Spoluvlastnictví nemovitosti

Spoluvlastnictví vzniká nejčastěji po dědictví, kdy se několik příbuzných společně dělí o různé podíly na nemovitosti. Dalším důvodem vzniku spoluvlastnictví je situace po  rozvodu, když se ze společného jmění manželů (SJM) stane podílové spoluvlastnictví (většinou každý z manželů získá spoluvlastnický podíl o velikosti ideální poloviny nemovitosti).

Spoluvlastnictví nemovitosti

Spoluvlastnictví nemovitosti nejčastěji vzniká po dědictví.

Pokud ze spoluvlastnictví nemovitosti plyne zisk (např. z pronájmu), na tento zisk mají právo všichni vlastníci (podle velikosti svých podílů). Pokud však plynou z vlastnictví nemovitosti jakékoliv výdaje, hradí je též všichni. Nelze opravovat dům bez souhlasu druhého vlastníka či žádat po něm náklady za rekonstrukce, pokud tato nebyla dohodnuta. Výdaje spojené s opravami a nutnou rekonstrukcí domu jsou velmi častým důvodem rozporů. Pokud se spoluvlastnictví ukončí prodejem, zisk se dělí podle výše spoluvlastnických podílů.

Ve spoluvlastnictví proti své vůli nemůže být nikdo nucen setrvávat (viz § 1140 občanského zákoníků). Pokud to je možné, lze část ze spoluvlastnictví oddělit. Spoluvlastníci nechají vypracovat tzv. prohlášení vlastníka, s nímž musí všichni zúčastnění souhlasit. Toto prohlášení musí podat na katastr nemovitostí, kde provede vklad takového návrhu.

Pokud to je technicky možné, lze pomocí prohlášení vlastníka nemovitost rozdělit na 2 samostatné nemovitosti a tím se "vyvázat" ze spoluvlastnictví.

V případě, že nemovitost není možné rozdělit na samostatné části a spolumajitelé se nedokáží shodnout na prodeji, může soud vydat příkaz k prodeji celé nemovitosti (formou veřejné dražby). Druhou možností je, že soud přiřkne nemovitost jedné či více stranám a soud určí částku, kterou musí tato strana vyplatit. Ke kupní ceně musí nabyvatel zaplatil daň z nabytí nemovitosti, která činí 4 % z ceny.


Články na blogu ta téma Spoluvlastnictví nemovitosti

Nejnovější dotazy z oblasti: Spoluvlastnictví nemovitosti

Jak předejít spoluvlastnictví bytu z dědictví?

13.07.2019

Dobrý den, začátkem roku zemřel otec. Hlavní částí pozůstalosti je byt 2 + KK, dědici jsme já a má nevlastní sestra. Je před námi druhé sezení u notáře, kde se předpokládá, že přijdeme s dohodou, jak naložíme s bytem. Zdá se, že sestra chce byt pronajímat, zatímco já jej chci prodat a utrženou částku rozdělit rovným dílem. Nechci byt spoluvlastnit a pak mít spory o to, jak s bytem a věcmi s ním spojenými nakládat a jak je řešit. Mám podezření, že sestra není v situaci, že by mě mohla vyplatit. Já bych ji vyplatil za předpokladu, že bych dostal příležitost byt prodat,…

Předkupní právo spoluvlastníka

31.05.2019

Dobrý den,

pokud dostanu do ruky kupní smlouvu na prodej podílu nemovitosti , kterou spoluvlastním (z důvodu uplatnění zákonného předkupního práva), jaké konkrétní osobní údaje koupěchtivé osoby mohou být po právu začerněny? Může být začerněno i její jméno a adresa? Pokud může být začerněno i jméno, nemohu vůbec zjistit, zda se nejedná o fiktivní osobu, která "poslouží" pouze účelově pro "vyhovění" liteře zákona ohledně předkupního práva a poté bude podíl na nemovitosti prodán jiné osobě a třeba i za cenu nižší než je v kupní smlouvě uvedena?

Děkuji…

Rozdělení domu na dvě bytové jednotky - ideální polovina domu

12.04.2019

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak postupovat, když chci rozdělit dům na dvě bytové jednotky, ale druhý majitel nesouhlasí.

Druhý dotaz je, zda při rozdělení domu na dvě bytové jednotky zaniká předkupní právo, které nyní jako vlastník ideální poloviny mám, v případě, že by druhý majitel chtěl svoji polovinu prodat, a zda tak může vůbec učinit bez mého souhlasu, když ani v katastru není určeno, která polovina je čí ani který byt. Dům má dva byty, jedná se o dvougenerační RD.

Ještě by mne zajímalo, zda může soud v případě, že se s druhým…

Prodej podílu nemovitosti - nesouhlas spoluvlastníka

25.02.2019

Dobrý den,

zdědila jsem v roce 2015 po otci 1/6 bytu + spol. prostor v OV, 1/6 zahrady, 1/6 garáže s pozemkem pod ní.

Spolumajiteli těchto nemovitostí je sestra se stejnými podíly a její syn 4/6 nemovitostí mající tam trvalé bydliště. Majetek 4/6 nabyl darovací smlouvou od mojí matky jako vnuk. Nereaguje na výzvy mě vyplatit. O majetek jsem projevila i zájem, že jej odkoupím - taky se nevyjádřil. Nájem mi neplatí.

Děkuji za radu jak postupovat a na co mám nárok.

Ideální polovina pozemku - rozdělení pozemku

31.08.2018

Dobrý den,

dcera koupila bytovou jednotku v dvojdomku, tedy půl dvojdomku a zároveň okolní parcelu jako spoluvlastník ideální poloviny. Druhou ideální polovinu vlastní vlastník druhé poloviny dvojdomku. Dcera má ve smlouvě, že bude užívat 330 m2 a soused 400 m2. Je to z toho důvodu, že na dcery straně pozemku je vybudované stání pro 4 auta a obratiště (řekla bych spíše vjezd na stání), které vyžadoval stavební a dopravní odbor města ČB.

Dcera by chtěla zrušit ideální spoluvlastnictví, rozdělit pozemek na dva stejné díly a oplotit si tu část pozemku,…

NEVÍTE SI RADY SE SPOLUVLASTNICTVÍM?

Vyřešte situaci s pomocí profesionálního makléře.

Spolehněte se na hodnocení a zkušenosti předchozích klientů.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

NEVÍTE SI RADY SE SPOLUVLASTNICTVÍM?

Vyřešte situaci s pomocí profesionálního makléře.

Spolehněte se na hodnocení a zkušenosti předchozích klientů.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY