Daň z nabytí nemovitosti - dotaz

Daň z nabytí nemovitosti - dotaz

04.11.2019

Dobrý den, budeme kupovat dvougenerační rodinný dům ze 70. let. Od známého jsem slyšel, že pokud ho kupujeme opravdu pro dvě rodiny (generace), tak bychom daň platit nemuseli. Dům je se dvěma bytovými jednotkami, bez garáže. Budou v něm tedy bydlet dvě rodiny. Děkuji, s přátelským pozdravem Aleš

Odpovědi na dotaz

Re: Daň z nabytí nemovitosti - dotaz

Dobrý den, od 1.11.2019 nabyla účinnosti novela zákonného opatření Senátu č. 340/2013 Sb. o dani z nabytí nemovitých věcí. Váš známý má pravděpodobně na mysli § 7, kde dochází k rozšíření osvobození i na první úplatné nabytí vlastnického práva k dokončené nebo užívané jednotce v rodinném domě. Upozorňuji na podmínku, že k nabytí vlastnického práva musí dojít v době 5 let ode dne dokončení nebo započetí užívání jednotky.

Re: Daň z nabytí nemovitosti - dotaz

Dobrý den. Daň z nabytí nebudete platit pouze pokud byly bytové jednotky zkolaudovány nebo započato užívání max. před 5-ti lety a jedná-li se o jejich první prodej.

Re: Daň z nabytí nemovitosti - dotaz

Osvobození oddaně z nabytí se bohužel týká jen novostaveb (resp. prvního úplatného převodu) Od prvního listopadu se osvobození rozšířilo i na bytové jednotky v rodinných domech, ale pořád pro novostavby. Jedinou možností by bylo, pokud by dům postavený v 70. letech přebudován a rozdělen na jednotky v rámci přestavby později. I tak ale platí lhůta max 5 let od kolaudace bytové jednotky a nebo od počátku užívání - nicméně i v tomto případě by bylo potřeba prověřit přesné podmínky, které by bylo nutno splnit u daňového specialisty.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY