Rozdělení pozemku

Rozdělení pozemku je úkon, kterým se ze stávajícího pozemku vymezí jeho část či části, ze kterých vzniknou “nové” samostatné pozemky. S nově vymezenými pozemky pak může být i samostatně nakládáno, což je většinou i cílem celého procesu rozdělování pozemku. V praxi jde nejčastěji o rozdělení velkého pozemku na několik menších za účelem jejich prodeje či převedení např. na potomky (darováním). Změna se zanáší vkladem do katastru nemovitostí. Ještě do roku 2017 bylo rozdělení pozemku možné provést pouze se současnou změnou práva, nejčastěji vlastnického, tzn. se změnou majitele. Nově je od roku 2018 možné rozdělení pozemku i bez této zásadní změny - stávající vlastník tedy může své pozemky rozparcelovat ještě před tím, než je např. začne jeden po druhém samostatně prodávat.

Rozdělení pozemku

Aby mohlo být rozdělení pozemku zaneseno v katastru, je nutné změnu schválit obecním úřadem a dále stavebním úřadem. Následně je nutné vypracovat geodetem tzv. geometrický plán.

Aby mohlo být rozdělení pozemku do katastru zaneseno, je třeba několika kroků: nejprve se zamýšlená změna musí nechat schválit obecním úřadem, a to prostřednictvím návrhu geometrického plánu - do katastrální mapy zobrazující stávající situaci se zakreslí navrhované změny. Obecní úřad žádosti vyhoví, pokud není v rozporu např. s územním plánem. Poté je třeba tento geometrický návrh nechat schválit na příslušném stavebním úřadě. Až do tohoto okamžiku stále “pracujeme” s návrhem, který je možno vyhotovit ručně a bez hlubších odborných znalostí - obvykle je schopen jej vyhotovit i laik. Po získání souhlasu od obou institucí se už vyhotovuje přesný geometrický plán, což je úkol pro geodetickou kancelář: geodet provede zaměření fyzicky v terénu, vytyčí nové hranice pozemků a zpracuje zmiňovaný geometrický plán, který obsahuje mj. přesnou výměru a souřadnice změnou dotčených pozemků. Cena za vypracování geometrického plánu se pohybuje v řádu jednotek tisíc Kč. Posléze je již možné podat návrh na vklad do katastru nemovitostí, dochází-li navíc ke změně vlastníka, tak současně i se smlouvou: nejčastěji kupní či darovací. S podáním návrhu na vklad se pojí obvyklý tisícikorunový poplatek a vklad je proveden po uplynutí zákonné ochranné 20denní lhůty.

Cena za vypracování geometrického plánu se pohybuje v řádu jednotek tisíc Kč. Poplatek za podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí je 1 000 Kč.

Nejnovější dotazy z oblasti: Rozdělení pozemku

Vyplacení zástavy v hotovosti

06.09.2020

Dobrý den,

kupujeme dům, prodávající jsou manželé, kteří se rozvádějí a jelikož se bude pozemek přeparcelovávat za účelem budoucí výstavby jednoho z manželů na pozemku vedle, je z časových důvodů nutné vyplatit zbytek jejich hypotéky, aby se zrušila zástava, zbytek se bude krýt hypotékou z naší strany.

Co si máme ohlidat? Jakou protihodnotu žádat za vyplacení zástavy? 

Děkuji.

Dělení pozemku

15.01.2019

Dobrý den, ráda bych rozdělila pozemek za účelem prodeje, ve vaší poradně jsem našla skvělý návod jak na to, ale mám ještě jednu otázku. Pozemek je v současné době v pronájmu místnímu zemědělci, budu dávat výpověď z tohoto pronájmu, ta bude platit 1 rok od 1. října letošního roku. Můžu započít s dělením pozemků již nyní, nebo až uběhne ona výpovědní doba na smlouvu o pronájem? Děkuji Sládková

Ideální polovina pozemku - rozdělení pozemku

31.08.2018

Dobrý den,

dcera koupila bytovou jednotku v dvojdomku, tedy půl dvojdomku a zároveň okolní parcelu jako spoluvlastník ideální poloviny. Druhou ideální polovinu vlastní vlastník druhé poloviny dvojdomku. Dcera má ve smlouvě, že bude užívat 330 m2 a soused 400 m2. Je to z toho důvodu, že na dcery straně pozemku je vybudované stání pro 4 auta a obratiště (řekla bych spíše vjezd na stání), které vyžadoval stavební a dopravní odbor města ČB.

Dcera by chtěla zrušit ideální spoluvlastnictví, rozdělit pozemek na dva stejné díly a oplotit si tu část pozemku,…

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD TOP MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD TOP MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení, výši provize a rozsah služeb.

Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím