Rozdělení nemovitosti a předkupní právo

Rozdělení nemovitosti a předkupní právo

05.01.2019

Dobrý den,

nemovitost, kde bydlíme, byla podlouhlá obdélníková budova s číslem popisným - obytná místnost a chlévy(jeden celek, vše spojeno). Tuto si koupily společně dvě rodiny, které se pohádaly a - nevím jak a na základě čeho - rozdělili nemovitost na 2 ev. čísla a ty pak prodaly. Č. ev. 2. koupila jedna rodina, č. ev. 1. jsme koupili my. Máme v případě, že by chtěli toto sousedi prodat, předkupní právo?

Děkuji.

Odpovědi na dotaz

Re: Rozdělení nemovitosti a předkupní právo

Dobrý den, pro přesnou odpověď jste nám dali málo podrobností.

Re: Rozdělení nemovitosti a předkupní právo

Dobrý den. Jestliže při rozdělení nemovitosti na 2 čísla popisná došlo i k rozdělení stavebního pozemku na kterém původní nemovitost stála na 2 stavební pozemky, nedošlo ke vzniku předkupního práva. Pokud ale máte na listu vlastnictví pouze podíl na stavebním pozemku, na kterém stojí obě nemovitosti, pak máte předkupní právo při prodeji podílu na nemovitosti. Dr.Josef Mrňous

Re: Rozdělení nemovitosti a předkupní právo

Dobrý den, domnívám se, že máte předkupní právo. Předpokládám, že nemovitost stojí na jednom pozemku se stejným parc. číslem ač je rozdělena na dvě č.p. a v tomto případě se jedná o spoluvlastnický podíl k dané nemovitosti. Toto je dobré si ověřit na příslušném katastrálním úřadě a daném LV k nemovitostem. „Převádí-li se spoluvlastnický podíl na nemovité věci, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké. Nedohodnou-li se spoluvlastníci o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů.“ Spoluvlastník, který převádí svůj podíl na nemovité věci, je omezován v tom, že ze zákona od 1. ledna 2018 musí nabídnout svůj spoluvlastnický podíl při převodu nejprve ostatním spoluvlastníkům a pokud ostatní spoluvlastníci své předkupní právo neuplatní, může být spoluvlastnický podíl převeden na třetí osobu.

Re: Rozdělení nemovitosti a předkupní právo

Dobrý den. Pokud při rozdělení nemovitosti na 2 čísla popisná došlo i k rozdělení stavebního pozemku pod nemovitostí na 2 stavební pozemky a nově vzniklé nemovitosti mají každá vlastní celý stavební pozemek, předkupní právo zde nevzniklo. Pokud jste si ale s nemovitostí koupili pouze podíl na stavebním pozemku, na kterém stojí obě nemovitosti, předkupní právo na prodávaný podíl na nemovitosti máte.

Re: Rozdělení nemovitosti a předkupní právo

Dobrý den, v prvním kroku bych Vám doporučila podívat se do katastru nemovitostí s cílem zjistit zdali mají stavby vlastní pozemky nebo stojí na jednom společném vlastněném jedním majitelem. Pokud stojí na společném pozemku, pak se na jejich prodej vztahuje předkupní právo majtele druhé stavby. Tuto informaci vyčtete z listu vlastnictví (LV).

Re: Rozdělení nemovitosti a předkupní právo

Pokud nemovist stojí na stejném pozemku předkupní právo máte.

22.01.2019

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY