Darování bytu vs. daň z příjmu

Darování bytu vs. daň z příjmu

03.02.2020

Dobrý den,

jsem spolumajitelkou bytové jednotky, kterou mně i bratrovi darovali rodiče. Byt vlastníme rok a nebydlíme v něm. Vím, že kdybychom chtěli byt prodat, aniž bychom museli hradit daň z příjmu, je výhodné až po 5ti letech.

Ale jak je to v případě, když bych darovala bratrovi svůj podíl. Vztahuje se také na to "časový test" 5 let? A jak by to bylo v případě vyplacení podílu?

Děkuji. I.Hánová

Odpovědi na dotaz

Re: Darování bytu vs. daň z příjmu

Dobrý den, pokud jste nemovitost nabyli darováním a chcete ji do 5let prodat, tak se vás týká daň z příjmu, nicméně z rozdílu ceny mezi cenou pořizovací a cenou prodejní. Dar je bezplatný a dělá se zde odhad ke dni darování. Pokud je tato doba takto krátká, jak se jeví z vašeho textu, mohla y cena ke dni darování a ke dni prodeje být totožná nebo ne tak dramatický rodíl ke zdanění. Dají se uplatnit i náklady na zhodnocení, pokud jste nějaké prostředky do nemovitosti investovali. I náklady na RK jsou daňově uznatelným nákladem. Př. cena ke dni darování 1mil, prodej 1,1 - daň je 15 % ze 100.000,- mínus případné náklady a RK. Pokud pouze darujete bratrovi daň v přímé linii není. Pokud by bratr prodal do 5let, je postup stejný jako na začátku mého textu. Držím palce při správné volbě :-) Andrea Kohoutová makléřka

Re: Darování bytu vs. daň z příjmu

Dobrý den, toto je otázka spíš na daňového poradce než na realitní makléře, kteří jsou na tomto portále. Sám bych si to také s daňovým poradcem ověřil.

Re: Darování bytu vs. daň z příjmu

Dobrý den, přikládám snad vyčerpávající odpověď k dané problematice... Od daně z příjmu je Váš bratr (přímá a vedlejší linie) při obdržení daru osvobozen. Nicméně pokud obdarovaný chce nemovitost brzy (do 5 let) po nabytí prodat bude platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti. Je lepší se tedy domluvit dopředu s obdarovaným o prodeji nemovitosti a jestli ji nechce držet, či dokonce ji rovnou prodat, tak nemovitost prodejte ještě vy a darujte raději peníze. Obdarovaný nebo Vy, když prodáte svůj podíl, budete od daně osvobozeni, pokud zůstavitel nebo obdarovaný držel nemovitost déle než 5 let nebo v ní 2 roky měl trvalé bydliště.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím