Ideální polovina domu - rozdělení na 2 bytové jednotky

Ideální polovina domu - rozdělení na 2 bytové jednotky

04.12.2018

Dobrý den, zdědila jsem po své tetě ideální polovinu domu. Vlastník druhé ideální poloviny užívá celý dům a užíval ho už za jejího života. Ráda bych v domě bydlela, s tím ale samozřejmě nesouhlasí, navíc naznačuje, že když mu budu znepříjemňovat život, nechá mě zaplatit polovinu opravy střechy, která je ve špatném stavu. Mám šanci změnit status quo a prosadit své právo užívat nemovitost ve stejné míře jako on? Dům by bylo možné rozdělit na dvě bytové jednotky, znamenalo by to ale stavební zásah a samozřejmě omezení obytné plochy, kterou druhý vlastník nyní užívá. Děkuji předem za odpověď.

Odpovědi na dotaz

Re: Ideální polovina domu - rozdělení na 2 bytové jednotky

Dobrý den, toto je otázka na právního zástupce a dobrého vyjednavače. Právo na dům máte, stejně jako povinnost jej spravovat. Nicméně nejjednodušší mi přijde napařit mu polovinu tržního nájmu a bydlet někde jinde.

Re: Ideální polovina domu - rozdělení na 2 bytové jednotky

Dobrý den, jak již bylo napsáno. Nejlepší je dohoda, což jsou jasně vymezené prostory, které užívá jeden i druhý spolumajitel. Pokud ovšem dohoda není možná a nebo je velice obtížná je možné se obrátit na soud. Soud většinou upřednostňuje vlastnické právo, takže pokud by bylo možné dům rozdělit na dvě bytové jednotky, tak by pravděpodobně šel touto cestou. Nicméně zvažte, zda by pak bylo vůbec možné v domě se spolumajitelem žít klidným životem. Další z možností by bylo nechat jej odkoupit vaši polovinu a pořídit si jinou nemovitost. Co se týče nákladů, tak máte stejné povinnnosti, ale měli byste se shodnout na nákladech a odsouhlasit si výběr firmy, která nutnou rekonstrukci provede. Věřím, že dojdete ke shodě a užijete si nemovitost po tetě dle vašich představ.

Re: Ideální polovina domu - rozdělení na 2 bytové jednotky

Spoluvlastnictví s sebou přináší závazky (povinnosti) a výhody. Pokud nebude druhý spolumajitel souhlasit s návrhem na PŘIMĚŘENÉ využívání části nemovitosti, lze se obrátit na soud. Pamatujte však, že soud bude posuzovat i Vaši spoluúčast na investicích do předmětné nemovitosti. Určitě by bylo nejlepším řešením se domluvit na společném využívání nemovitosti, a to písemnou formou, tedy podepsat Dohodu o užívání nemovitosti. V této dohodě by byla pro obě strany garance klidného spoluužívání domu.

Re: Ideální polovina domu - rozdělení na 2 bytové jednotky

Dobrý den, obojí máte pravdu, máte nárok na 50% domu užívání ale také se podílet 50% na opravách domu to Vás určitě nemine. pokud Vám neumožní užívání RD , doporučuji řešit s právníky.

Re: Ideální polovina domu - rozdělení na 2 bytové jednotky

Dobrý den. Jak píše kolegyně. Máte stejná práva, ale i povinnosti. Máte tedy dvě možnosti: 1. Rozdělit nemovitost na dvě oddělené bytové jednotky formou prohlášení vlastníka. V tomto případě je nutná domluva obou majitelů a poté jednání s příslušným stavebním úřadem. 2. Obrátit se na soud, který může rozhodnout buď o rozdělení majetku na dvě stejné části, nebo může např. nařídit odkoupení podílu od jednoho z majitelů, ve Vašem případě by pravděpodobně nařídil stávajícímu uživateli odkoupit Vaši část. Nejsem ale soudce, nechci předjímat možná rozhodnutí. Každopádně nejlepší a nejlevnější je vzájemná domluva.

Re: Ideální polovina domu - rozdělení na 2 bytové jednotky

Dobrý den, nejjednodušší řešení je samozřejmě vzájemná dohoda výhodná pro obě strany. Často pomůže si k tomuto vyjednávání přizvat nějakou třetí osobu/ odborníka- ať už makléře či advokáta, který nastíní, jaké jsou možnosti. Je i na Vašem zvážení, jestli jít cestou spoluužívání či ideální polovinu raději neprodat.

05.03.2019

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY