Jedná se o znalecký posudek o výši zástavní hodnoty dané nemovitosti, který vypracuje smluvní znalec banky. Velká část bank poskytuje tuto službu zdarma. Bankovní odhad ceny je zpravidla o 10 % - 20 % nižší než je kupní cena nemovitosti. To slouží bance jako pojistka v případě, že nebudete hypotéku včas a řádně splácet a banka bude nucena vaši nemovitost prodat.

2 Soudní odhad nemovitosti (znalecký posudek)

Soudní znalec bude muset odhadnout cenu vaší nemovitosti vždy, když je to nařízeno zákonem, čili pro oficiální účely. Soudním znalcem může být jedině osoba jmenovaná soudem nebo Ministerstvem financí. Znalec připraví znalecký posudek o nemovitosti, který poté předložíte u soudu při různých sporech (rozvodové řízení, exekuce, insolvenční řízení, rozvod, majetkové spory) či finančnímu úřadu. Znalecký odhad nemovitosti se ale výrazně liší od tržní ceny. Posuzuje totiž jiné záležitosti než tržní odhad a výsledná cena může být výrazně nižší než cena tržní. Cena za znalecký posudek se liší dle obtížnosti, u bytů se pohybuje od 2 800 do 4 000 Kč, u domů od 5 500 do 7 000 Kč. Každý soudní znalec má svůj oficiální ceník odhadu ceny nemovitosti.

3 Odhad ceny nemovitosti při prodeji

Pokud byt či dům prodáváte, nepotřebujete oficiální odhad od soudního znalce, ale potřebujete znát reálnou tržní cenu. Tržní odhad se od znaleckého posudku může výrazně lišit. Zatímco znalecký odhad nemovitosti zohledňuje pouze velikost nemovitosti a její stav, tržní cena zohledňuje veškeré aspekty nemovitosti, které na ni můžou mít vliv. Je to nejen stav nemovitosti, její velikost či dispozice, ale také lokalita, dostupnost služeb v okolí či dopravní situace. Jinou cenu bude mít dům u dálnice než ten u parku.

Potřebujete znát reálnou tržní cenu

Pokud byt či dům prodáváte, nepotřebujete oficiální odhad od soudního znalce, ale potřebujete znát reálnou tržní cenu.

Zpět na obsah

Kolik stojí zpracování odhadu nemovitosti

Ceny odhadů nemovitostí se liší dle jednotlivých typů odhadců a účelu, za jakým jsou ocenění dělána. Cena ocenění nemovitosti pro daňové účely či pro dědické řízení, které vyžadují znalecký posudek, je nejvyšší a už výše jsme uváděli, že se pohybuje od 2 800 do 7 000 Kč. Záleží hlavně na tom, zda odhadce provádí ocenění na standardních či ztížených podmínek. Odhad nemovitosti kvůli hypotéce vás naopak nemusí stát ani korunu. Většina bank vám odhad provede zdarma s využitím jejich odborného odhadce. Také cena ocenění nemovitosti při prodeji se může lišit vzhledem k tomu, s kým budete na jejím určení spolupracovat. Realitní kanceláře a makléři odhady provádějí většinou zdarma, zatímco soudní znalci či odborní odhadci si účtují často i vyšší částky. Ceník odhadu nemovitosti by měl mít každý odhadce zveřejněn na svém webu, či vám cenu sdělit předem.

Zpět na obsah

Jak nalézt odborníka, který Vám ušetří čas a peníze tím, že nastaví optimální cenu z hlediska utržené ceny i rychlosti prodeje? Nejlepší realitní makléře naleznete jednoduše zde.


98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím