Prohlášení vlastníka budovy o rozdělení domu na jednotky

Prohlášení vlastníka je úkon, kterým se v rámci jedné nemovitosti vymezují jednotlivé bytové a nebytové jednotky. Děje se tak např. při plánovaných převodech bytů z družstevního do osobního vlastnictví. Zjednodušeně lze říci, že principem je tedy rozdělení domu do několika bytů. Součástí tohoto prohlášení je i velmi konkrétní vymezení všech jednotek, které tak vlastně nově vznikají: bytových i nebytových jednotek, jejich zaměření, zakreslení a popis, a to se týká i společných částí včetně stanovení podílů na těchto společných částech.

Prohlášení vlastníka budovy o rozdělení domu na jednotky

Prohlášení vlastníka je nutný úkon při převodech bytů z družstevního do osobního vlastnictví.

Samotné vyměření, kterým se zabývají geodetické firmy, nebývá problémem v panelových domech, kde jsou podlahové plochy jednotlivých typů bytů totožné, ale např. u činžovních (netypizovaných) apod. domů bude zaměření složitější. Definice společných částí a obzvláště stanovení podílů na nich jsou důležité pro výpočet záloh na fond oprav a nákladů na opravy společných částí domu (typicky výmalba chodeb nebo oprava vchodových dveří). Vznikne-li tímto úkonem alespoň 5 bytových jednotek s minimálně 3 vlastníky, je nutné zároveň založit Společenství vlastníků jednotek, což je tedy v drtivé většině převodů z vlastnictví bytového družstva nutný úkon, který s sebou nese mnoho dalších povinností. 

Vznikne-li prohlášením vlastníka alespoň 5 bytových jednotek s minimálně 3 vlastníky, je nutné zároveň založit společenství vlastníků jednotek (SVJ).

Jako výhodné se rozdělení nemovitosti může jevit i v situacích, kdy vznikne potřeba na jeden z bytů získat hypotéční úvěr - např. u vícegeneračního bydlení ve velkém domě se dvěma oddělenými byty lze prohlášením vlastníka dříve celistvou budovu (dům) rozdělit na dva byty, se kterými se následně nakládá odděleně. Stejně tak lze u bytových domů vyčlenit nebytový prostor ke komerčním účelům - např. zřídit v suterénu domu prodejnu.

Po vypracování prohlášení vlastníka se podává na příslušném katastrálním úřadě návrh na vklad do katastru nemovitostí.

Vzorovou smlouvu Prohlášení vlastníka nalzente v naší sekci vzory smluv.

Nejnovější dotazy z oblasti: Prohlášení vlastníka

Rozdělení rodinného domu na SVJ

21.11.2020

Dobrý den,

chtěl bych se Vás zeptat na následující dotaz ohledně SVJ. Je možné prosím rozdělit vilu/rodinný dům na byty v SVJ?

Současný stav: vila o třech podlažích, všichni tři spoluvlastníci souhlasí s rozdělením s tím, že každému připadne jeden byt v novém SVJ. Výsledkem by byli tři byty (každý v jednom podlaží domu) se společným vchodem a schodištěm. V rámci domu by byly udělány na každém podlaží vstupní dveře do bytu. Nebyli bychom tak dále spouluvlastníky domu (společně s problémy z toho plynoucích), ale každý by si mohl se svojí jednotkou…

Ideální polovina nemovistosti - výpočet plochy bytů

08.07.2019

Dobrý den,

jsem vlastník ideální poloviny nemovitosti. S druhým vlastníkem se nemůžeme dohodnout na výpočtu obytných ploch a příslušenství. Jednáme o prohlášení vlastníka na 2 byty. Spočítali jsme vnitřní plochu, co kdo užívá. Někdo říká, že máme plochu počítat i s obvodovými zdmi. Soused ted zase přišel s tím, že schody se nepočítají.

Ráda bych věděla, jak se počítá plocha, jestli mně můžete poradit. Soused užívá o 34 m2 větší plochu, ráda bych zůstala majitelkou id.poloviny, ale myslím si, že by druhý majitel se měl se mnou rovnat z nadužívání.…

Rozdělení domu na dvě bytové jednotky - ideální polovina domu

12.04.2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak postupovat, když chci rozdělit dům na dvě bytové jednotky, ale druhý majitel nesouhlasí.

Druhý dotaz je, zda při rozdělení domu na dvě bytové jednotky zaniká předkupní právo, které nyní jako vlastník ideální poloviny mám, v případě, že by druhý majitel chtěl svoji polovinu prodat, a zda tak může vůbec učinit bez mého souhlasu, když ani v katastru není určeno, která polovina je čí ani který byt. Dům má dva byty, jedná se o dvougenerační RD.

Ještě by mne zajímalo, zda může soud v případě, že se s druhým…

Rozdělení nemovitosti a předkupní právo

05.01.2019

Dobrý den,

nemovitost, kde bydlíme, byla podlouhlá obdélníková budova s číslem popisným - obytná místnost a chlévy(jeden celek, vše spojeno). Tuto si koupily společně dvě rodiny, které se pohádaly a - nevím jak a na základě čeho - rozdělili nemovitost na 2 ev. čísla a ty pak prodaly. Č. ev. 2. koupila jedna rodina, č. ev. 1. jsme koupili my. Máme v případě, že by chtěli toto sousedi prodat, předkupní právo?

Děkuji.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Pokračovat
Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím