Nabytí nemovitosti - daň

Nabytí nemovitosti - daň

18.02.2019

Dobrý den, kupují dům dva roky starý a paní, co tam teď momentálně bydlí si původně kupovala pouze základovou desku a pak dům dostavěla pomocí několika firem. Budu v takovém případě platit daň z nabytí? Na finančním úřadě mi to nebyli schopni říct. Předem děkuji.

Odpovědi na dotaz

Re: Nabytí nemovitosti - daň

Dobrý den, jak píše kolega Michal, záleží na tom, jak dlouho tam paní bydlí. Kolaudace je až druhotná. Jde o prokazatelné užívání stavby - trvalé bydliště, svědci a podobně.

Re: Nabytí nemovitosti - daň

Dobrý den,zjistěte si od sousedů, od majitele a případně kouknete na google a seznam street view,od kdy paní stavbu užívá. Zde všude muže byt nápověda. Pokud je to do 5let je osvobození. Pozor,zda nebyl třeba převod v rámci vypořádaní SJM. V takovém případě nám to neuznali. Vypořádaní brali jako první převod. Ing. Andrea Kohoutova

Re: Nabytí nemovitosti - daň

KOlegové to krásně popsali, udivuje mě, že na FU toto neodpověděli. Je to celkem častý dotaz

Re: Nabytí nemovitosti - daň

Dobrý den, rozhodná je pětiletá lhůta od započetí užívání stavby. A to opravdu započetí užívání. Kolaudace není rozhodná, aby nebylo možno lhůtu prodlužovat odkladem kolaudace. Zjistěte tedy, jak dlouho paní stavbu fyzicky užívá. Zároveň platí, že osvobození se týká pouze parcely, jejíž součástí je stavba. Další parcely, jenž budou předmětem převodu osvobozeny nebudou.

Re: Nabytí nemovitosti - daň

Hezký den, jak píší kolegové. Zkuste si také zjistit i na obci, jestli je tam paní nahlášená k trvalému bydlení. Pokud ano, víte od kdy, pokud ne, musíte čerpat např.z faktur na energie apod.

Re: Nabytí nemovitosti - daň

Dobrý den, kolegové to popsali správně. Záleží zejména na tom, jak dlouho paní majitelka nemovitost využívá (méně nebo více, než pět let). Kolaudace nehraje v tomto případě primární roli.

08.04.2019

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY