Spoluvlastnictví ideální poloviny RD

Spoluvlastnictví ideální poloviny RD

28.06.2018

Dobrý den, jsem spoluvlastnicí ideální poloviny rodinného domu. Druhou polovinu odkoupila realitka v soudní dražbě, po zemřelé švagrové. Realitka chce dům prodat jako celek, abych si našla pronájem, jinak bude následovat rekonstrukce, na které se musím podílet.

Jak se musím na opravách podílet, když peníze na velkou rekonstrukci nemám? Dům má 2 vchody - je to zhruba 1/2 .V jedné mám opravený svůj byt. Druhá čast je minimálně opravená.

Šel by dům pomocí prohlášení vlastníka rozdělit na 2 samostatné jednotky? Jak mám situaci řešit? Domek nechci opustit, navíc jsem v částečném ID. Předem děkuji.

Odpovědi na dotaz

Re: Spoluvlastnictví ideální poloviny RD

Dobrý den, jak píší kolegové. Máte stejná práva a stejné povinnosti. POkud se nejedná o havarijní stav, musí se na opravách domluvit všichni. Držím palce a přeji pevné nervy

Re: Spoluvlastnictví ideální poloviny RD

Dobrý den, vyhodit Vás nemohou. Nemohou po Vás nárokovat placení rekonstrukcí. Nemohou ani prodat jejich polovinu bez Vašeho souhlasu. Prohlášení vlastníka je zde dobrým kompromisem, zpracování advokátem by mělo stát do 15.000,- Kč. Ohlídejte si však férovost rozdělení, je citelné, že jim jde o peníze, tak aby Vám někde "neukrajovali" metry (jeden metr čtvereční obytné plochy má dnes hodnotu několika desítek tisíc korun).

Re: Spoluvlastnictví ideální poloviny RD

Shoda s kolegy pokud nejde o havarijní stav, nic Vám nehrozí.

Re: Spoluvlastnictví ideální poloviny RD

Dobrý den, RK koupila ideální polovinu rodinného domu za účelem zisku. RD by mohla RK prodat za předpokladu, že se s Vámi finančně vypořádá. Nejdříve Vám ale, vzhledem k spoluvlastnictví, musí její ideální polovinu nabídnout ke koupi. RK může se svým podílem nakládat podle své vůle. Takové nakládání však nesmí být na újmu právům ostatních spoluvlastníků, tedy Vašich. Žádat od Vás, abyste si našla pronájem, je protiprávní. Pokud bude chtít dům rekonstruovat, musíte s ní souhlasit. Pokud má dům 2 bytové jednotky, je možné ho rozdělit pomocí prohlášení vlastníka. Pokud se na rozdělení domu s RK nedohodnete, můžete o zrušení spoluvlastnictví a vypořádání spoluvlastnictví soud a to žalobou. Soud zároveň rozhodne o způsobu vypořádání spoluvlastníků. Může se ale také bohužel stát, že soud nařídí prodej rodinného domu.

Re: Spoluvlastnictví ideální poloviny RD

Dobrý den. Jako spoluvlastník id.1/2 poloviny máte naprosto stejná práva, jako vlastník druhé id.1/2. To znamená, že na veškerých opravách a rekonstrukcích, v případě, že se nejedná o havarijní stav, se musíte vždy společně domluvit a to nejlépe písemně. Jestliže druhý vlastník chce rekonstruovat, je to jen jeho problém, jestliže Vy s tím nebudete souhlasit. Co se týká prodeje domu jako celku, tak to samozřejmě není bez Vašeho souhlasu možné. Nejlepším řešením by bylo dům rozdělit, jak sama navrhujete, na dvě samostatné jednotky prohlášením vlastníka. V tomto případě však musí být splněny podmínky v souladu se stavebním zákonem. Navštivte místně příslušní stavební odbor, kde Vám zajisté odborně poradí. Rozhodně se nenechte realitkou do ničeho tlačit a nemusíte si rozhodně hledat nějaký pronájem.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY