Rozdělení domu na dvě bytové jednotky - ideální polovina domu

Rozdělení domu na dvě bytové jednotky - ideální polovina domu

12.04.2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak postupovat, když chci rozdělit dům na dvě bytové jednotky, ale druhý majitel nesouhlasí.

Druhý dotaz je, zda při rozdělení domu na dvě bytové jednotky zaniká předkupní právo, které nyní jako vlastník ideální poloviny mám, v případě, že by druhý majitel chtěl svoji polovinu prodat, a zda tak může vůbec učinit bez mého souhlasu, když ani v katastru není určeno, která polovina je čí ani který byt. Dům má dva byty, jedná se o dvougenerační RD.

Ještě by mne zajímalo, zda může soud v případě, že se s druhým vlastníkem nedohodneme na rozdělení na dvě bytové jednotky, nařídit prodej celého domu -- pokud chce jeden majitel svou ideální polovinu prodat, druhý ne a nijak se spolu nedohodnou?

On nechce, zabírá totiž všechny společné prostory pro sebe, celý dům je zarovnaný různým šrotem, dvůr připomíná skládku a zakazuje nám to odvézt. Zahrada je neudržovaná džungle a zakazuje nám tu cokoliv udělat, byť je polovina domu moje.

Děkuji mockrát za odpovědi a přeji krásný den.

Odpovědi na dotaz

Re: Rozdělení domu na dvě bytové jednotky - ideální polovina domu

Dobrý den, toto je bohužel nevýhoda podílového spoluvlastnictví. Vždy se budete muset dohodnout, nebo se obrátit na právníka a soud, aby ve věci rozhodl (a to je poměrně složitá a zdlouhavá cesta). Prodat může pouze svoj podíl, ne Váš.

Re: Rozdělení domu na dvě bytové jednotky - ideální polovina domu

Dobrý den. V případě, že se neshodnete s druhým spoluvlastníkem, je nutné se obrátit na soud, který vynese nějaké rozhodnutí. Jaké, to bohužel nikdo neví......

Re: Rozdělení domu na dvě bytové jednotky - ideální polovina domu

Dobrý den, nejlepší je pokusit se najít nějaký kompromis a dohodnout se. Soud může trvat dlouhou dobu, navíc s nejistým výsledkem.

23.04.2019

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY