Daň z převodu nemovitosti - nástavba

Daň z převodu nemovitosti - nástavba

16.01.2019

Dobrý den,

velmi prosím o radu ohledně daně z převodu nemovitosti, koupil jsem objekt, který je veden jako rodinný dům, je to bývalý výměník (čtvercová stavba s plochou střechou).

Původní majitel na tomto objektu postavil nově nástavbu se střechou (nové patro s bytovou jednotkou), kolaudace tohoto bytu je stará cca rok. Zajímalo by mě tedy, jestli jsem osvobozen od této daně nebo zda případně platím nějakou část, která by se vztahovala k té původní spodní části? Nebo platím 4% z kupní ceny celého objektu?

Děkuji.

Odpovědi na dotaz

Re: Daň z převodu nemovitosti - nástavba

Dobrý den, platíte 4% z kupní ceny. Úleva se vztahuje jen na novostavby.

Re: Daň z převodu nemovitosti - nástavba

Dobrý den, kolegové to vystihli přesně. Bohužel této dani se nevyhnete

Re: Daň z převodu nemovitosti - nástavba

Dobrý den, vzhledem k tomu, že se daň z nabytí nemovitých věcí platí z prodeje nemovitostí nebo jejich směn, nemůžete se podle toho, jak případ popisujete dani ve výši 4% vyhnout. Osvobozen od platby této daně byste byl jen v případě, když by se jednalo o první převod nemovitosti k bydlení vzniklé stavební úpravou, která byla zrealizována do 5 let od doby, kdy bylo možné nemovitost užívat. Základem daně je cena nemovitosti. Porovnává se kupní cena s částkou, která je ve výši 75% z odhadu, nebo směrné hodnoty. Daň se vypočítává vždy z vyšší částky.Pokud došlo k převodu nemovitostí v roce 2018, vztahuje se na Vás povinnost zaplatit finančnímu úřadu do konce ledna 2019 daň z nemovitých věcí. Dr. Josef Mrňous

Re: Daň z převodu nemovitosti - nástavba

Od daně z nabytí nemovitých věcí bohužel osvobozen nejste. V zákonem stanovené lhůtě tří měsíců následující po měsíci, kdy došlo k převodu vlastnického práva k nemovitostem, je nutné podat na místně příslušném finančním úřadě daňové přiznání. K výpočtu daně je možné využít buď směrnou hodnotu nebo znalecký posudek. Výše daně je 4% a vypočte se z vyšší částky, kdy porovnáte kupní cenu s částkou, která je ve výši 75% z odhadu nebo směrné hodnoty. Pozor, pokud došlo k převodu nemovitostí v roce 2018, nezapoměňte se ještě do konce ledna 2019 na místně příslušném finančním úřadu přihlásit k dani z nemovitých věcí.

Re: Daň z převodu nemovitosti - nástavba

Dobrý den,daň z nabytí nemovitých věcí se platí z „úplatných převodů nemovitostí“, tedy z prodeje nemovitostí nebo jejich směn. Úplatný převod nemovitosti je od daně osvobozený, když se jedná mimo jiné o: - první úplatný převod jednotky určené k bydlení vzniklé stavební úpravou (nástavbou, přístavbou), ke kterému dojde během prvních pěti let od doby, kdy lze jednotku užívat Ve Vašem případě, jak popisujete budete platit daň z nabytí nemovitých věcí, která činí 4% ze základu daně. Základem daně je cena nemovitosti. Vycházet lze z kupní ceny nemovitosti, nebo ze směrné hodnoty – což je údaj, který na základě typu, polohy a charakteru nemovitosti určuje finanční úřad. Daň se vypočte z vyšší z nich. Platí přitom, že pro účely výpočtu daně se nevychází z celé směrné (čili místně obvyklé) ceny nemovitosti, ale pouze z jejích 75 procent. Pokud Vám porovnávání kupní ceny s cenou místně obvyklou nevyhovuje, můžete kupní cenu porovnat s cenou zjištěnou znaleckým posudkem. Musíte o to ale finanční úřad požádat a znalecký posudek dodat. Do kalkulace se zahrne sedmdesát pět procent odhadní ceny. Daň zaplatíte z této částky, nebo ceny kupní – podle toho, která bude vyšší. Náklady na znalecký posudek si můžete odečíst od základu daně.

Re: Daň z převodu nemovitosti - nástavba

Vztahuje se na Vás daňová povinnost platby daně z nabytí, je to jednorázová platba ve výši 4% z kupní ceny nebo dle výpočtu ze směrné hodnoty. Důvody pro osvobození ve Vašem případě nejsou. Současně se však stanete poplatníkem daně z nemovitosti. V případě daně z nemovitosti bude mít na její výši vliv přestavby objektu. Tato daň se platí každý rok.

Re: Daň z převodu nemovitosti - nástavba

Na uvedenou situaci se bohužel osvobozeí od daně z nabytí nevztahuje. Vaší povinností je úhradit finančnímu úřadu 4% z kupní ceny. (případně 75 % z tzv. směrné hodnoty, kterou Vám sdělí FÚ). daň se vypočítá z té vyšší částky.

Re: Daň z převodu nemovitosti - nástavba

Dobrý den,daň z nabytí nemovitých věcí se platí z prodeje nemovitostí. Osvobození od daně je,když se jedná o první převod jednotky určené k bydlení vzniklé stavební úpravou (nástavbou, přístavbou), ke kterému dojde během prvních pěti let od doby, kdy lze jednotku užívat.

22.01.2019

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY