Darovací daň

Při darování nemovitosti se u darujícího darovací daň neplatí. U obdarovaného záleží na tom, v jakém je v vztahu vůči darujícímu. V případě, že jsou příbuznými, je obecně obdarovaný z daně osvobozen. Jedná se o rodinné poměry: sourozenec, strýc, teta, synovec či neteř, manžel/manželka, manžel/ka dítěte, dítě manžela/ky, rodič manžela/ky či manžel/ka rodičů. Případně jde o osoby, které spolu žily nejméně jeden rok před darováním ve společně hospodařící domácnosti.

Darovací daň

Záleží, v jakém vztahu je darující a obdarovaný. V případě příbuzenského vztahu je obdarovaný od daně osvobozen.

V opačném případě platí obdarovaný daň z příjmů, kde je sazba 15 %. Jedná se o „ostatní příjem“ v rámci daňového přiznání.

Nejnovější dotazy z oblasti: Darovací daň

Darování bytu vs. daň z příjmu

03.02.2020

Dobrý den,

jsem spolumajitelkou bytové jednotky, kterou mně i bratrovi darovali rodiče. Byt vlastníme rok a nebydlíme v něm. Vím, že kdybychom chtěli byt prodat, aniž bychom museli hradit daň z příjmu, je výhodné až po 5ti letech.

Ale jak je to v případě, když bych darovala bratrovi svůj podíl. Vztahuje se také na to "časový test" 5 let? A jak by to bylo v případě vyplacení podílu?

Děkuji. I.Hánová

Darovací smlouva

22.04.2015

Dobrý den, děkuji za odpověď u darovací smlouvy. Jen mám k tomu ještě otázku. Sestry mají stejnou matku, takže v příbuzenském vztahu vlastně jsou, žily spolu celý život než se každá vdala. I tak u darovací smlouvy se platí 15% daň? Jedná se o chatu na kterou jezdily obě, ale jedna už tam jezdit nechce. Chtěly to právě vyřešit darovací smlouvou bez platby daně. Děkuji

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Pokračovat
Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím