Zástavní právo na nemovitost

Zástavní právo je vždy zapsáno na listu vlastnictví v katastru nemovitostí a jeho účelem je zajistit pohledávky (dluh) pro případ, že by dlužník včas nesplácel své závazky. V takovém případě může věřitel uspokojit pohledávky (dluh) z výtěžku prodeje zástavy. Zástavními věřiteli jsou obvykle hypotéční banky, které poskytují úvěry na investice do nemovitostí (hypotéky) a splacení úvěru si zajišťují zástavním právem k nemovitosti. Úvěr lze zajistit i zastavením právem k jiné nemovitosti, než je ta, na jejíž pořízení se úvěr poskytuje.

Zástavní právo na nemovitost

Zástavní právo k nemovitosti je nejčastěji používáno pro zajištění hypotéčního úvěru.

Zástavní právo se zapisuje podobně jako kupní smlouva a zástavní smlouva musí jednoznačně vymezit předmět zástavního práva a výši pohledávky. V praxi se můžeme setkat i se zástavním právem zákonným. Nejčastěji bývá věřitelem Ministerstvo financí. Jedná se o dluh (nedoplatek) na daních. Někdy zákonné zástavní právo slouží k zajištění pohledávky vzniklé dluhem na příspěvcích na náklady spojených se správou domu.

I bez souhlasu vlastníka nemovitosti může být zapsáno soudcovské zástavní právo na nemovitost, a to na základě rozhodnutí soudu po pravomocném soudním rozhodnutí. Zápis o zástavním právu lze vymazat jen po uhrazení celé výše dlužné částky a výmaz se opět provádí podáním návrhu na vklad na katastrálním úřadu. Zástavní právo nezaniká změnou vlastnictví nemovitosti.

Před uzavřením kupní smlouvy je nutné ověřit, zda prodávaná nemovitost není zatížena jakýmkoli zástavním právem.

Před uzavřením kupní smlouvy je nutné ověřit, zda převáděná nemovitost není zatížena jakýmkoli zástavním právem (v části „C“ listu vlastnictví je uvedeno „bez zápisu“). Pokud to není možné (například z důvodu, že zástavní právo k nemovitosti ještě nezaniklo), měl by se v kupní smlouvě tento stav zmínit a buď projevit ve výši kupní ceny nemovitosti nebo řešit následný závazek pro vypořádání zástavního práva.

Zákony se mění a přinesly v novele Občanského zákoníku změny i v tom, že za dluhy odpovídají vždy manželé společně oba.  

Obecně při jakékoli koupi nemovitosti spočívá jisté riziko v tom, že se na prodávajícího v době převodu na katastru nemovitostí objeví exekuce a ta znemožní převod vlastnického práva. Obchod je tímto znemožněn. Pokud by v té době byla kupní cena na účtu prodávajícího, kupující by se jen obtížně domáhal vrácení finanční částky. 

Nejnovější dotazy z oblasti: Zástavní právo

Vyplacení zástavy v hotovosti

06.09.2020

Dobrý den,

kupujeme dům, prodávající jsou manželé, kteří se rozvádějí a jelikož se bude pozemek přeparcelovávat za účelem budoucí výstavby jednoho z manželů na pozemku vedle, je z časových důvodů nutné vyplatit zbytek jejich hypotéky, aby se zrušila zástava, zbytek se bude krýt hypotékou z naší strany.

Co si máme ohlidat? Jakou protihodnotu žádat za vyplacení zástavy? 

Děkuji.

Zástavní právo na zakoupené nemovitosti

12.06.2017

Dobrý den. Cca před 8 lety jsme nešťastně koupili nemovitost (nebytový prostor), na kterém bylo a dodnes je omezení vlastnického práva - smluvní zástavní právo banky. Původní vykutálený majitel prodával soubor nemovitostí, z nichž jednu jsme koupili my. Další se mu už prodat nepodařilo a na ně je dnes exekuční příkaz k prodeji nemovitostí. Bohužel jsou ve stavu k demolici, bez hodnoty, demolice bude nejspíš hodně nákladná. Původní majitel samozřejmě vše přepsal na rodinné příslušníky, takže nevlastní nic. Neboť jsme nemovitost (nebyt. prostor) kupovali sami na inzerát bez…

koupě domu

02.06.2017

Dobrý den, mohu se zeptat co znamená pro kupujícího zákaz zcizení a zatížení a zástavní právo smluvní? a je pro mne lepší se této nemovitosti raději vyhnout?Může za těchto okolností být nemovitost prodána?a nebudu mít v budoucnu problémy s bývalým majitelem nemovitosti a jeho dluhy?Děkuji

Koupe casti nemovitosti v zastavnim pravu

10.04.2017

Dobrý den, uvažujeme o koupi domu, který je součástí většího souboru nemovitostí, které se majitel chystá prodat a má na nich hypotéku. Chci se zeptat, zda banka v takovém případě povolí prodej jednotlivých částí (jedná se rodinný dům, dvě stavební parcely a prodejnu) nezávisle na sobě, nebo bude trvat na tom, aby se všechny nemovitosti prodaly najednou, i když třeba různým majitelům. Na co je si třeba dát pozor? Děkuji za Vaše odpovědi.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů
Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

ZÍSKEJTE NABÍDKY OD MAKLÉŘŮ. VYBERTE SI TOHO NEJLEPŠÍHO.

Porovnejte si nezávazně hodnocení realitních kanceláří a makléřů, výši jejich provize a rozsah služeb a rozhodujte se na základě reálných zkušeností dalších klientů.

Pokračovat
Profily makléřů

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím