Jak správně podat návrh na vklad zástavního práva

Jak správně podat návrh na vklad zástavního práva
V současné době se většina nákupů nemovitostí realizuje prostřednictvím hypotéčního úvěru. Abyste jako kupující hypotéku od banky získal, je třeba sepsat zástavní smlouvu a zapsat zástavní právo do katastru nemovitostí. Jak správně podat návrh na vklad zástavního práva tak, aby vše proběhlo hladce a katastr nemovitostí vaši žádost nezamítl, vám poradíme v našem článku.

Zástavní právo je stejně jako vlastnické právo zapisováno do katastru nemovitostí formou vkladu. Samotné řízení může být zahájeno na základě žádosti zástavce, zástavního věřitele nebo soudního exekutora. Pro přijetí návrhu na vklad zástavního práva je třeba katastrálnímu úřadu předložit zástavní smlouvu a zaplatit správní poplatek.

Bez zástavní smlouvy to nepůjde

Zástavní smlouva je nezbytným dokumentem pro návrh na vklad zástavního práva. Uzavírá ji banka s kupujícím i prodávajícím. Prodávající často odmítá zástavní smlouvu podepsat, chce mít nejdříve peníze na účtě, než svoji nemovitost zastaví. V některých případech lze tuto situaci řešit předhypotéčním úvěrem, bankovní úschovou či dočasnou zástavou jiné nemovitosti, nicméně je to zdlouhavé a v praxi se nejčastěji přistupuje k uzavření smlouvy mezi bankou a prodávajícím.

Aby měl kupující jistotu, že z prodeje nesejde kvůli zástavnímu právu, mělo by být vše ošetřeno už v rezervační smlouvě nebo smlouvě o smlouvě budoucí kupní. Pokud se bude financovat hypotékou, mělo být v ní být uvedeno, že na nemovitosti bude zástavní právo ve prospěch financující banky a prodávající i kupující s tím souhlasí. Zástavní smlouvu vypracuje banka, která poskytuje hypotéku. Smlouva se po podpisu vloží do katastru nemovitostí. Banka vyplatí peníze do úschovy na základě vložení zástavní smlouvy na katastr (tzv. čerpání úvěru na základě návrhu na vklad zástavního práva).

Rozzlobená žena

Prodávající často odmítá zástavní smlouvu podepsat, chce mít nejdříve peníze na účtě, než svoji nemovitost zastaví.

Jak návrh podat

Jakmile máte sepsanou zástavní smlouvu, můžete podat návrh na vklad do katastru nemovitostí. Stejně jako v ostatních případech (vlastnické právo podle kupní smlouvy, návrh na výmaz zástavního práva na základě jeho zániku atd. ) je nutné použít daný formulář návrhu na vklad dostupný u katastrálního úřadu. Zástavní smlouvu s úředně ověřenými podpisy a dva návrhy na vklad podepsané zúčastněnými stranami doručte na podatelnu katastrálního úřadu. Na podatelně vám jeden výtisk návrhu vrátí zpět s razítkem katastrálního úřadu. Toto slouží jako doklad o zahájení řízení. Poté nejpozději do 30 dnů obdržíte od katastrálního úřadu rozhodnutí o změně, popřípadě o chybách v návrhu. 

Kolik stojí vklad do katastru nemovitostí

Za každý návrh na vklad zaplatíte od roku 2020 správní poplatek 2 000 Kč (do roku 2020 to bylo 1 000 Kč) a to vylepením kolku, nebo jeho uhrazením přímo na pokladně katastrálního úřadu. Tento správní poplatek se neplatí za každou zapisovanou změnu, ale za celý návrh na vklad podle přiložené listiny. Pokud tedy návrh na vklad obsahuje zápis více práv zřizovaných jednou listinou (např. vlastnické právo a věcné břemeno podle kupní smlouvy), zaplatíte pouze jeden poplatek.

Obrázek fvoutisícová bankovka

Za každý návrh na vklad zaplatíte od roku 2020 správní poplatek 2 000 Kč.

Výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí

Za stejných podmínek dochází také k výmazu zástavního práva. Zástavní právo zaniká v okamžiku splacení hypotéky a o splacení celé částky vydává banka potvrzení, tzv. kvitanci. Majitel musí podat návrh na výmaz zástavního práva k příslušnému katastru nemovitostí a stejně jako při vkladu, musí i při výmazu zaplatit správní poplatek 2 000 Kč.

K samotnému výmazu zástavního práva musí být předloženo jako vkladová listina podle zákona o katastru nemovitostí potvrzení o zániku zástavního práva. Potvrzení o zániku zástavního práva vydává jako zástavní věřitel banka. Aby ho katastrální úřad uznal, musí obsahovat příslušné náležitosti včetně ověřeného podpisu zástavního věřitele. Formulář je možno najít na stránkách Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního.

Chcete výhodně prodat nemovitost? Vyberte si nejlepší makléře zde.

Nejčtenější příspěvky na blogu

Výše provize realitních kanceláří

Výše provize realitních kanceláří

2.2.2018   Aktualizace 29.1.2021

Prodej nemovitosti

Autor Ing. Ondřej Kosina

Výše provize realitní kanceláře je pro spoustu majitelů první otázkou, kterou se při prodeji nemovitosti zabývají. Velká většina se rozhodne byt prodávat sama právě kvůli snaze za provizi ušetřit. Mají pocit, že zaplatí spoustu peněz téměř za nic…

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím