Kupní smlouva na nemovitost

Před uzavřením kupní smlouvy je nutné si ověřit, zda převáděná nemovitost není náhodou zatížena zástavním právem k bankovnímu úvěru (nejčastěji hypotéce), zda na ni neváznou určitá věcná břemena (např. služebnost cesty, průhonu či stezky) nebo zda vůči vlastníku nemovitosti není vedena exekuce, což jeho vlastnická práva omezuje.

Pozn.: V případě, že je nemovitost součástí s.r.o. nebo akciové společnosti, se převádí i se všemi závazky a historií, což může znamenat do budoucna mnoho problémů.

Kupní smlouva na nemovitost

Před podpisem kupní smlouvy se ujistěte, že nemovitost není zatížena zástavním právem, věcnými břemeny nebo exekucí.

Kupní smlouva je součástí dokladů pro katastr nemovitostí. V katastru se zapisují věcná práva i právo vlastnické. Návrh na vklad do katastru se musí podat na předepsaném formuláři, jehož přílohu je tzv. "vkladová listina". Jde o listinu, na jejímž základě má být právo do katastru zapsáno (tj. kupní smlouva) a která musí být opatřena úředně ověřenými podpisy prodávajícího i kupujícího. V mimořádných případech může být jeden z účastníků zastoupen zmocněncem, v takovém případě však je nutné k návrhu na vklad přiložit i plnou moc s úředně ověřeným podpisem zmocnitele.

Pokud se stane, že katastrální úřad zjistí jakoukoli pochybnost, přeruší řízení nebo požádá o doplnění. O tom, že byl podán návrh na změnu právních poměrů (podán návrh na zápis do katastru), je informován katastrálním úřadem dosavadní vlastník nemovitosti (tzv. "vyznačení plomby"). Jestliže jsou všechny podmínky k provedení vkladu (resp. převodu) vlastnického práva do katastru nemovitostí splněny, katastrální úřad jej povolí, ale nejdříve až po uplynutí lhůty 20 dnů od vyznačení plomby.

Nikdy se nespoléhejte na smlouvy stažené na internetu.

Po dobu než je zapsaný převod nemovitosti na nového vlastníka se doporučuje využít notářské, advokátní nebo bankovní úschovy kupní ceny nemovitosti. Obě smluvní strany tím získají jistotu, že kupní cena bude prodávajícímu řádně zaplacena až po provedení změny, tedy zápisu vlastnického práva k nemovitosti do katastru nemovitostí. Úschovou lze předejít možným rizikům spojeným se zaplacením či nezaplacením kupní ceny, jelikož uzavřením kupní smlouvy nebo zahájení vkladového řízení ještě není uzavřený převod vlastnického práva k nemovitosti.

Vzor kupní smlouvy k nahlédnutí nalezente zde.

Nejnovější dotazy z oblasti: Kupní smlouva

Odstoupení od smlouvy s RK

14.02.2018

Dobrý den, začal jsem jednat s RK o koupi rodinného domu. Začal jsem si vyřizovat hypotéku a zjistil, že i přes podpis kupní smlouvy nabízí realitní kancelář i majitelé dům dalším zájemcům. Mohu od smlouvy nějak odstoupit za porušení podmínek zapsaných ve smlouvě ze strany RK bez nějaké pokuty pro mě? A bude mi vrácen rezervační poplatek, který byl složen před podpisem kupní smlouvy? Předem děkuji za odpověď.

Částka v kupní smlouvě je záměrně uvedena nižší

08.05.2017

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda je opravdu běžné (jak nám tvrdí realitní makléř), že se do kupní smlouvy píše nižší částka (kvůli dani z nemovitosti)? Prodáváme byt a kupující je ochotný zaplatit cca třetinovou zálohu, s tím, že do kupní smlouvy se následně uvedou jen zbylé dvě třetiny... Prosím o názor, děkuji.

předání nemovitosti

03.07.2016

Mám nárok požadovat po bývalém majiteli nemovitosti nájem od doby zapsání na katastru do předání klíčů ačkoliv v kupní smlouvě je napsáno doslova předání klíčů do dvou měsíců. Byli jsme ústně dohodnuti,že bývalá majitelka dům opustí hned a půjde k matce. Teď to udělat nechce.můžeme dodatečně požadovat nájem? Děkuji za odpověď. Pavlíková.

HLEDÁTE OVĚŘENOU REALITNÍ KANCELÁŘ?

Porovnejte si zdarma realitní kanceláře a vyberte si tu nejlepší

 

Upozornění: Odpovědi v realitní poradně vyjadřují názor realitních makléřů na danou problematiku. Dané odpovědi nelze považovat za jediné možné správné. Portál Srovnání Makléřů.cz nemůže nést odpovědnost za škody způsobené použitím nebo důvěrou v informace obsažené na těchto stránkách.

HLEDÁTE OVĚŘENOU REALITNÍ KANCELÁŘ?

Porovnejte si zdarma realitní kanceláře a vyberte si tu nejlepší

 

98%

klientů doporučuje tento portál
Zobrazte si naše reference

 

SPOLUPRACUJÍCÍ REALITKY

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace Rozumím