Darovací daň

Při darování nemovitosti se u darujícího darovací daň neplatí. U obdarovaného záleží na tom, v jakém je v vztahu vůči darujícímu. V případě, že jsou příbuznými, je obecně obdarovaný z daně osvobozen. Jedná se o rodinné poměry: sourozenec, strýc, teta, synovec či neteř, manžel/manželka, manžel/ka dítěte, dítě manžela/ky, rodič manžela/ky či manžel/ka rodičů. Případně jde o osoby, které spolu žily nejméně jeden rok před darováním ve společně hospodařící domácnosti.

Darovací daň

Záleží, v jakém vztahu je darující a obdarovaný. V případě příbuzenského vztahu je obdarovaný od daně osvobozen.

V opačném případě platí obdarovaný daň z příjmů, kde je sazba 15 %. Jedná se o „ostatní příjem“ v rámci daňového přiznání.

Nejnovější dotazy z oblasti: Darovací daň

Darování nebo prodej 1/2 pozemku příteli

02.02.2022

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, jaké je lepší a nejjednodušší řešeni, pokud chci příteli přepsat 1/2 pozemku. Chystame se letos stavět rodinný dům. Pokud mu polovinu daruji, musime splnit podmínku 1 roku ve společné domácnosti, abychom neplatili daň? Jak se tato podmínka dokazuje před finančním úřadem? Ma to být uvedene ve smlouvě? Žijeme v nájemním bytě a nemame zde ani jeden trvalé bydliště. Nebo bude lepší sepsat kupní smlouvu a prodat část pozemku třeba za 10 Kč? tzn. pak musím následující rok uhradit daň z prodeje 15 %? Moc děkuji za vysvětlení a Vaší radu.

Darování pozemku

02.06.2021

Dobrý den, prosím o radu. Strýc od partnera nám chce darovat stavební pozemek, na kterém bychom chtěli stavět a bydlet. Majitelem pozemku je strýc a jeho manželka v SJM. Jakým ideálním způsobem má být proveden převod dle smlouvy, abychom se zároveň vyhli placení daně a aby mohl být pozemek napsán na nás oba s partnerem? Svoji ještě nejsme a ve společné domácnosti také ne. Děkuji za odpověď. Lukaščíková

Darování bytu vs. daň z příjmu

03.02.2020

Dobrý den,

jsem spolumajitelkou bytové jednotky, kterou mně i bratrovi darovali rodiče. Byt vlastníme rok a nebydlíme v něm. Vím, že kdybychom chtěli byt prodat, aniž bychom museli hradit daň z příjmu, je výhodné až po 5ti letech.

Ale jak je to v případě, když bych darovala bratrovi svůj podíl. Vztahuje se také na to "časový test" 5 let? A jak by to bylo v případě vyplacení podílu?

Děkuji. I.Hánová

Darovací smlouva

22.04.2015

Dobrý den, děkuji za odpověď u darovací smlouvy. Jen mám k tomu ještě otázku. Sestry mají stejnou matku, takže v příbuzenském vztahu vlastně jsou, žily spolu celý život než se každá vdala. I tak u darovací smlouvy se platí 15% daň? Jedná se o chatu na kterou jezdily obě, ale jedna už tam jezdit nechce. Chtěly to právě vyřešit darovací smlouvou bez platby daně. Děkuji

Darovaci dan

29.08.2014

Dobry den, Tchan se nam rozhodl darovat byt. V navaznosti na to se chceme dobrovolne vyporadat se svagrovymi (2 sestry zeny) a darovat jim mensi byt, ktery sice je napsany pouze na mne, ale splacime ho ze spolecneho. Prosim muzete mi odpovedet na nasledujici otazky ohledne dani: 1. Jak to bude s darovaci dani, kdyz tchan venuje byt nam obema? Budu muset jako zet doplatit prislusnou cast darovaci dane? Je tedy lepsi ho darovat pouze zene? 2. V pripade darovani bytu svagrove, bude se muset platit, kdyz je byt napsany na mne? 2.1. Lze pripadne prevest bez dane byt na…

NEVÍTE SI RADY S DAROVACÍ DANÍ?

Nechte si pomoci od zkušeného realitního makléře.

Projděte si nabídky s hodnocením a vyberte si toho správného.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

NEVÍTE SI RADY S DAROVACÍ DANÍ?

Nechte si pomoci od zkušeného realitního makléře.

Projděte si nabídky s hodnocením a vyberte si toho správného.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY