Ideální polovina pozemku - rozdělení pozemku

Ideální polovina pozemku - rozdělení pozemku

31.08.2018

Dobrý den,

dcera koupila bytovou jednotku v dvojdomku, tedy půl dvojdomku a zároveň okolní parcelu jako spoluvlastník ideální poloviny. Druhou ideální polovinu vlastní vlastník druhé poloviny dvojdomku. Dcera má ve smlouvě, že bude užívat 330 m2 a soused 400 m2. Je to z toho důvodu, že na dcery straně pozemku je vybudované stání pro 4 auta a obratiště (řekla bych spíše vjezd na stání), které vyžadoval stavební a dopravní odbor města ČB.

Dcera by chtěla zrušit ideální spoluvlastnictví, rozdělit pozemek na dva stejné díly a oplotit si tu část pozemku, která jde oplotit. A soused by prostě parkoval na její neoplocené straně. Ale na to on nechce přistoupit, protože si plete užívání a vlastnictví, tak vyžaduje, aby na něj byla přepsáno 400 m2. Co si o dané situaci myslíte? Měla by na to dcera bez vyrovnání přistoupit?

Děkuji Vám za odpověď.

Odpovědi na dotaz

Re: Ideální polovina pozemku - rozdělení pozemku

Dobrý večer, o zrušení bytového spoluvlastnictví můžete v zásadě požádat soud s tím, že budete požadovat reálné rozdělení věci, jak uvádíte. Jde zde mnoho aspektů, které musí reálné rozdělení splňovat, obě vzniklé nemovitosti by měly být samostatně uživatelné. Pokud jde o podíl na pozemku, soud zpravidla rozděluje jeho užívání spravedlivě, tj. rovným dílem, pokud to situace umožňuje. Pokud bylo příčinou původního rozdělení metrů 400 : 330 pouze to, že dcera má na pozemku parkovací stání, pak by soud k tomuto neměl přihlížet. Záleží hodně na argumentaci, která bude účastníky před soudem předložena. Přičina nerovnoměrného užívání pozemku může také spočívat v rozdílné podlahové ploše jednotek (dcera má menší plochu). Pak by se jednalo o situaci pro Vaší dceru obtížnější, neb soud by vycházel i ze srovnání tržních hodnot obou jednotek. Doporučuji celou záležitost řešit s advokátem.

Re: Ideální polovina pozemku - rozdělení pozemku

Vzal bych spíše rozum do hrsti, spočítal, kolik má hodnotu těch 35 m2 pozemku a zda se vyplatí to řešit soudně a s advokáty. I s ohledem na další sousedské vztahy. Pokud ano a soused nesouhlasí, nezbude Vám nic jiného, než se na soud obrátit. Přeji pevné nervy

Re: Ideální polovina pozemku - rozdělení pozemku

Rozdělení pozemku, pokud není po dohodě spoluvlastníků, přináší řadu problematických bodů a soudních výdajů. Neznám Vaši detailní situaci, ale domnívám se, že řešením by mohla být PÍSEMNÁ dohoda o užívání společného pozemku. Dohodu lze nechat zapsat na list vlastnictví do katastru nemovitostí.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY