Daň z nabytí nemovitých věcí (daň z převodu nemovitosti)

Povinnost zaplatit daň zanikla 1. 12. 2019. Povinnost zaplatit daň je pouze pro ty, kteří ukončili vklad do katastru nemovitostí do tohoto termínu. Od prosince 2019 jsou tedy všichni od daně osvobozeni.

Níže je uveden článek pro ty, na které se ještě vztajuje daň z nabytí nemovitosti. Pro ostatní je tento článek neaktuální. 

Každý, kdo koupí nemovitost je povinen zaplatit kromě kupní ceny i daň z nabytí. Daň z nabytí se platí ze všech „úplatných převodů nemovitostí“, tedy při koupi nebo i v případě, že dochází jen ke směně nemovitosti. Daň je odpuštěna pouze v případě tzv. bezúplatných převodů, to je například dědictví nebo darování. Osvobození z povinnosti hradit daň z nabytí se vztahuje i na novostavby. Pouze však při prvním převodu vlastnických práv (prodeje) po kolaudaci.

Daň z nabytí nemovitých věcí platí vždy kupující.

Plátcem daně z nabytí nemovitých věcí je vždy kupující a nelze sjednat tuto povinnost jinak. Daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti je povinné podat na místně příslušný finanční úřad do posledního dne třetího kalendářního měsíce po měsíci, ve kterém byl proveden vklad práva do katastru nemovitostí. Daňové přiznání se podává finančnímu úřadu, který je příslušný k místu, kde se nachází nemovitost a tedy nikoli k místu trvalého bydliště majitele (pokud je odlišné).

Základ pro výpočet daně z nabytí nemovitosti je tržní cena nemovitosti (určená výnosem Ministerstva financí). Z tržní (kupní) ceny se platí daň ve výši 4 %. Finančnímu úřadu doporučujeme dokládat kupní smlouvu a znalecký posudek o zjištěné ceně nemovitosti ke dni prodeje, případně lze při výpočtu vycházet z tzv. „směrné hodnoty“ – což je údaj, který na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti určuje finanční úřad. Pro určení výše daně se vždy posuzuje ta vyšší částka z nich (kupní cena nebo cena zjištěná znalcem nebo cena podle směrné hodnoty). Finanční úřad může žádat o doplacení daně, a to pouze v případě, že nebyl k daňovému přiznání doložený i znalecký posudek o zjištěné ceně.

Daň z nabytí nemovitých věcí (daň z převodu nemovitosti)

Výše daně z nabytí nemovitých věcí je 4 % a stanovuje se buď z kupní ceny nebo z ceny zjištěné znalcem (či ceny podle směrné hodnoty). Pro určení výše daně se vychází vždy z té vyšší částky.

Specifickým případem je pořízení družstevního bytu (převod členských práv a povinností). Zde se nejedná o převod vlastnictví a z tohoto důvodu se nevztahuje povinnost hradit daň z nabytí nemovitosti.Články na blogu ta téma Daň z převodu nemovitosti

Nejnovější dotazy z oblasti: Daň z převodu nemovitosti

Daň z nabytí nemovitostí - nákup pozemku inženýrské sítě

08.04.2020

Dobrý den,

rád bych se zeptal na daň z nabytí nemovitosti. Kupuji pozemek, kde se budou dělat sítě za určitou cenu. V kupní smlouvě je to tak, že cena 1.442.000,- je rozdělena na pozemek 999.000,- a inženýrské sítě 443.000,-. Rád bych se tedy zeptal, zda budu platit 4% daň z nabytí jen z ceny pozemku? Nebo se to bude vypočítávat za cenu kupní celou i se sítěma?

Předem děkuji.

R.

Daň z převodu nemovitosti - nástavba

16.01.2019

Dobrý den,

velmi prosím o radu ohledně daně z převodu nemovitosti, koupil jsem objekt, který je veden jako rodinný dům, je to bývalý výměník (čtvercová stavba s plochou střechou).

Původní majitel na tomto objektu postavil nově nástavbu se střechou (nové patro s bytovou jednotkou), kolaudace tohoto bytu je stará cca rok. Zajímalo by mě tedy, jestli jsem osvobozen od této daně nebo zda případně platím nějakou část, která by se vztahovala k té původní spodní části? Nebo platím 4% z kupní ceny celého objektu?

Děkuji.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY