polovina rodinného domu

polovina rodinného domu

20.06.2018

Dobrý den, manžel vlastní ideální polovinu rodinného domu. V domě jsou dvě patra (přízemí a 1. patro) a v každém patře je samostatná bytová jednotka s vlastním vchodem. Dále je zde prostorný sklep, dvě garáže, zahrada. Víme, že prodej je velmi složitý a cena za prodej velmi nízká. Chtěla bych se ale zeptat, pokud by soud rozdělil dům na dvě reálné poloviny, tedy, by bylo stanoveno konkrétně co komu patří, zlepšila by se tím šance na prodej za slušnou cenu? Případně, jaká by byla šance na prodej za neprodělečnou cenu, pokud by se třeba neprodávala reálná polovina domu, ale byt v RD (po rozdělení soudem)? Velice děkuji za odpověď.

Odpovědi na dotaz

Re: polovina rodinného domu

Vždy to bude pro Vás výhodnější. POkud ovšem je rozdělení technicky možné atd.

Re: polovina rodinného domu

Dobrý den, nedokáži si představit, že by RD rozděloval soud. To musí udělat vlastníci (viz. odpověď kolegyně) pomocí dokumentu "Prohlášení vlastníka", ve kterém se vyměří jednotky zvlášť a vloží se na katastr (za zpracování se myslím dá vlézt do 15.000,- Kč). Ano. Byt rozdělený jako jednotka zvlášť bude mít vyšší hodnotu a zlepší se tím šance na prodej za lepší cenu. Nebo Vás manžel může vyplatit z Vaší poloviny, pokud zde chce zůstat bydlet. Pokud na to nemá finance a zároveň zde chce zůstat, pak bude lepší dům rozdělit. Pokud vedete spor, a nedá se s ním domluvit, měl by také brát v úvahu to, že svojí ideální polovinu můžete prodat komukoliv (pokud nevyužije předkupního práva), a to by mu mohlo dost zkomplikovat život.. (co se týče ceny, tak by to pro Vás nebyla žádná výhra, ale lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše)

Re: polovina rodinného domu

Dobrý den. Prodej ideální poloviny domu nebude lehký, může trvat dlouho a určitě to bude za o dost nižší cenu, protože pokud si zájemce bude kupovat ideální polovinu nemovitosti na hypotéční úvěr (a to bývá velmi často), banka bude chtít zastavit celou nemovitost a se zástavním právem bude muset souhlasit i vlastník 2.poloviny. Doporučuji nechat si od právní kanceláře vypracovat Prohlášení vlastníka, kterým se vymezí 2 bytové jednotky a přesně se určí, co ke které patří a práva a povinnosti při správě a užívání. Rozhodně se Vám to vyplatí .

Re: polovina rodinného domu

Dobrý den. V podstatě je důležité, jak se k celé věci staví druhý majitel. Pokud bude ochotný přistoupit na prohlášení vlastníka a rozdělení bude pro vás výhodné (tzv. bude opravdu odpovídat ideální 1/2), tak se šance na prodej za lepší cenu zvyšuje. Ideální případ by byl, kdyby si druhý vlastník koupil ideální polovinu od manžela, tím pádem by odpadala veškerá starost s prohlášením vlastníka. Pokud by druhý vlastník dosáhl na hypoteční úvěr, tak by pak třeba mohl nemovitost pronajímat (záleží samozřejmě i na lokalitě). Tuto situaci jsme již s kolegou řešili, ze začátku to vypadalo, že s druhým vlastníkem nebude možné jednat, nakonec se s ním podařilo domluvit. Pokud budete mít další dotaz, neváhejte mne kontaktovat.

Re: polovina rodinného domu

Dobrý den. Nejlepším řešením je určitě nechat si vypracovat prohlášení vlastníka a tím vymezit obě jednotky plus ostatní prostory. Poté bude prodej Vaší jednotky mnohem jednodušší a dokážete byt prodat za lepší cenu než prodávat ideální polovinu domu.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY