Rozdělení rodinného domu na SVJ

Rozdělení rodinného domu na SVJ

21.11.2020

Dobrý den,

chtěl bych se Vás zeptat na následující dotaz ohledně SVJ. Je možné prosím rozdělit vilu/rodinný dům na byty v SVJ?

Současný stav: vila o třech podlažích, všichni tři spoluvlastníci souhlasí s rozdělením s tím, že každému připadne jeden byt v novém SVJ. Výsledkem by byli tři byty (každý v jednom podlaží domu) se společným vchodem a schodištěm. V rámci domu by byly udělány na každém podlaží vstupní dveře do bytu. Nebyli bychom tak dále spouluvlastníky domu (společně s problémy z toho plynoucích), ale každý by si mohl se svojí jednotkou svobodně nakládat.

Je prosím teoreticky možné rozdělit vilu na jednotlivé byty v SVJ? A pokud ano, jsou nějaké podmínky, které by rozdělení mohly "zhatit"? (Jako např. nedostatečná šířka současného schodiště nevyhovující šířce schodiště pro bytový dům aj.?)

Předem Vám moc děkuji za odpověď. S pozdravem Kratochvíl

Odpovědi na dotaz

Re: Rozdělení rodinného domu na SVJ

Dobrý den, jak bylo již psáno. S rozdělením nebude problém. Určitě kontaktujte advokáta, který s tímto již má zkušenosti.

Re: Rozdělení rodinného domu na SVJ

Dobrý den, tak jak situaci popisujete, tak by asi problém s rozdělením na bytové jednotky být neměl. Nechte si vypracovat prohlášení vlastníka, které přesně vymezí jednotlivé bytové jednotky, jejich dispozici a velikost a přidělí příslušný podíl na společných částech domu, pozemku pod dome a případně zahrady, pokud je k domu. Bylo by dobré být dopředu domluveni, jak budete užívat př. sklepy, pozemek, případně místa k parkování a toto lze přesně definovat v prohlášení vlastníka. Při případném budoucím prodeji budou tyto části pevně spjaty s bytovou jednotkou. To se vloží na katastr a jednotky budou definovány. Pak si najměte právníka na založení SVJ a domluvte se, jak bude SVJ fungovat. Zda bude někdo z vás předsedou, nebo zda si necháte tuto funkci zajistit od některé správcovské firmy. Za poplatek to dělají a pak se předejte neshodám, že ten má tu a tu funkci a ten žádnou. Nevýhodou je, že správcovská firma v domě nebydlí a je a zůstane třetí NEZÁVISLOU stranou. Hodně štěstí, Andrea Kohoutová makléřka

Re: Rozdělení rodinného domu na SVJ

Podmínkou pro rozdělení vily, resp. rodinného domu na samostatné bytové jednotky je vytvoření dokumentace tzv. Prohlášení vlastníka, což je technický a právní dokument popisující části ve vlastnictví jednotlivců a společné části domu. Nejprve je nutné posoudit, zda je vůbec možné rozdělení provést, např. zajistit odběry (měření spotřeby) elektrické energie pro jednotlivé byty odděleně atd. Na trhu najdete kanceláře, které se takovou činností zabývají a "na klíč" provedou potřebné kroky.

Re: Rozdělení rodinného domu na SVJ

Dobrý den, rozdělení možné je. Doporučuji se obrátit na firmu, která s tímto zkušenosti, či na advokáta.

Re: Rozdělení rodinného domu na SVJ

Dobrý den, možné to samozřejmě je. Osobně bych v RD o 3 bytech nehledal pověřeného vlastníka, ale jednoho člena SVJ, který se o byt bude řádně starat - tj. předsedu a další 2 členové nového SVJ budou současně členové výboru. Jak již bylo popsánu u kolegů je potřeba začít s prohlášením vlastníka a pak stanovami SVJ, kde si dohodnete nejen svoje podíly, ale hlavně způsob fungování SVJ do budoucna (příspěvky na správu domu, vymezení společných prostor a nakládání s nimi apod.). Co mě ještě napadlo - u vzniku SVJ bude dodavatelem vodárenská společnost do SVJ k patě domu a pak následně budou podružné vodoměry u jednotlivých bytů. Tedy voda nebude psána na "majitele" nové bytové jednotky, ale na SVJ (u plynu, elektřiny to lze napřímo).

Re: Rozdělení rodinného domu na SVJ

Dobrý den. Možné to určitě je. Vyhledejte právní kancelář, která umí vypracovat dokument "Prohlášení vlastníka" (ne každý právník to umí, je k tomu potřeba být i trochu stavař), které vloží do katastru nemovitostí a na základě toho vzniknou 3 samostatné bytové jednotky. Právník Vám také pomůže se založením SVJ, případně i upozorní na možné problémy.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY