Darování nemovitosti a darovací smlouva

Darování nemovitosti je nejlepší řešení převodu nemovitosti mezi blízkými příbuznými. Darovací smlouvou dárce bezplatně převádí vlastnické právo k nemovitosti nebo se zavazuje obdarovanému věc bezplatně převést do vlastnictví a obdarovaný dar nebo nabídku přijímá. Výhodou je, že se mezi příbuznými neplatí darovací daň. Darování nemovitosti je využíváno za života rodičů k vyřešení majetkových vztahů s jejich dětmi. Někdy si rodiče přejí, aby majetek zůstal i pro případ budoucího konfliktu (rozvodu) mezi manžely tzv. v rodině, proto darují nemovitost jen do vlastnictví svého potomka.

Darování nemovitosti a darovací smlouva

Někdy si rodiče přejí, aby majetek zůstal i v případě rozvodu v rodině, proto darují nemovitost jen do vlastnictví svého potomka.

Vzhledem k tomu, že se jedná o bezúplatný převod, neplatí se v tomto případě daň z nabytí. Nejčastější otázkou je, jak ochránit dárce, který daroval svou nemovitost a přesto ji chce nadále užívat pro své bydlení. Sepsání darovací smlouvy však nestačí k nabytí vlastnictví nemovitosti. Vlastnictví se získá až po provedení vkladu do katastru nemovitostí.

Zřízení služebnosti bytu představuje řešení, jak může užívat byt bývalý vlastník i po jeho převodu. Už v darovací smlouvě by mělo být zapsáno zřízení služebnosti - bezplatného doživotního užívání bytu. Služebnost bytu lze zřídit na dobu určitou nebo neurčitou, bezplatně nebo za úplatu. Předmětem služebnosti bytu může být jednotka nebo její část nebo prostorově oddělená část domu. Předmět služebnosti je nutné správně vymezit ve smlouvě o jejím zřízení. U služebnosti pouze části nemovitosti je vhodné konkrétně vymezit, které části domu nebo bytu je oprávněn využívat výlučně oprávněný ze služebnosti a které společně s vlastníkem nemovitosti.

Zřízení služebnosti bytu představuje řešení, jak může bývalý vlastník užívat byt i po jeho převodu.

Vlastník nemovitosti je povinen k její údržbě, oprávněný ze služebnosti bytu však hradí běžnou údržbu nemovitosti (např. výměna žárovek, úklid atd.). Bližší práva a povinnosti k údržbě nemovitosti je vhodné detailně stanovit ve smlouvě o zřízení služebnosti bytu.

Nejnovější dotazy z oblasti: Darování nemovitosti a darovací smlouva

Darování bytu vs. daň z příjmu

03.02.2020

Dobrý den,

jsem spolumajitelkou bytové jednotky, kterou mně i bratrovi darovali rodiče. Byt vlastníme rok a nebydlíme v něm. Vím, že kdybychom chtěli byt prodat, aniž bychom museli hradit daň z příjmu, je výhodné až po 5ti letech.

Ale jak je to v případě, když bych darovala bratrovi svůj podíl. Vztahuje se také na to "časový test" 5 let? A jak by to bylo v případě vyplacení podílu?

Děkuji. I.Hánová

SJM / stavba / darování pozemku / věčné břemeno

04.03.2019

Dobrý den,

chceme s manželem stavět na pozemku jeho rodičů, kteří ho chtějí napsat pouze na něj, tím pádem by byl i majitelem domu pouze manžel. Je možné následně pouze manželem dům s pozemkem vložit do SJM až bude stavba hotová, přestože bude dům na hypotéku a bude na něj věčné břemeno předkupního práva tchána? Případně pokud by byl pozemek i dům pouze na manžela, jaké by bylo vyrovnání v případě rozvodu? Děkuji.

Prodej podílu nemovitosti - nesouhlas spoluvlastníka

25.02.2019

Dobrý den,

zdědila jsem v roce 2015 po otci 1/6 bytu + spol. prostor v OV, 1/6 zahrady, 1/6 garáže s pozemkem pod ní.

Spolumajiteli těchto nemovitostí je sestra se stejnými podíly a její syn 4/6 nemovitostí mající tam trvalé bydliště. Majetek 4/6 nabyl darovací smlouvou od mojí matky jako vnuk. Nereaguje na výzvy mě vyplatit. O majetek jsem projevila i zájem, že jej odkoupím - taky se nevyjádřil. Nájem mi neplatí.

Děkuji za radu jak postupovat a na co mám nárok.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD TOP MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD TOP MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím