Průvodce prodejem pozemku

Průvodce prodejem pozemku svépomocí i pro případ prodeje přes realitku. Podívejte se na praktické informace, které Vám pomohou ušetřit spoustu starostí, času i peněz.

image

1. NEŽ ZAČNETE S PRODEJEM POZEMKU

Pokud se rozhodnete prodat pozemek, je nutné 100% souhlasu mezi případnými spoluvlastníky. Při prodeji pozemku mohou nastat různé situace. Předmětem prodeje může byt samostatný pozemek, na kterém není umístěna stavba (což je nejběžnější případ prodeje pozemku). Pokud má však pozemek a stavba, která je jeho součástí, různé majitele, mají v případě prodeje vzájemné předkupní právo. Od roku 2014 je pozemek a stavba nedílnou součástí. Stavba i pozemek jsou považovány za jednu nemovitost

Jaký je rozdíl mezi pozemkem a parcelou? Pozemek je označení pro určitou část zemského povrchu, který se může skládat buď z jedné parcely nebo ze souboru parcel. Parcela je konkrétní část zanesená v katastrální mapě a označena parcelním číslem. 

image

2. STANOVENÍ NABÍDKOVÉ CENY POZEMKU

Velmi důležité je stanovení nabídkové ceny pozemku. Existuje několik faktorů ovlivňujíci cenu pozemku. Jedním z nich je druh pozemku. Informace o druhu pozemku se dočtete v katastru nemovitostí nebo územním plánu. Mezi druhy pozemků patří:

  • zastavěné plochy a nádvoří (stavební pozemky)
  • zemědělské pozemky (orná půda, chmelnice, vinice, zahrada, trvalý lesní porost, ovocné sady a trvalé travní porosty)
  • lesní pozemky
  • vodní nádrže
  • koryta vodních toků
  • ostatní plochy

Funkční využití pozemků stanovuje územní plán. Pokud je např. jako druh pozemku uvedena orná půda, může být podle územního plánu obce určen ke stavbě rodinného domu, ale např. i jako parkoviště či sportoviště. Územní plán tedy de facto nejvíce ovlivňuje cenu pozemku, kdy se pozemek může zhodnotit i několiknásobně, ale zároveň se pozemek může stát prakticky bezcenným. Je tedy dobré sledovat dění v obci a zajímat se o případné změny územního plánu.

Cenu pozemku nejvíce určuje funkční využití v územním plánu

Dalšími faktory ovlivňující cenu pozemku mohou být (ne)existence inženýrských sítí, poloha pozemku, dopravní dostupnost atd. Při prodeji zemědělského pozemku můžete také narazit na termín BPEJ pozemku. 

Častým dotazem bývá, jak z orné půdy udělat stavební parcelu, pokud je územním plánem určená k zástavbě. Pokud je evidována jako orná půda, je nutné ji nejprve vyjmout ze zemědělského půdního fondu. Více naleznete zde v odpovědi v naší poradně.

image

3. PREZENTACE POZEMKU A PROHLÍDKY

Text inzerátu při prodeji ozemku by měl být atraktivní pro potenciální zájemce. Zároveň by měl být pravdivý a neměl by záměrně skrývat negativní informace. Pro samotnou inzerci můžete použít nejnavštěvovanější realitní servery. V České republice jsou nejdůležitější cca 3 - 4. Pokud budete inzerovat jako samoprodejce, dejte si pozor na makléře "převlečené" za zájemce, jejichž cílem je se s Vámi setkat a podepsat zprostředkovatelskou smlouvu.

Při prohlídkách pozemku se zájemci a při samotném vyjednávání je nutné být dobrým obchodníkem, jinak můžete přijít o mnoho peněz. Pokud za Vás jedná osvědčený makléř s vynikajícími prodejními a vyjednávacími schopnosti, budete to mít jednodušší a riziko, že byste se nechali zbytečně "zviklat" ke slevě je menší. To však platí pouze pro schopné makléře, kteří budou jednat pouze ve vašem zájmu.

Špatným způdobem vyjednávání můžete přijít o mnoho peněz

image

4. SMLOUVY PŘI PRODEJI POZEMKU

Je nutné, aby byl předmět převodu (v tomto případě pozemku) ve smlouvě správně vymezen. Drobná chyba může způsobit velké problémy na katastru nemovitostí. Nespoléhejte se pouze na vzorové smlouvy stažené kdekoliv na internetu. Každý případ prodeje pozemku je jedinečný a tak by veškeré smlouvy měl revidovat zkušený právník.

a) Rezervační smlouva

Pokud jste se s konkrétním zájemcem domluvili na prodeji pozemku, je potřeba ho co nejdříve smluvně "podchytit". Tj. uzavřt rezervační smlouvu a zařídit složení rezervační zálohy. Ta slouží jako případná náhrada ztraceného času (a možnosti případného prodeje pozemku jinému zájemci), pokud si to zájemce nakonec rozmyslí.

b) Kupní smlouva

Vzor kupní smlouvy k nahlédnutí nalzente zde.

c) Dohoda o úschově kupní ceny

Je možné si vybrat mezi různými typy úschov: advokátnínotářskábankovní či u realitní kanceláře. Úschova u realitní kanceláře se dnes zcela nedoporučuje.

Na vzorovou smlouvu o úschově peněz u advokáta se podívejte zde.

d) Návrh na vklad vlastnického práva

Vzor návrhu na vklad práva do katastru nemovitostí si můžete prohlédnout na našich stránkách.

e) Zástavní smlouva

Zástavní smlouva se používá při finanování nákupu pozemku cizími zdroji, nejčastěji na hypotéční úvěr.

f) Daňové přiznání ohledně zaplacení daně z nabytí nemovitých věcí

Jedná se o povinnost kupujícího. Pro určení výše daně je potřeba doložit znalecký posudek. Vzor daňového přiznání naleznete zde.

Nespoléhejte se na vzorové smlouvy stažené z internetu

Zdá se Vám to hodně? Zvažte, zda pro Vás není lepší vyhledat ověřeného realitního makléře, který by Vám pomohl s prodejem pozemku. Ve většině případů se Vám to vyplatí; získaná částka za prodej pozemku může být často vyšší - i v případě stotisícové provize pro realitní kancelář - než v případě samoprodeje.

VYBERTE TOHO PRAVÉHO MAKLÉŘE

Odešleme vám nabídku makléřů s jejich hodnocením od klientů. Vyberete si toho, který se vám bude líbit nejvíce.

Váš e-mail
Pokračovat
Profily makléřů

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím