SJM / stavba / darování pozemku / věčné břemeno

SJM / stavba / darování pozemku / věčné břemeno

04.03.2019

Dobrý den,

chceme s manželem stavět na pozemku jeho rodičů, kteří ho chtějí napsat pouze na něj, tím pádem by byl i majitelem domu pouze manžel. Je možné následně pouze manželem dům s pozemkem vložit do SJM až bude stavba hotová, přestože bude dům na hypotéku a bude na něj věčné břemeno předkupního práva tchána? Případně pokud by byl pozemek i dům pouze na manžela, jaké by bylo vyrovnání v případě rozvodu? Děkuji.

Odpovědi na dotaz

Re: SJM / stavba / darování pozemku / věčné břemeno

Dobrý den,pokud je to jen trochu možné trvejte na zahrnutí pozemku do SJM. Banka by neměla mít problém, je to je. Otázka administrativy. Mám teď několik nešťastných,kteří se rozvádějí a mají nárok jen na podíl na domu a ten je věž pozemku výrazně nižší. Druhá zkušenost je s paní,kde si pan vzal hypotéku na sebe. Slíbil,ze tam mohou s dětmi bydlet. Teď má novou partnerku a světě div se,přišel dopis,ze bývala manželka neoprávněně užívá jeho pozemky a polovinu domu a ze ji má odkoupit. Načež nemá prostředky. V dohodě špatně ošetřeno,takže buď prodej a nebo soud o vypořádaní podílového spoluvlastnictví ba domě a ten by asi stejně skončil prodejem,poněvadž on dům nechce a oba nemá na vyplacení. Poraďte se s právníkem a pokuste se najít vhodnou variantu,která vás zajistí i do budoucna. Držím palce. Ing. Andrea Kohoutova

Re: SJM / stavba / darování pozemku / věčné břemeno

Dobrý den, celá situace, jak ji popisujete je složitější na řešení. Pokud bude pozemek vlastnit jenom manžel, a navíc tam bude předkupní právo tchána, může se stát, že se toto nebude líbit bance, pokud si o hypotéku budete žádat společně. Proto bych Vám doporučila, před tím, než proběhne darování, začít řešit možnosti i s bankou, zda jsou ochotni tolerovat tento způsob řešení. Proto by bylo lepší, kdyby Vám tchán pozemek věnoval do SJM nebo Vám na něm byl darován alespoň nějaký malý podíl. Každá banka má jiná kriteria a je ochotna akceptovat různé "situace". Pokud by celé toto bankou prošlo a s manželem jste se dohodli, že po dostavbě to celé převedete do SJM, je nutné se obrátit na notáře, který provede rozšíření SJM notářským zápisem. Ten bude následně vložen na KN, který změnu vlastnictví zapíše. Ještě je druhá varianta, že by Vám manžel dodatečně věnoval podíl na pozemku a domě např. ideální 1/2 nebo 1/4 (jak se dohodnete). V tom případě stačí obrátit se na advokáta, který Vám sepíše darovací smlouvu. V tomto případě se poté nebude jednat o SJM, ale každý z Vás bude vlastníkem podílu. Pokud byste nakonec řešili variantu, že zůstane vše ve vlastnictví manžela, a banka by byla ochotna toto akceptovat, pak bych doporučila sepsat s manželem u advokáta smlouvu o případném budoucím vyrovnání, pokud by někdy mělo dojít k rozvodu.

Re: SJM / stavba / darování pozemku / věčné břemeno

Dobrý den. Na Vašem místě bych se obrátil na právníka. Pokud budete ručit na hypotéce, trval bych na tom, aby jste byla i spolupodílníkem na pozemku. Tchán si chce na pozemek zřídit věčné břemeno předkupního práva? Myslím si, že toto nebude banka akceptovat.

Re: SJM / stavba / darování pozemku / věčné břemeno

Dobrý den. S tímto dotazem Vám nejlépe poradí právník. Dle mého by bylo nejlepší domluvit se v rodině, aby na Vás napsali alespoň podíl z nemovitosti (např.1/4). Protože si budete brát na výstavbu hypotéku a budete muset být ve finančním závazku oba, nebylo by fér, aby jste byla pouze dlužníkem a nic nevlastnila.

Re: SJM / stavba / darování pozemku / věčné břemeno

Dobrý den, pokud rodiče Vašemu manželovi nemovitost darují, tak v případě rozvodu nebudete mít na vyrovnání žádný nárok. A pokud plánujete být ručitelem na hypotéce spolu s manželem, doporučuji Vám, nechť vám rodiče Vašeho manžela nemovitost darují do SJM podílem, např.1/4 pro Vás 3/4 pro manžela. Záleží, na jakou sumu si hypotéku vezmete a kolik peněz skutečně do nemovitosti vložíte. Tomu by měl odpovídat i vlastnický podíl. U banky bude záležet, jakou máte bonitu a jaký je Váš ručitelský podíl, jestli ten vyšší z hlediska Vašich příjmů, nebo manželův. Pro banku je lepší to řešit předem. Ale pokud manželovy rodiče Vám nebudou chtít podíl dát, musíte se pak na manžela spolehnout, že po vyřízení formalit vloží nemovitost do SJM. Ostatně i toto lze ošetřit smluvně vzhledem k tomu, že budete ručitelem na hypotéce.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY