Rozdělení pozemku

Pozemek je jednou z nemovitostí, která se dá před prodejem rozdělit na několik menších a prodat samostatně více majitelům. Menší parcely se prodávají jednodušeji a cena za metr čtvereční je u nich vyšší. Bohužel proces rozdělení pozemku není časově a administrativně jednoduchou záležitostí a je dobré si vše předem nastudovat. My vám přinášíme stručný přehled kroků, na které byste při rozdělování neměli zapomenout.

Rozdělení pozemku slouží v praxi nejčastěji k rozdělení velkého pozemku na několik menších za účelem jejich prodeje či převedení např. na potomky (darováním). Změna se zanáší vkladem do katastru nemovitostí. Ještě do roku 2017 bylo rozdělení pozemku možné provést pouze se současnou změnou práva, nejčastěji vlastnického, tzn. se změnou majitele. Nově je od roku 2018 možné rozdělení pozemku i bez této zásadní změny - stávající vlastník tedy může své pozemky rozparcelovat ještě před tím, než je např. začne jeden po druhém samostatně prodávat. 

Rozdělení pozemku

Postup při rozdělení pozemku

1 Ověřte určení pozemku

Než začnete pozemek rozdělovat, zjistěte, že má celý pozemek jedno určení. V praxi to znamená, že je celý pozemek třeba orná půda. Pokud jsou různé části pozemku různého určení, před samotným dělením je třeba ho sjednotit.

2 Podejte žádost na stavební úřad

Prvním administrativním krokem při dělení pozemků je podání Žádosti o vydání rozhodnutí o dělení nebo scelování pozemků příslušnému stavebnímu úřadu. Žádost musí obsahovat informace o majitelích (pokud je majitelů více, musí s dělením všichni souhlasit), pozemku a jeho plánovaném rozdělení. Vše o obsahu žádosti je uvedeno v příloze č. 4 vyhlášky č. 503/2006 Sb. 

Součástí žádosti musí být také návrh geometrického plánu zobrazující nově vzniklé pozemky. V tomto kroku nepotřebujete profesionálního geodeta, stačí si vzít katastrální mapu a rukou do ní zakreslit svoji představu rozdělení. Ušetříte tím čas i náklady na případné přepracování.

Stavební úřad následně vydá územní rozhodnutí, za něž je účtován správní poplatek ve výši 1 000 Kč.

3 Vypracujte přesný geometrický plán

Po získání souhlasu od stavebního úřadu se už vyhotovuje přesný geometrický plán, což je úkol pro geodetickou kancelář: geodet provede zaměření fyzicky v terénu, vytyčí nové hranice pozemků a zpracuje zmiňovaný geometrický plán, který obsahuje mj. přesnou výměru a souřadnice změnou dotčených pozemků. Cena za vypracování geometrického plánu se pohybuje v řádu jednotek tisíc Kč.

4 Podejte návrh na vklad do katastru nemovitostí

Posledním krokem je podání žádosti o zápis nově vzniklých pozemků do katastru nemovitostí. Požádat o tento zápis může majitel na základě ohlášení vlastníka, které doplní geometrickým plánem a souhlasem stavebního úřadu. Za tento zápis se neplatí žádný poplatek.

Rozdělit pozemek či nerozdělit?

Dělení pozemku je časově náročné, může trvat i několik měsíců, nicméně ve většině případů se vyplatí.  Výnos na metr čtvereční bude určitě vyšší než u velkého pozemku. A pokud se vám administrativa zdá neúnosná, spolupracujte se zkušeným makléřem, který vše vyřídí rychle a bezpečně za vás.


Autor Ing. Ondřej Kosina

Články na blogu ta téma Rozdělení pozemku

Nejnovější dotazy z oblasti: Rozdělení pozemku

Rozdělení pozemku - orná půda

26.03.2022

Dobrý den, chtěla jsem Vás poprosit o radu, podala jsem žádost na stavební úřad o rozdělení pozemku na dvě části(celý pozemek je orná půda) a odpověděli mi, že mám doplnit k oběma pozemkům přístupovou cestu z veřejné komunikace. Chtěla jsem se Vás zeptat, jestli jsou opravdu nutné přístupové cesty, když se nejedná o stavební pozemek,ale jedná se o pozemek - ornou půdu, který je uprostřed polí? Předem moc děkuju za odpověď.

Dělení pozemku, přístupová cesta

12.04.2021

Dobrý den, vlastním dva pozemky obdelníkového typu, které jsou za sebou a ze tří stran sousedí s jinými pozemky, přístupný je z jedné strany tzv: obecní cestou, která je spíše "polního"charakteru. Chtěla jsem zpřístupnit zadní pozemek, ale stavebním úradem mi bylo sděleno, že: cituji: Dle rozsudku Nejvyššího správního soudu, č. j. 1As 166/2016 ze dne 27. 9. 2017 smyslem předmětných ustanovení (myšleno § 20 odst. 3 vyhl. č. 501/2006 Sb.“) je zajištění vzniku pouze takových pozemků, které budou trvale přístupné. Toto zajištění jsem chtěla udělat 4m přístupovou cestou s…

Přerozdělení pozemků

22.03.2021

Dobry den,

bydlim v dome, ktery ma tri byty, a kazdy vlastnik mame v kupni smlouve 1/3 zahrady, ktera se sklada ze stavajivich 3 pozemku.

My jsme si ustne rozdelili zahrady jinak, dle vlastni potreby. Lze toto nove rozdeleni zoficielnit nejakou pisemnou dohodou, nebo musime jedine jit cestou geometrak, schvaleni na obecnim a stavebnim urade a pak pomoci geodeta nove rozdeleni zanest do katastru?

Dekuji za odpoved

Vyplacení zástavy v hotovosti

06.09.2020

Dobrý den,

kupujeme dům, prodávající jsou manželé, kteří se rozvádějí a jelikož se bude pozemek přeparcelovávat za účelem budoucí výstavby jednoho z manželů na pozemku vedle, je z časových důvodů nutné vyplatit zbytek jejich hypotéky, aby se zrušila zástava, zbytek se bude krýt hypotékou z naší strany.

Co si máme ohlidat? Jakou protihodnotu žádat za vyplacení zástavy? 

Děkuji.

Dělení pozemku

15.01.2019

Dobrý den, ráda bych rozdělila pozemek za účelem prodeje, ve vaší poradně jsem našla skvělý návod jak na to, ale mám ještě jednu otázku. Pozemek je v současné době v pronájmu místnímu zemědělci, budu dávat výpověď z tohoto pronájmu, ta bude platit 1 rok od 1. října letošního roku. Můžu započít s dělením pozemků již nyní, nebo až uběhne ona výpovědní doba na smlouvu o pronájem? Děkuji Sládková

Ideální polovina pozemku - rozdělení pozemku

31.08.2018

Dobrý den,

dcera koupila bytovou jednotku v dvojdomku, tedy půl dvojdomku a zároveň okolní parcelu jako spoluvlastník ideální poloviny. Druhou ideální polovinu vlastní vlastník druhé poloviny dvojdomku. Dcera má ve smlouvě, že bude užívat 330 m2 a soused 400 m2. Je to z toho důvodu, že na dcery straně pozemku je vybudované stání pro 4 auta a obratiště (řekla bych spíše vjezd na stání), které vyžadoval stavební a dopravní odbor města ČB.

Dcera by chtěla zrušit ideální spoluvlastnictví, rozdělit pozemek na dva stejné díly a oplotit si tu část pozemku,…

ideální polovina pozemku - řešení soudní cestou

09.04.2017

Dobrý den, chci koupit ideální polovinu s tím, že druhý majitel zatím odmítá přistoupit na rozdělení pozemku (tlačí stávající majitele, od kterých chci 1/2 koupit do prodeje za třetinovou cenu). V případě, že bychom se nedohodli a rozhodli se řešit soudní cestou rozdělení pozemku, jaké jsou jednotlivé kroky a jak dlouho prosím, celý proces může trvat? Děkuji, Klára K.

JAK NA ROZDĚLENÍ POZEMKU?

Oslovte realitního makléře, který se postará o vše za vás.

Spolehněte se na hodnocení a zkušenosti předchozích klientů.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

JAK NA ROZDĚLENÍ POZEMKU?

Oslovte realitního makléře, který se postará o vše za vás.

Spolehněte se na hodnocení a zkušenosti předchozích klientů.

envelopeVáš e-mail
Profily makléřů

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY