Spoluvlastnictví - povolení k prodeji nemovitosti

Spoluvlastnictví - povolení k prodeji nemovitosti

27.01.2020

Dobrý den,

vlastním 1/6 pozemku za mým domem a jedná se mi o to, že zbylí spoluvlastníci chtějí pozemek prodat, na tomto pozemku by se pak měl stavět dům. Já ale nechci svou část prodat a už vůbec nechci, aby se na tomto pozemku něco stavělo. Mohu se nějak bránit? Můžou spoluvlastníci vůbec svou část bez mého souhlasu prodat? A pokud ano, může tam někdo bez mého souhlasu postavit dům?

Děkuji, Borovcová

Odpovědi na dotaz

Re: Spoluvlastnictví - povolení k prodeji nemovitosti

Dobrý den, navzájem máte jako spoluvlastníci vůči sobě předkupní právo. Pokud jej nevyužijete, mohou proda a nový většinový vlastník může podat žalobu na vypořádání spoluvlastnického podílu a ten by pravděpodobně rozhodl, že máte druhého vlastníka vyplatit a nebo on vás. Případně pokud by byla shoda, tak se domluvit na rozdělení pozemku, ale předpokládám,že pokud je pozemek určen k výstavbě a většina vlastníků chce prodat, tak výstavbě asi nezabráníte, pokud si pozemek sama nekoupíte. Každopádně bych určitě raději investovala do kvalifikované porady s dobrým advokátem.

Re: Spoluvlastnictví - povolení k prodeji nemovitosti

Dobrý den volil bych cestu se domluvit o rozdělení pozemku. Určitě bych nešel do sporu z toho nevzejde nikdy nic dobrého. Vůči sousedským vztahům.

Re: Spoluvlastnictví - povolení k prodeji nemovitosti

Každý ze spoluvlastníků je úplným vlastníkem svého podílu. Účastníky smlouvy o převodu společné věci musí být být všichni spoluvlastníci. Převádí-li podíl pouze některý ze spoluvlastníků, pak okamžikem uzavření kupní smlouvy s koupěchtivým můžete uplatnit své zákonné předkupní právo. Velikost spoluvlastnického podílu vyjadřuje míru účasti při rozhodování spojeného s nakládáním věci, zejména ve smyslu správy a údržby, nikoli při převodu vlastnických práv, zřízením zástavního práva či stavby. Kvalifikovanou odpověď vám může dát jen advokát.

Re: Spoluvlastnictví - povolení k prodeji nemovitosti

Prodej spoluvlastnického podílu není možný bez vyjádření ostatních spoluvlastníků. Může se však stát, že ostatní spoluvlastníci požádají soud o zrušení spoluvlastnictví. Soud na jejich žádost rozhodne o vypořádání, resp. vyplacení. To je docela pravděpodobný scénář, který by vás uvedl do pozice, kdy nebudete moci zamezit následné výstavbě. (Získáte však samozřejmě peníze za postoupení svého podílu na pozemku.) Doporučuji vám vyhnout se soudnímu řešení, ale raději najít možnost shody a uzavřít dohodu s ostatními spoluvlastníky, např. pozemek rozdělit (pokud je to možné).

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY