Rozdělení pozemku

Rozdělení pozemku je úkon, kterým se ze stávajícího pozemku vymezí jeho část či části, ze kterých vzniknou “nové” samostatné pozemky. S nově vymezenými pozemky pak může být i samostatně nakládáno, což je většinou i cílem celého procesu rozdělování pozemku. V praxi jde nejčastěji o rozdělení velkého pozemku na několik menších za účelem jejich prodeje či převedení např. na potomky (darováním). Změna se zanáší vkladem do katastru nemovitostí. Ještě do roku 2017 bylo rozdělení pozemku možné provést pouze se současnou změnou práva, nejčastěji vlastnického, tzn. se změnou majitele. Nově je od roku 2018 možné rozdělení pozemku i bez této zásadní změny - stávající vlastník tedy může své pozemky rozparcelovat ještě před tím, než je např. začne jeden po druhém samostatně prodávat.

Rozdělení pozemku

Aby mohlo být rozdělení pozemku zaneseno v katastru, je nutné změnu schválit obecním úřadem a dále stavebním úřadem. Následně je nutné vypracovat geodetem tzv. geometrický plán.

Aby mohlo být rozdělení pozemku do katastru zaneseno, je třeba několika kroků: nejprve se zamýšlená změna musí nechat schválit obecním úřadem, a to prostřednictvím návrhu geometrického plánu - do katastrální mapy zobrazující stávající situaci se zakreslí navrhované změny. Obecní úřad žádosti vyhoví, pokud není v rozporu např. s územním plánem. Poté je třeba tento geometrický návrh nechat schválit na příslušném stavebním úřadě. Až do tohoto okamžiku stále “pracujeme” s návrhem, který je možno vyhotovit ručně a bez hlubších odborných znalostí - obvykle je schopen jej vyhotovit i laik. Po získání souhlasu od obou institucí se už vyhotovuje přesný geometrický plán, což je úkol pro geodetickou kancelář: geodet provede zaměření fyzicky v terénu, vytyčí nové hranice pozemků a zpracuje zmiňovaný geometrický plán, který obsahuje mj. přesnou výměru a souřadnice změnou dotčených pozemků. Cena za vypracování geometrického plánu se pohybuje v řádu jednotek tisíc Kč. Posléze je již možné podat návrh na vklad do katastru nemovitostí, dochází-li navíc ke změně vlastníka, tak současně i se smlouvou: nejčastěji kupní či darovací. S podáním návrhu na vklad se pojí obvyklý tisícikorunový poplatek a vklad je proveden po uplynutí zákonné ochranné 20denní lhůty.

Cena za vypracování geometrického plánu se pohybuje v řádu jednotek tisíc Kč. Poplatek za podání návrhu na vklad do katastru nemovitostí je 2 000 Kč.


Nejnovější dotazy z oblasti: Rozdělení pozemku

Dělení pozemku, přístupová cesta

12.04.2021

Dobrý den, vlastním dva pozemky obdelníkového typu, které jsou za sebou a ze tří stran sousedí s jinými pozemky, přístupný je z jedné strany tzv: obecní cestou, která je spíše "polního"charakteru. Chtěla jsem zpřístupnit zadní pozemek, ale stavebním úradem mi bylo sděleno, že: cituji: Dle rozsudku Nejvyššího správního soudu, č. j. 1As 166/2016 ze dne 27. 9. 2017 smyslem předmětných ustanovení (myšleno § 20 odst. 3 vyhl. č. 501/2006 Sb.“) je zajištění vzniku pouze takových pozemků, které budou trvale přístupné. Toto zajištění jsem chtěla udělat 4m přístupovou cestou s…

Přerozdělení pozemků

22.03.2021

Dobry den,

bydlim v dome, ktery ma tri byty, a kazdy vlastnik mame v kupni smlouve 1/3 zahrady, ktera se sklada ze stavajivich 3 pozemku.

My jsme si ustne rozdelili zahrady jinak, dle vlastni potreby. Lze toto nove rozdeleni zoficielnit nejakou pisemnou dohodou, nebo musime jedine jit cestou geometrak, schvaleni na obecnim a stavebnim urade a pak pomoci geodeta nove rozdeleni zanest do katastru?

Dekuji za odpoved

Vyplacení zástavy v hotovosti

06.09.2020

Dobrý den,

kupujeme dům, prodávající jsou manželé, kteří se rozvádějí a jelikož se bude pozemek přeparcelovávat za účelem budoucí výstavby jednoho z manželů na pozemku vedle, je z časových důvodů nutné vyplatit zbytek jejich hypotéky, aby se zrušila zástava, zbytek se bude krýt hypotékou z naší strany.

Co si máme ohlidat? Jakou protihodnotu žádat za vyplacení zástavy? 

Děkuji.

Dělení pozemku

15.01.2019

Dobrý den, ráda bych rozdělila pozemek za účelem prodeje, ve vaší poradně jsem našla skvělý návod jak na to, ale mám ještě jednu otázku. Pozemek je v současné době v pronájmu místnímu zemědělci, budu dávat výpověď z tohoto pronájmu, ta bude platit 1 rok od 1. října letošního roku. Můžu započít s dělením pozemků již nyní, nebo až uběhne ona výpovědní doba na smlouvu o pronájem? Děkuji Sládková

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím